Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı anıldı - Son Dakika
Güncel

Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı anıldı

Viyana Yunus Emre Enstitüsü\'nde Türkiye Cumhuriyeti\'nin kuruluşunun 100. yılı anıldı

Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde düzenlenen bir programla Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Avusturyalı mimarı Clemens Holzmeister anıldı. Programda Holzmeister'in Türkiye'deki eserleri ve TBMM binasının yapım sürecine ilişkin fotoğraf sergisi yer aldı. Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun da etkinliğe katılarak Holzmeister'in Türkiye'ye kazandırdığı eserleri hatırlattı.

07.12.2023 01:49
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde (YEE) Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yıl dönümü vesilesiyle Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin (TBMM) Avusturyalı mimarı Clemens Holzmeister düzenlenen programla anıldı.

Holzmeister'in Türkiye'deki eserlerinin anlatıldığı ve TBMM binasının yapım sürecine ilişkin fotoğraf sergisinin yer aldığı etkinliğe Türkiye'nin Viyana Büyükelçisi Ozan Ceyhun ve davetliler katıldı.

Büyükelçi Ceyhun, burada yaptığı konuşmada, Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yıl dönümü vesilesiyle Holzmeister'in Türkiye ve Ankara'ya kazandırdığı eserleri bir kez daha hatırlamak üzere bir araya gelindiğini söyledi.

Ceyhun, Yunus Emre Enstitüsü'nde bu programın yapılmasından duyduğu memnuniyeti dile getirerek "Avusturya vatandaşı olan Türkiye kökenli vatandaşlarımızın bence Holzmeister'e çok sıkı sahip çıkmaları gerekiyor. Çünkü Avusturyalılarla sohbetlerde Holzmeister'i anlatarak Türkiye'ye yönelik ön yargıları bile kırmak mümkün, eğer iyi değerlendirirsek ve Holzmeister'e doğru sahip çıkarsak." diye konuştu.

Erken Cumhuriyet Dönemi mimarları ve mimarisi üzerine çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Leyla Alpagut, Holzmeister'in Ankara'daki eserleri ve özellikle TBMM binasının yapılış sürecini ele aldığı konuşmasında, başkent Ankara'nın imarının çok özenle ele alındığını, buradaki mimari eserlerde milli ve modern kavramının eş zamanlı kullanıldığını ve Türkiye'yi temsil ettiğini anlattı.

Alpagut, 1920'lerin başında birlik ve beraberlik duygusunun ön plana çıktığı mimari stillerin belirleyici olduğunu, daha sonra modern mimariye geçiş yapıldığını kaydetti.

Başkentin imarında Alman coğrafyasından üç önemli mimarın belirleyici rolleri olduğunu aktaran Alpagut, Holzmeister, Ernst Arnold Egli, Bruno Taut'un eserlerinde modern, kübik mimariyi Anadolu topraklarıyla sentezleyerek bir yaklaşım ortaya koyduklarını ifade etti.

Alpagut, bu mimarlar arasında Ankara'nın imarında büyük rol oynayan Avusturyalı mimarın 1927'de Türkiye'ye geldiğini, Anadolu'daki eserleri dikkatle inceleyerek bunları modern tekniklerle sentezlemeye çalıştığını aktardı.

TBMM binasının yapımı için 14 projenin yarıştığını ifade eden Alpagut, jüri tarafından üç projenin birinciliğe layık görüldüğünü, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Holzmeister'in projesini tercih ettiğini söyledi.

Alpagut, Atatürk'ün vefatından önce imzaladığı en son projenin TBMM binası olduğunu belirterek Ekim 1939'da temeli atılan inşaatın 1960'ta tamamlandığını, binanın 1961'de kullanılmaya başlandığını sözlerine ekledi. ???????

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Viyana Yunus Emre Enstitüsü'nde Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100. yılı anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, Narenciye Sektörü Çalışanlarıyla Buluştu
  12:17 Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, Narenciye Sektörü Çalışanlarıyla Buluştu

  Cumhur İttifakı Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Serdar Soydan, narenciye sektörü çalışanları ile bir araya gelerek, gerçekleştirecekleri projelere dair açıklamalarda bulundu. Soydan, sektörün taleplerini dinleyip çözüm üreteceklerini belirtti.

 • Kimya sektörü şubatta yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi
  12:17 Kimya sektörü şubatta yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdi

  İstanbul Kimyevi Maddeler ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (İKMİB) Yönetim Kurulu Başkanı Adil Pelister, şubatta kimya sektörünün, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 15 artışla 2,6 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirdiğini ve Türkiye ihracatından yüzde 12,4 pay alarak ikinci sektör olduğunu belirtti. Türkiye'nin ihracatının şubatta geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,6 artışla 21 milyar dolar olarak gerçekleştiği açıklandı.

 • İzmit Körfezi'nde Sis Etkisi
  12:17 İzmit Körfezi'nde Sis Etkisi

  Kocaeli'nin İzmit Körfezi'nde sabahın erken saatlerinden itibaren sis etkili oldu. Sis sebebiyle bazı gemilerin adeta silueti göründü. Hava sıcaklığının 12 derece ölçüldüğü Kocaeli'de, İzmit Körfezi'nde ve Derince ile Körfez ilçelerinin sahil kesimlerinde sis yoğunluğu arttı. Sis sebebiyle gemi trafiğinde herhangi bir aksama yaşanmadı.

 • Kahramanmaraş'ın Akgümüş Köyü'nde Köylüler Gübre Yardımı İstiyor
  12:16 Kahramanmaraş'ın Akgümüş Köyü'nde Köylüler Gübre Yardımı İstiyor

  Kahramanmaraş'ın Andırın ilçesine bağlı Akgümüş köyünde köylüler, meralarına gübre atmakta zorlanıyor. Köylüler, önceki yıllarda yapılan ancak 4 yıldır yapılmayan gübre yardımın tekrar yapılmasını istiyor. Köy muhtarı Necati Keten, gübre atmanın otun yetişmesi için önemli olduğunu belirterek devletten gübre yardımı talep ettiklerini ifade etti.

 • Kocasinan Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Yeni Bir Okul Yapıyor
  12:15 Kocasinan Belediyesi Engelli Çocuklar İçin Yeni Bir Okul Yapıyor

  Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayrakdar, Ahievran Mahallesi'nde yapılan engelli çocuklar için özel bir okulun inşaatını kontrol etti. Başkan Çolakbayrakdar, engelli çocukların aileleriyle birlikte daha mutlu olacakları bir eğitim ortamı sağlamayı hedeflediklerini belirtti.

 • İskenderun'da otomobilde uyuşturucu ele geçirildi, zanlı gözaltına alındı
  12:05 İskenderun'da otomobilde uyuşturucu ele geçirildi, zanlı gözaltına alındı

  Hatay'ın İskenderun ilçesinde polis ekipleri tarafından durdurulan bir otomobilde yapılan aramada 303 adet uyuşturucu hap ve 22 gram sentetik uyuşturucu ele geçirildi. Sürücü gözaltına alınarak emniyete götürüldü.

 • Fransa'da çevre aktivistleri Arkema fabrikasına izinsiz girdi
  12:04 Fransa'da çevre aktivistleri Arkema fabrikasına izinsiz girdi

  Fransa'da yaklaşık 300 çevre aktivisti, perflorlu ve poliflorlu alkil madde (PFAS) kullanımını protesto etmek üzere Lyon kenti yakınlarındaki Pierre-Benite'de bulunan Arkema kimya fabrikasına izinsiz girdi. Eylem, Yokoluş İsyanı ve İklim İçin Gençlik grupları tarafından düzenlendi. Uzmanlar bazı PFAS türlerine maruz kalmanın ciddi sağlık sorunlarıyla bağlantılı olduğu konusunda uyarıyor. Polis on dakikadan kısa sürede olaya müdahale ederken sekiz kişi gözaltına alındı. Xinhua muhabirleri Pierre-Benite'den bildiriyor. (XHTV)


Advertisement