11 Eylül saldırılarının 'mimarı' Şeyh Muhammed 20 yıl sonra yargılanıyor - Son Dakika
BBC

11 Eylül saldırılarının 'mimarı' Şeyh Muhammed 20 yıl sonra yargılanıyor

31.08.2019 10:39
11 Eylül saldırılarının 'mimarı' Şeyh Muhammed 20 yıl sonra yargılanıyor, System.String[]

2001 yılında gerçekleşen saldırıların mimarı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed için saldırılardan yaklaşık 20 yıl sonra mahkeme tarihi belirlendi.

11 Eylül saldırılarının mimarı olmakla suçlanan Halid Şeyh Muhammed için saldırılardan yaklaşık 20 yıl sonra mahkeme tarihi belirlendi.

Muhammed ve Guantanamo cezaevinde bulunan dört tutuklu daha 11 Ocak 2021'de askeri mahkeme önüne çıkarılacak.

Bu beş kişi de 'savaş suçu işlemek', 'terörizm' ve 3 bine yakın cinayetle suçlanacak.

Eğer suçlu bulunurlarsa, beşi de ölüm cezası ile karşı karşıya kalabilir.

Bu gelişme ile 11 Eylül 2001'de, New York, Washington ve Pennsylvania'da gerçekleşen saldırılarla ilgili Guantanamo'da tutulanlar özelinde ilk kez yargı aşamasına geçilmiş olacak.

Halid Şeyh Muhammed 2003 yılında Pakistan'da yakalanmış ve Guantanamo'ya getirilmişti.

16 yıldır cezaevinde olan Muhammed'in yargı süreci ertelemelerle geçti.

2009 yılında Barack Obama yönetimi, Guantanamo'yu kapatarak davayı New York'a taşımak istemiş ancak Kongre'nin muhalefeti nedeniyle 2011'de geri adım atmıştı.

Saldırıların mimarı olmakla suçlanan Muhammed'in, "şehit olmak amacıyla" suçlu olduğunu kabul etmek istediği belirtiliyordu.

Pentagon'dan önceki yıllarda yapılan açıklamada, Halid Şeyh Muhammed'in 11 Eylül saldırılarından "A'dan Z'ye" sorumlu olduğunu kabul ettiği kaydedilmişti.

183 kez işkenceden geçirilmişti

Amerikalı savcılar Şeyh Muhammed'in bazı başka saldırılarla da ilişkili olduğunu iddia ediyor.

Bunlar arasında Endonezya'nın Bali kentinde 2002 yılında bir gece kulübün bombalanması, 1993 yılında Dünmya Ticaret Merkezi'ndeki bombalama gibi olayların yer aldığı öne sürülüyor.

Muhammed ve Guantanamo tutuklularının savunmasını üstlenen bir grup hukukçu, burada elde edilen ifadelerin veya itirafların, işkence altında alındıkları için, mahkemede kullanılamayacağını savunuyor.

Şeyh Muhammed, Küba'daki Guantanamo cezaevinde işkenceden geçirildiğini söylemişti.

Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in belgeri de Muhammed'in boğulma etkisi yaratan bir işkence türünden 183 kez geçirildiğini doğruluyor.

11 Eylül saldırılarının 'mimarı' Şeyh Muhammed 20 yıl sonra yargılanıyor

Son Dakika Dünya 11 Eylül saldırılarının 'mimarı' Şeyh Muhammed 20 yıl sonra yargılanıyor - Son Dakika Dünya

BBC

YORUMLAR

Son Dakika

Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronayla bağlantılı yeni hastalığa karşı uyardı! Bu 3 belirti varsa hastaneye koşun Trump'tan Pentagon operasyonu! Kendisine yakın isimleri kritik pozisyonlara getiriyor Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz dizisine 3 transfer birden Şeyma Subaşı dans videosunu paylaştı, yeni sevgilisi yanlışlıkla kadraja girdi Fransız basınından Macron'a Dağlık Karabağ eleştirisi: Suriye ve Libya'dan sonra başka bir başarısızlık! FETÖ firarisi, kömür kırma makinesinin içinde yakalandı 17 gündür kayıp olarak aranan yaşlı çiftin cansız bedenleri rögarda bulundu Fenomen Murat Övüç, lüks villasında 147 bin dolarlık takılarının çalındığını söyleyerek şikayetçi oldu