TBMM Başkanı Kahraman, Kılıçdaroğlu'nun Açıklamalarına Yanıt Verdi - Son Dakika
Güncel

TBMM Başkanı Kahraman, Kılıçdaroğlu'nun Açıklamalarına Yanıt Verdi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, "(TBMM'nin 15 Temmuz'da hasar gören kısmı) Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler onarıldı, onarılmaya devam ediyor.

20.09.2016 12:19
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

TBMM Başkanı İsmail Kahraman,  "(TBMM'nin 15 Temmuz'da hasar gören kısmı) Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler onarıldı, onarılmaya devam ediyor. Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın çevresindeki, bomba saklanmasını ve 'demokrasi müzesi' bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük" dedi.

TBMM Başkanı Kahraman, Dolmabahçe Sarayı'nda düzenlenen "Sultan 2. Abdulhamid Han ve Dönemi Uluslararası Sempozyumu" tanıtım toplantısına katıldı.

Toplantıya Kahraman'ın yanı sıra, TBMM Başkanvekili Ahmet Aydın, TBMM Genel Sekreteri Mehmet Ali Kumbuzoğlu, Bilim ve Değerlendirme Kurulu Başkanı Prof. Dr. İlber Ortaylı, TBMM Genel Sekreter Yardımcısı Yasin Yıldız da katıldı.

Toplantıda gazetecilerin sorularını yanıtlayan İsmail Kahraman, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun TBMM'nin hasar gören yerleri ile ilgili açıklamalarının sorulması üzerine, "Meclis'teki bütün kırık yerler, kapılar, pencereler onarıldı, onarılmaya devam ediyor. Yalnız Başbakanımızın bulunduğu odanın çevresindeki, bomba saklanmasını ve 'demokrasi müzesi' bir mekan olarak muhafazasını uygun gördük. Bu vesileyle dışarıdan geçmiş olsuna gelen, ziyarete gelen dış heyetlere, kişilere buraları göstermekteyiz" dedi.

"DEMOKRASİ YOLU"

Kahraman, "Ayrıca bir diğer bombanın düştüğü, bahçede bir çukur var. Yine bir tankın ezdiği araba buradaki çukur. Orası da kapalı hale getirilecek. Meclis ile o çukur arasındaki yola 'Demokrasi yolu' denecek. Kenarında da 15 Temmuz darbesine ait, resimler sergilenecek. Bu hususta 15 kişilik bir komite, müzecilik yönünden çalışmalarını sürdürüyor. Kalıcı olacak. Bombanın yaptığı tahribatın statiğe etki etmemsi yönünden de gerekli teknik eklenti, onarım getirilecek" şeklinde konuştu.

TBMM'YE YAPILACAK SIĞINAK

İsmail Kahraman, "Bir de 'Milletin Meclisini Millet Yapar' diye bir kampanya ile gayrimenkul sermaye ortaklığı derneklerinin teşebbüsü ile 62 şirketin katıldığı bir onarım ile Meclis'te yine bir inşaat yapılacak. Meclisimizde maalesef 1958 tarihinde Avusturyalı mimar Clemens Holzmeister'ın yaptığı bir çalışmaydı. Bugüne uygun bir sığınak yok. Eskiden yapılmış 'sığınak' diye bir yer vardı. Buranın çok yetersiz olduğunu hatta sığınak olmadığını gördük. Günümüz sivil savunma şartlarına uygun bir sığınak yapacağız. Yani su deposuyla, jeneratörüyle, sağlık odasıyla, salonuyla… O inşaatta yine bu 'Milletin Meclisini millet yapar' sloganıyla yapılacak. Burada yine eskiden A ve B blok diye münasebetler vardı. Bu vesile ile o da yine kullanılır hale getirilecek" diye konuştu.

"BAŞBAKANLIĞIN OLDUĞU KISIM BİR DEMOKRASİ MÜZESİ OLARAK SAKLANACAK"

Kahraman, "Başbakanlığın olduğu kısım bir demokrasi müzesi olarak saklanacak. '15 Temmuz'daki darbenin demokrasiye karşı darbenin millet tarafından önlenmesi hafızalarda yer etsin ve demokrasi yaşatılsın' diye devam edecek. Malumunuz olduğu gibi siyasi partilerin, dört siyasi partinin dördünün de iştiraki ile ortak bir deklarasyon yayınlandı. Millet bir bütün olarak, parti farkı olmaksızın demokrasiye sahip çıktı ve darbeyi önledi. Böylece benim temennim, aynı zamanda kanaatim, darbeler dönemi Türkiye'de sona erdi. Fakat, fikir olarak yaşatılması uygundur. Yine dün 18 milyon çocuğumuzun, başladığı eğitim döneminde ilk dersler 15 Temmuz ait, darbeye ait, demokrasinin güzelliğine ve yaşamasına ait konulara ayrıldı" dedi.

- İstanbul

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel TBMM Başkanı Kahraman, Kılıçdaroğlu'nun Açıklamalarına Yanıt Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Gaziantep ALG Spor Kulübü Başkanı Ali Gözcü, Kadın ve Spor Sergisi'ne Katıldı
  12:37 Gaziantep ALG Spor Kulübü Başkanı Ali Gözcü, Kadın ve Spor Sergisi'ne Katıldı

  Gaziantep ALG Spor Kulübü Başkanı Ali Gözcü ve futbolcuları, Gazişehir Kadın Taraftarlar Derneği tarafından düzenlenen 'Kadın ve Spor' konulu sergiye katıldı. Sergide, ALG Spor Kulübü'nün kadın futbolunda Gaziantep ve Türkiye'de elde ettiği başarılar takdir topladı. Başkan Ali Gözcü'ye plaket takdim edildi. ALG Spor Kulübü, kadın futboluna ve spora katkı sağlamaya devam edeceğini belirtti.

 • Diyarbakır'da trafik kazasında ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti
  12:36 Diyarbakır'da trafik kazasında ağır yaralanan sürücü hayatını kaybetti

  Diyarbakır'ın Yenişehir ilçesinde meydana gelen trafik kazasında ağır yaralanan sürücü, 4 gün sonra hayatını kaybetti. Kazada, sürücüsünün kontrolünden çıkan otomobil, beton elektrik direğine çarparak direği yerinden sökmüştü. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan sürücü, dün hayatını kaybetti. Kazayla ilgili soruşturma devam ediyor.

 • CHP Sözcüsü Deniz Yücel: Atatürk devrimlerine saldıranlara karşı çıkacağız
  12:36 CHP Sözcüsü Deniz Yücel: Atatürk devrimlerine saldıranlara karşı çıkacağız

  CHP Sözcüsü Deniz Yücel, 3 Mart 1924'te kabul edilen önemli yasaların 100. yıl dönümünde yazılı açıklama yaparak, Atatürk devrimlerine ve cumhuriyete başkaldıranlara karşı çıkacaklarını belirtti. Yücel, tarikat ve cemaatlerin ülkeye çağ dışı fikirlerini empoze etmeye çalıştığını ve Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu duruma öncülük ettiğini ifade etti. CHP, laikliği hedef alan uygulamalara şiddetle karşı çıkacaklarını vurguladı.

 • İstanbul Küçükçekmece'de 19 aracın lastiği kesildi, şüpheliler yakalandı
  12:35 İstanbul Küçükçekmece'de 19 aracın lastiği kesildi, şüpheliler yakalandı

  İstanbul Küçükçekmece Cumhuriyet Mahallesi'nde park halindeki 19 aracın lastiği kesildi. Polis ekipleri, olay yerindeki kamera görüntülerini inceleyerek şüphelileri belirledi. Alkol etkisi altında olan şüpheliler, mala zarar verme suçundan adli makamlara sevk edilecek.

 • AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir ilçesinde vatandaşlarla buluştu
  12:35 AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir ilçesinde vatandaşlarla buluştu

  AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, doğup büyüdüğü Arapgir ilçesinde tüm kırsal mahalleleri dolaşarak vatandaşlarla bir araya geldi. Er, vatandaşların dertlerini dinleyip çözümler üreteceğini belirtti.

 • Horgos Limanı'nda ihraç edilen araçlardan çeşitli görüntüler
  12:34 Horgos Limanı'nda ihraç edilen araçlardan çeşitli görüntüler

  Çin'in Xinjiang Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Horgos Limanı'nda işlem gören ticari araç sayısı, bu yıl yüzde 381 artarak 20.000'i aştı. Liman, Çin yapımı otomobillerin Kuşak ve Yol İnisiyatifi'ne dahil ülkelere ihracatı için önemli bir merkez haline geldi.

 • İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Metrosu'nda Çalışmaları İnceledi
  12:33 İzmir Büyükşehir Belediyesi Buca Metrosu'nda Çalışmaları İnceledi

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Buca Metrosu'nun çalışmalarını yerinde inceledi. Soyer, yatırımın İzmir'e kazandırılmasının gurur verici olduğunu belirtti.

 • AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir'de Vatandaşlarla Buluştu
  12:33 AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sami Er, Arapgir'de Vatandaşlarla Buluştu

  AK Parti Malatya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Sami Er, Arapgir ilçesinde kırsal mahalleleri ziyaret ederek vatandaşlarla bir araya geldi. Er, tüm kırsal mahalleleri gezip destek veren hemşehrilerine teşekkür etti. Şehrin her köşesinde vatandaşlarla iletişim kurarak sorunları dinleyip çözüm üreteceklerini belirten Er, tarımın gelişmesi ve tarım yollarının açılması konusunda da çalışmalar yapacaklarını ifade etti. Çiftçiler, Er'e yaptığı yatırımlar için teşekkür ederek, yeni dönemde de aynı başarıyı beklediklerini dile getirdi.

 • Çukurova Belediye Başkanı Belediyeevleri Mahallesi'ni afet riskli alan dışına çıkarmak için girişimde bulunacak
  12:33 Çukurova Belediye Başkanı Belediyeevleri Mahallesi'ni afet riskli alan dışına çıkarmak için girişimde bulunacak

  Çukurova Belediye Başkanı Soner Çetin, Belediyeevleri Mahallesi'nin afet riskli alan dışına çıkarılması için çalışmalar yapacaklarını belirtti. Kentsel dönüşümün kısa sürede tamamlanması hedefleniyor.

 • Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, çocukları sevindirdi
  12:32 Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, çocukları sevindirdi

  Gölpazarı Belediye Başkanı Hayri Suer, çocuklarla bir araya gelerek onları şekerlerle sevindirdi. Başkan Suer, çocukların yüzünü güldürmeyi başardı ve geleceğin teminatı olan çocuklar için mutlu anlar yaşandı.

 • Cezaevleri Çocuklar İçin Uygun Değil, Sistem Değişmeli
  12:32 Cezaevleri Çocuklar İçin Uygun Değil, Sistem Değişmeli

  Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) Hapiste Çocuk Tematik Alan Temsilcisi Avukat Cansu Şekerci, hapishanelerin çocuklar için uygun olmadığını ve sistemin değişmesi gerektiğini belirtti. Programda, suça sürüklenmiş çocuklar ve hapishanede annesiyle kalan çocuklar konusu ele alındı. Şekerci, tahliye sonrasında çocukların nasıl yönlendirileceğine dair hazırlık yapılmadığını ve meslek edindirme kursları ile madde bağımlılığını önlemeye yönelik programların uygulanması gerektiğini vurguladı. Ayrıca, Türkiye'de suça sürüklenen çocuk sayısının son 10 yılda hızla arttığına dikkat çekildi.


Advertisement