10. İstanbul Lale Festivali Başladı - Son Dakika

10. İstanbul Lale Festivali Başladı

11.04.2015 14:51
10. İstanbul Lale Festivali Başladı

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, laleyi anavatanı İstanbul'a geri getirdiklerini belirterek, "500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık" dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, laleyi anavatanı İstanbul'a geri getirdiklerini belirterek, "500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık" dedi.

10. Uluslararası İstanbul Lale Festivali'nin açılışı, Emirgan Korusu'nda yapıldı.

Törende konuşan Topbaş, laleyi anavatanı İstanbul'a döndürmek için yola çıktıklarını anlattı. Lalenin kültürün parçası olduğunu vurgulayan Topbaş, festivale 2005'te 500 bin lale soğanı dikerek başladıklarını kaydetti.

"Laleyi anavatanı İstanbul'a geri getirdik. 500 bin lale ile başladığımız dikimi, bu yıl 30 milyona çıkardık" diyen Topbaş, bu yıl dikilen lalenin tamamının yerli üretim olduğunu, sektör olarak laleciliğin önemli geçim kaynağı haline geldiğini söyledi.

Lale soğanlarının Konya ve Silivri'deki köylerde yetiştirildiğini vurgulayan Topbaş, "Şu an 200 çeşit lale üretimi yapabilir hale geldik. Atalarımız bin 500 çeşit lale üretimi yapabiliyormuş. Bu sayıyı yakalamaya çalışıyoruz" şeklinde konuştu.

Belediye Başkanı Topbaş, 543 bin lale ile oluşturulan bin metrekarelik halıyı gelecek hafta Sultanahmet Meydanı'nda düzenlenecek etkinlikle gösterime sunacaklarını ve dünya rekoru kırmaya çalışacaklarını söyledi.

Türkiye'de üretilen lalelerin yurtdışına satılması için projeler geliştirdiklerini kaydeden Topbaş, " Yenibosna, Çobançeşme bölgesinde bir araziye lale mezadı olacak bir tesis kurmaya çalışıyoruz. Hedefimiz buradan havalimanına ulaşmak ve uçaklarla yurtdışına satmak için lale göndermek" bilgisini verdi.

Laleyi sadece çiçek olarak kullanmadıklarını dile getiren Topbaş, organik gıda boyası ve esans yapılması için üniversitelerle birlikte Ar-Ge çalışması yaptıklarını dile getirdi.

Lale Vakfı'nın açılışını önümüzdeki hafta gerçekleştireceklerini açıklayan Topbaş, "Bizim lale ile ilgili çalışmalarımızın ardından Hollanda'daki Lale Müzesi'nin girişine lalenin anavatanının İstanbul olduğuna dair bir bölüm konuldu" dedi.

"Lalesiz bir İstanbul düşünemeyiz"

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem ise lalenin kültürün bir parçası olduğunu belirterek, "Bizi diğer kültürlerden farklı kılan özelliklerden biri de laledir. Unutulan bu değerin yeniden İstanbul'a kazandırılmasından mutluluk duyuyorum. İstanbul'u bir turizm merkezi haline getireceksek lalesiz bir İstanbul düşünemeyiz" görüşünü dile getirdi.

Konuşmaların ardından laleden imal edilen organik gıda boyası ile yapılan pasta, Başkan Kadir Topbaş, Ekrem Erdem, Çocuk Meclisi üyeleri ve Emirgan Korusu'na gezmek için gelen yeni evli çift ile birlikte kesildi.

Program, Emirgan Korusu içinde cam sanatçısı Yasemin Aslan Bakiri tarafından yapılan cam lale vazosunun açılışı ile son buldu.

Bu arada Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır'ın, resmi programında olmasına rağmen, AK Parti İstanbul Milletvekilleri Adayları Tanışma ve Seçim Stratejisi Toplantısı'nın uzaması nedeniyle Lale Festivali'nin açılışına katılamadığı öğrenildi.

Konya'da sanatseverler tiyatroya doyacak Konya'da sanatseverler tiyatroya doyacak Konya'da zincirleme trafik kazasında 3 kişi yaralandı Konya'da zincirleme trafik kazasında 3 kişi yaralandı Beyşehir'de kutsal topraklar yolcuları için aşıya başlandı Beyşehir'de kutsal topraklar yolcuları için aşıya başlandı
Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 10. İstanbul Lale Festivali Başladı - Son Dakika


Advertisement