Uludere Tweet'i Atan Hakeme, Kitap Okuma ve Özür Cezası - Son Dakika
Güncel

Uludere Tweet'i Atan Hakeme, Kitap Okuma ve Özür Cezası

Uludere Tweet\'i Atan Hakeme, Kitap Okuma ve Özür Cezası

"Hümanizm köpekliktir! Uludere'deki katırlara üzülün bence" tweeti yüzünden yargılanan Ümit Çınarlı'ya, hümanizmle ilgili kitap okuma cezası verildi.

24.06.2014 14:42  Güncelleme: 15:27

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırındaki hava operasyonunda 34 kişinin ölümüyle ilgili sosyal medyada, "Hümanizm köpekliktir! Uludere'deki katırlara üzülün bence" tweeti attığı için Uludere Sulh Ceza Mahkemesi'nde yargılanan futbol hakemi Ümit Çınarlı'ya önce 7 bin 560 lira para cezası verilip ertelendi. Mahkeme ayrıca Çınarlı'nın 50 bin tirajlı bir gazeteye özür ilanı vermesini, bir yıl boyunca hümanizm, hoşgörü ve Türkiye'nin doğusu ile ilgili tarafsız kişilerce yazılmış etnik, politik, ve sosyolojik kitapları okuma ve özetini çıkarma cezası verdi.

ŞIRNAK BAROSU SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

Uludere'nin Irak sınırında 28 Aralık 2011 gecesi düzenlenen hava operasyonunda 34 kişinin yaşamını yitirdiği olayın ikinci yılında Türkiye Futbol Fedarasyonu hakemlerinden Ümit Çınar, kendi hesabı üzerinden, "Hümanizm köpekliktir! Uluderedeki katırlara üzülün bence" yazılı tweeti attı. Bölgede tepki çeken tweet üzerine Şırnak Barosu Çınarlı hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hakkında Uludere Sulh Ceza Mahkemesi'nde dava açılan futbol hakemi Ümit Çınırlı'nın yargılanmasına bugün devam edildi. Şırnak Baro Başkanı Nuşirevan Elçi'nin de hazır bulunduğu ikinci duruşma talimat ile ifadesi alınan Hakem Çınarlı, ifadesinde, suç teşkil edildiği belirtilen yazıları İstanbul'da yazdığını ve Uludere mahkemesinin yetkisizlik kararı vermesi gerektiğini belirterek, şöyle dedi:

"Şayet mahkeme yetkisizlik kararı vermez ise, kimseye hakaret etme kastım yoktur. Orada ölen insanların da bizim insanımız olduğunu düşünüyor ve biliyorum. Yaptığım eleştiri kaçakçılık yapan bir gruba devletin hatalı bir müdahalesi sonucu insanların ölmesi üzerine, bu ölen insanlarımızın cenazelerinin bölücü örgütün propaganda malzemesi olması ve bunun da yıldönümü adı altında yine provakatör eylemlere malzeme yapılmasıdır. Yoksa ölen insanlarımıza hakaret etmem ve bir bölgenin insanını hakir görmem asla söz konusu değildir. Berat kararı verilmesini talep ediyorum."

"50 BİN TİRAJLI GAZETEYE ÖZÜR YAZISI"

Mahkeme, hakem Ümit Çınarlı'ya 7 bin 560 lira para cezası vererek, şartlı hükmün geri bırakılmasını uyguladı. Şarta göre, 5 yıl süre ile denetim serbestlik uygulanacak olan hakem Çınarlı, 50 bin tirajlı ulusal bir gazeteye, "28 Aralık 2013 tarihinde Twitter'a yazdığım yazıdan dolayı başta mağdur aileler olmak üzere tüm Uludere halkından ve tüm Türkiye'den özür diliyorum. Ümit Çınarlı" ibaresi bulunacak olan bir özür ilanı verecek. Ayrıca kendi Twitter hesabından aynı yazıyı bir kez yayımlayacak ve özrün yayımlandığı gazete kupürünü Denetimli Serbestlik Bürosu'na gönderecek.

HÜMANİZM, HOŞGÖRÜ VE İNSAN HAKLARI KİTAPLARINI OKUYACAK

Mahkeme ayrıca, hakem Ümit Çınırlı'nın, hümanizm konulu kitaplar başta olmak üzere, insan hakları, hoşgörü ve Türkiye'nin doğusuna ilişkin etnik, politik, sosyolojik ve tarihi sorunların ele alındığı yetkin ve tarafsız kitapları her ay iki tane olmak üzere 1 yıl boyunca okuyup, açıklamalı, kapsamlı, kendi düşüncelerini de içerecek şekilde kendi el yazısı ile özet çıkarmak suretiyle denetimli serbestlik bürosuna vermesini kararlaştırdı.

Kararı değerlendiren Şırnak Baro Başkanı Elçi, "Karara hükmün geri bırakılması uygulanmamalıydı. Çünkü söz konusu hakaret, sadece ölülerin anısına değil, milyonlarca Kürt'e yapılmış bir hakaretti. Şovenist içerikli bir hakaret vardı. Kanaatimize göre barış sürecini baltalamayı amaçlayan davranışlardan biriydi, hapis cezası verilmeliydi" dedi.

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Uludere Tweet'i Atan Hakeme, Kitap Okuma ve Özür Cezası - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

  Yorumlar (25)

 • malatyalı: adam dogru solemiş bende ordaki katırlarat çok üzüldüm telef oldu hayvanlar yoksa diğerlerine kurşun harcamaya bile gerek yok suda bogacaksın sınır yol geçen hanına döndü 22 22 Yanıtla
  bursa: hakketen gardaşım yaa bi katır yetiştirmek kolay değil 0 0 SADO: BEN BİR KÜRT OLARAK IRKCILARA ÜZÜLÜYORUM SAVALİSİNİZ SİZ KATİRLARAMİ ÜZÜLÜYORSUNUZ KENDİNİZEMİ ÜZÜLÜYORSUNUZ BİLMİYORUM AMA İŞİD SİZİN KÖKÜNÜZÜ KURUTUYOR BİR TÜRKMEN KALMAZ YAKINDA SİZDE KATİRA ÜZÜLÜN:)) O TÜRKMENLERİNİZE ÜZÜLÜN BAKALİM BU TÜRKMENLERİN KÖKÜ BİTİGİNDE BURDAKİ HAVLİYANLARA SIRA GELECEK KÜRTLERİN KUCAGİNA OTURACAKSİNİZ BABA BİZİ KORUYUN ACIYIN BİZE DERSİNİZ SADECE ZAMAN İLK TÜRKMENLER BİTSİN ZATEN BİTİYORLAR.... 0 0 KÜRŞAT: BİR TÜRK OLARAK BU IRKÇI, KAFATASÇI KATİLLERDEN TİKSİNİYORUM.. 0 0
 • Akp: Ben olsam ödül verirdim.Adam doğru söylemiş.. 16 28 Yanıtla
 • SADO: BU IRKCILAR KATİRLARA ÜZÜLENLER BU HAİNLERİ BİTİRİN DİYENLER SİZ AYNAYA BAKIN BAKİNİZ TÜRKMENLER BİTİYOR SİZ ONLARA ÜZÜLÜN ULUDEREYİ BOŞVERİN HERKEZ CEZASİNİ VERECEK AMA BU TÜRKMENLERE ACIMIYORUM BU YORUMLARİ OKUDUGUMDA KEŞKE PEŞMERGE BU TÜRKMENLERİ KORUMASA İŞİD İN KUCAGİNA ATSA... IRKCILIGI SAVUNUN :) BU ARADA BEN KÜRT DÜM GURUR DUYORUM KÜRTLER LE 15 19 Yanıtla
  abdullah: orda kürtlerde ölüyo ışid kellenizden akvaryum derinizden muşamba yapıyo sende kürtlere yardım et anca sağı solu taşlarsınız burda mümin türklere yaslamışsınız sırtınızı 0 0
 • sorsdo: En büyük köpek kendisidir 20 10 Yanıtla
 • malatyalı: adam dogru solemiş bende ordaki katırlarat çok üzüldüm telef oldu hayvanlar 13 13 Yanıtla
  hümanist: sanada bir ceza gelmeli hemde insanlıktan men cezası 0 0
 • Tüm yorumlar için tıklayınız

Advertisement