Venezuela Halkı, Esequibo Bölgesine Tam Destek Verdi - Son Dakika
Güncel

Venezuela Halkı, Esequibo Bölgesine Tam Destek Verdi

Venezuela Halkı, Esequibo Bölgesine Tam Destek Verdi

Venezuela halkı, Dayanışma Referandumu'nda yüzde 96 evet oyu vererek Guyana ile ihtilaflı olan Esequibo bölgesine hükümete tam destek verdi. Referandumda halkın 5 soruya evet ya da hayır şeklinde tercihte bulunduğu ve evet oranının yüzde 96 civarında olduğu belirtildi. Devlet Başkanı Nicolas Maduro, halka açık mitingde referanduma destek veren Venezuela halkını tebrik etti. Esequibo bölgesi veya Guyana Esequiba olarak bilinen bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu biliniyor.

04.12.2023 06:57
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Venezuela halkı, dün düzenlenen Dayanışma Referandumu'nda yüzde 96 evet oyu vererek komşu ülke Guyana ile ihtilaflı olunan Esequibo bölgesine ilişkin hükümete "tam" destek verdi.

Ulusal Seçim Konseyi (CNE) Başkanı Elvis Amoroso, yaptığı basın toplantısında, kesin olmayan sonuçlara göre Dayanışma Referandumu'nda halkın yüzde 96 "evet" oyu verdiğini belirtti.

Guyana ile ihtilaflı olunan Esequibo bölgesine ilişkin referandumda, halkın 5 soruya "evet" ya da "hayır" şeklinde tercihte bulunduğunu kaydeden Amoroso, evet oranının yüzde 96 civarında olduğunu söyledi.

Amoroso, yaklaşık 10 milyon 554 bin 320 kişinin sandığa gittiğini bildirdi.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro, halka açık mitingde yaptığı konuşmada, referanduma destek veren Venezuela halkını tebrik etti.

Venezuela'da bugün herkesin kazandığını dile getiren Maduro, kaybeden tek kişinin Amerikan petrol şirketi ExxonMobil olduğunu belirtti.

Maudro, ulusal birlik yolunda büyük bir adım attıklarını ve ülkesinin çıkarlarının korunması için "kararlı" şekilde mücadele etmeyi sürdüreceklerini söyledi.

Referandum?da yaklaşık 55 bin güvenlik gücünün görev aldığı bilgisi paylaşıldı.

Sandığa giden vatandaşlar şu soruları oylamıştı:

"1- Bizi Esequibo bölgesinden mahrum etmeye çalışan 1899 Paris tahkim kararının hileli bir şekilde dayattığı sınırı kesinlikle reddediyor musunuz?

2- Guyana ile ihtilaflı olunan Esequibo bölgesi nedeniyle 1966 Cenevre Anlaşması'nda, Venezuela ile Guyana için pratik ve tatmin edici çözüme ulaşacak tek geçerli yasal çözümü destekliyor musunuz?

3- Venezuela'nın, Esequibo üzerindeki toprak anlaşmazlığının çözümü için Uluslararası Adalet Divanının yargı yetkisini tanımadığı yönündeki tarihsel tutumuna katılıyor musunuz?

4- Guyana'nın uluslararası hukuku ihlal ederek tek taraflı deniz yetki alanını belirlemesine ülke olarak hukuk çerçevesinde karşı çıkıyor musunuz?

5- Esequibo eyaletinin kurulmasına ve bu bölgede yaşayanlar için gelecekte vatandaşlık ve kimlik kartı verilmesini içeren bir planın hayata geçirilmesini onaylıyor musunuz?"

Referandumun 5. sorusuyla Venezuela hükümetinin, Cenevre Anlaşması ve uluslararası hukuk uyarınca Esequibo bölgesini Venezuela topraklarına dahil etmeyi amaçladığı ifade ediliyor.

Merkezi Hollanda'nın Lahey kentinde bulunan Uluslararası Adalet Divanı, Guyana'nın 30 Ekim'deki talebi üzerine verilen tedbir kararlarını açıklamıştı.

Mahkeme, Guyana'nın idare ve kontrol ettiği ihtilaflı bölgede Venezuela'nın "Halihazırdaki durumu değiştirecek herhangi bir eylemde bulunmaktan" kaçınmasına hükmetmişti.

Esequibo uyuşmazlığı

Venezuela ile Guyana arasındaki Esequibo bölgesi anlaşmazlığı, Guyana'nın bağımsızlığından önceki döneme dayanıyor.

Guyana'nın İngiliz sömürgesi olduğu dönemde, 1899 tarihli sınır tahkimi kararına göre Esequibo Nehri, Guyana'nın batı sınırı olarak belirlenmişti.

Ancak 1966'da Guyana'nın bağımsızlığını kazanmasının ardından bu sınırı tanımaması iki ülke arasında anlaşmazlığa neden olmuştu.

???????Halihazırda, Esequibo bölgesi veya Guyana Esequiba olarak bilinen bölge Guyana'nın ortalarında bulunan Esequibo Nehri'nin batısında, ülkenin ise kuzeyinde yer alıyor.

Bölgenin doğal kaynaklar açısından son derece zengin olduğu biliniyor.???????

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Venezuela Halkı, Esequibo Bölgesine Tam Destek Verdi - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Şuhut'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlkokullar arası halı saha turnuvası başladı
  09:55 Şuhut'ta 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlkokullar arası halı saha turnuvası başladı

  Afyonkarahisar'ın Şuhut ilçesinde düzenlenen 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı İlkokullar arası halı saha turnuvası başladı. İlk maçta Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulu ve Hallaç Köyü İlkokulu takımları karşılaştı ve Kurtuluş İhsan Küçükarslan İlkokulu 7-0'lık bir skorla galip geldi.

 • Eskişehir'de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı
  09:54 Eskişehir'de Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı Yapıldı

  Eskişehir'de yapılan Bağımlılıkla Mücadele İl Koordinasyon Kurulu Toplantısı'nda, bağımlılıkla mücadele konusunda yapılan çalışmalar değerlendirildi ve alınması gereken tedbirler konuşuldu. Toplantıya Vali Hüseyin Aksoy, Cumhuriyet Başsavcısı Ali Yeldan ve diğer yetkililer katıldı.

 • Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç, Belediye Başkanı Mehmet Bayram'ı ziyaret etti
  09:53 Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç, Belediye Başkanı Mehmet Bayram'ı ziyaret etti

  Doğanşehir Kaymakamı Mehmet Kılıç, 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri'nde seçilen Doğanşehir Belediye Başkanı Mehmet Bayram'ı makamında ziyaret etti. Kılıç, Başkan Bayram'a hayırlı olsun dileklerini ileterek, çalışmalarında kolaylıklar diledi. Başkan Bayram ise Kaymakam Kılıç'a ziyaretinden dolayı teşekkür etti.

 • 25 liralık rendeyle başlayan hikaye, 1 buçuk milyonluk işletmeye dönüştü
  09:52 25 liralık rendeyle başlayan hikaye, 1 buçuk milyonluk işletmeye dönüştü

  Osmaniye'de kooperatif aracılığıyla aile ekonomisine destek olmak isteyen kadın girişimcilerin 25 liraya aldıkları rende ile başlayan hikayeleri 1 buçuk milyonluk sermayeden oluşan bir işletmeye dönüştü. Osmaniye'nin Düziçi ilçesinde kooperatif aracılığıyla coğrafi işaret tescili bulunan Osmaniye yer fıstığı helvası ve yöresel ürünleri de kooperatif çatısı altında üreten kadınlar, elde ettikleri gelirle aile bütçelerine katkı sağlıyorlar.

 • İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı artıyor
  09:51 İş cinayetlerinde yaşamını yitiren işçi sayısı artıyor

  CHP İstanbul Milletvekili Gamze Akkuş İlgezdi, İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'nin raporuna göre, 2024 yılının ilk üç ayında en az 425 işçinin yaşamını yitirdiğini belirterek, iş cinayetlerinin durdurulamadığını ve emekçilerin canının sorumsuzluklar sonucu kaybedildiğini söyledi. Ayrıca, çocuk işçi ölümlerine de dikkat çeken İlgezdi, 16 çocuk işçinin hayatını kaybettiğini ve ülkede işçi ölümlerinin artarak devam ettiğini vurguladı.

 • Et Fiyatlarındaki Artış Vatandaşın Alım Gücünü Düşürdü
  09:51 Et Fiyatlarındaki Artış Vatandaşın Alım Gücünü Düşürdü

  Son bir yılda dana eti fiyatındaki artış oranı yüzde 83.4'e ulaşırken, kuzu etinde bu oran yüzde 118'i gördü. Vatandaşın alım gücünün günden güne düştüğünü ve et satışlarının giderek azaldığını söyleyen kasaplar, müşterilerin zor durumda olduğunu belirtti. Emekli vatandaşlar ise yüksek et fiyatları nedeniyle geçimlerini sağlayamadıklarını ifade etti.

 • ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde UMKE iş birliğiyle yangın tatbikatı gerçekleştirildi
  09:51 ESOGÜ Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde UMKE iş birliğiyle yangın tatbikatı gerçekleştirildi

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi'nde Hastane Afet ve Acil Durum Planları (HAP) çerçevesinde, Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) iş birliğiyle yangın tatbikatı gerçekleştirildi. Tatbikatta, senaryo gereği yangın çıkması sonucu HAP aktive edildi, yangına müdahale edildi ve hastalar tahliye edildi. HAP tatbikatlarının amacı hastane personelinin acil durumlarda daha sistemli ve organize davranış geliştirmesini sağlamaktır.

 • Rize'de Gençler Ragbide Milli Takım Hedefiyle Mücadele Ediyor
  09:50 Rize'de Gençler Ragbide Milli Takım Hedefiyle Mücadele Ediyor

  Rize'de gençler, mücadele ve dayanıklılığın sporu olan ragbide hedeflerini milli takım kadrolarında yer almak olarak belirledi. Rize takımı, bu yıl ilk defa müsabakalara katılarak başarılı bir performans sergiledi. Ragbi antrenörleri, gençleri geliştirmek ve milli takım forması giydirmek için çalışmalarını sürdürüyor. Rize'de ragbi sporunu tanıtmak ve köylere kadar yaymak amacıyla çaba gösteren antrenörler, gençleri spora yönlendirerek onları uluslararası arenalara hazırlıyor. Rize'nin ragbi branşında başarılarını artırma hedefiyle çalışmalarına devam eden ekip, ragbi sporunu Rize'de daha da popüler hale getirmeyi amaçlıyor.

 • Altın Alırken Ses Kontrolü Yapın!
  09:50 Altın Alırken Ses Kontrolü Yapın!

  Altın fiyatlarının rekor seviyelere çıkmasıyla birlikte sahte altın üretimi yapan dolandırıcılar da harekete geçti. Uzmanlar, altın alırken mağduriyet yaşanmaması için altın esnemesi ve ses kontrolünün önemini vurguluyor. Altın sahtekarlığına karşı dikkatli olunması gerektiğini belirten Konya Sarraflar ve Kuyumcular Derneği Başkanı Yusuf Yaşar, altının gerçek veya sahte olduğunu anlamak için ses kontrolü yapmanın önemli olduğunu söylüyor. Ayrıca güvenilir yerlerden altın almanın ve kalabalık ortamlarda ayaküstü altın satanlara itibar etmemenin önemine dikkat çekiyor.

 • Afyonkarahisar U18'ler Futbol Ligi'nde Şampiyonluk Kupası Sahibini Buldu
  09:50 Afyonkarahisar U18'ler Futbol Ligi'nde Şampiyonluk Kupası Sahibini Buldu

  Afyonkarahisar Kocatepe Spor Kompleksi M-1 Stadı'nda oynanan final maçında Şuhut Belediye Hisarspor'un gençleri ile Karşıyaka Sporun genç futbolcuları karşı karşıya geldi. Şuhut Belediye Hisarspor, Gürkan Uçak'ın attığı muhteşem golle 1-0 öne geçerek U18 şampiyonluğunu elde etti.


Advertisement