Son dakika Küba haberleri, Küba son dakika, son dakika Küba

Son Dakika Küba Haberleri

 • Mısırlı hukuk danışmanı: Filistin modern tarihin en uzun süreli işgaline maruz kaldı
  21 Şub Mısırlı hukuk danışmanı: Filistin modern tarihin en uzun süreli işgaline maruz kaldı

  Mısırlı hukuk danışmanı Jasmine Moussa, Uluslararası Adalet Divanı'nda yaptığı konuşmada, Filistin'in modern tarihin en uzun süreli işgaline maruz kaldığını belirterek, 'Tarih bizi bugünkü tepkimize göre yargılayacak' dedi.

 • Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile görüştü
  21 Şub Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Venezuela Devlet Başkanı Maduro ile görüştü

  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Latin Amerika turu kapsamında Küba'nın ardından Venezuela'yı ziyaret ederek Devlet Başkanı Nicolas Maduro ile bir araya geldi. Görüşmede Venezuela ile Rusya arasındaki dostluk ve işbirliği güçlendirildi. Lavrov, ayrıca Devlet Başkan Yardımcısı Delcy Rodriguez ile de bir araya geldi. Lavrov, turunun son durağı olan Brezilya'ya geçmek üzere yarın Venezuela'dan ayrılacak.

 • Türk Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Ocak Ayında İhracatını Artırdı
  18 Şub Türk Yaş Meyve ve Sebze Sektörü Ocak Ayında İhracatını Artırdı

  Türk yaş meyve ve sebze sektörü, ocak ayında gerçekleştirdiği 367,1 milyon dolarlık ihracatın yüzde 62'sini Mersin, Antalya ve Hatay illeri tarafından gerçekleştirdi. Türkiye'nin yaş meyve ve sebze ihracatı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13,2 artış gösterdi. Rusya, Irak ve Romanya, Türk meyve ve sebzeye en fazla talep gösteren ülkeler oldu. Türk meyve ve sebze ihracatı dünyanın 106 farklı noktasına yapıldı.

 • Haftanın tarihine bakış
  18 Şub Haftanın tarihine bakış

  Milli Güvenlik Kurulunun (MGK) 19 Şubat 2001'deki toplantısında Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Başbakan Bülent Ecevit'e Anayasa kitapçığı fırlatması ve tartışmanın Ecevit tarafından kamuoyuyla paylaşılmasının ardından Türkiye, tarihinin en ağır ekonomik krizlerinden biriyle karşı karşıya kaldı.

 • Küba Devlet Başkanı İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıyı kınadı
  13 Şub Küba Devlet Başkanı İsrail'in Refah kentine yönelik saldırıyı kınadı

  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, İsrail'in Refah kentine yönelik düzenlediği saldırıya ilişkin sosyal medya hesabından paylaşım yaparak saldırıyı kınadı. Canel, saldırıda 220 sivilin öldüğünü belirtirken, İsrail'in Filistinlilere yönelik sürekli ihlallerini soykırım olarak nitelendirdi.

 • Bir Kültür İnsanı: Xi Jinping
  11 Şub Bir Kültür İnsanı: Xi Jinping

  BEİJİNG, 11 Şubat (Xinhua) -- Kültür üzerine Xi Jinping Fikriyatı'nın Ekim 2023'te takdim edilmesinden bu yana "kültür" Çin genelinde dillere pelesenk olan bir kelime haline geldi.

 • İstanbul, nüfusuyla 131 ülkeyi geride bıraktı
  07 Şub İstanbul, nüfusuyla 131 ülkeyi geride bıraktı

  Türkiye'nin en kalabalık ili İstanbul, 2023'te nüfusu 15 milyon 655 bin 924 kişiye gerilese de 131 ülkeyi geride bıraktı. İstanbul'un nüfusu, 2023'te bir önceki yıla göre 252 bin 72 kişi azalarak 15 milyon 655 bin 924 kişiye geriledi. Avrupa'nın da en kalabalık şehri olan İstanbul, geçen yıl nüfusta yaşanan gerilemeye rağmen 131 ülkeden daha fazla kişiye ev sahipliği yaptı.

 • Kolombiya Dışişleri Bakanı, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına destek verdi
  22 Oca Kolombiya Dışişleri Bakanı, Güney Afrika'nın İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına destek verdi

  Kolombiya Dışişleri Bakanı Alvaro Leyva, Güney Afrika'nın Uluslararası Adalet Divanında (UAD) İsrail'e karşı açtığı soykırım davasına destek verdi. Leyva, Filistin'deki çatışmaların sona ermesi ve uluslararası bir barış konferansının düzenlenmesi gerektiğini belirtti. Ayrıca, iklim kriziyle mücadelede çatışmaların engel olduğunu vurguladı ve Küba'ya yönelik uygulanan ambargoları kınadıklarını söyledi.

 • Nazım Hikmet'in 122. doğum günü Tarabya'da anıldı
  20 Oca Nazım Hikmet'in 122. doğum günü Tarabya'da anıldı

  Dünya şairi Nazım Hikmet'in 122. doğum günü, Tarabya'da düzenlenen etkinlikle anıldı. Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç ve Nazım sevdalıları, Tarabya Oteli'nin önünde bir araya geldi. Nazım Hikmet'in Türkiye'den ayrıldığı son kara parçasından denize karanfiller bırakıldı.

 • Cevdet Yılmaz, Uganda'da Küba ve Uganda yetkilileriyle görüştü
  19 Oca Cevdet Yılmaz, Uganda'da Küba ve Uganda yetkilileriyle görüştü

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Uganda'da Bağlantısızlar Hareketi'nin (NAM) 19'uncu Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılmak üzere bulunduğu sırada, Küba Cumhurbaşkanı Yardımcısı Salvador Valdes Mesa ve Uganda Başbakanı Robinah Nabbanja ile bir araya geldi. Görüşmelerde, ülkeler arasındaki iş birliği imkanları ve bölgesel-küresel konular ele alındı.

 • Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Uganda'da görüşmelerde bulundu
  19 Oca Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Uganda'da görüşmelerde bulundu

  Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Uganda'nın başkenti Kampala'da Küba Devlet Başkan Yardımcısı Salvador Valdes Mesa ve Uganda Başbakanı Robinah Nabbanja ile ayrı ayrı görüştü. Görüşmelerde, Türkiye-Uganda ve Türkiye-Küba arasındaki işbirliği imkanları, yatırım fırsatları ve bölgesel konular ele alındı.

 • Küba ve Venezuela, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarını kınadı
  14 Oca Küba ve Venezuela, ABD ve İngiltere'nin Yemen'e yönelik saldırılarını kınadı

  ABD ve İngiliz savaş uçaklarının Yemen'e düzenlediği hava saldırılarına iki ülkeden kınama geldi. Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, "ABD ve NATO müttefiklerinin Yemen'de uluslararası hukuku ihlal eden askeri saldırılarını kınıyoruz. Bu tür eylemler, Gazze'de soykırımı cesaretlendiriyor" derken Venezuela Dışişleri "Bakanlığı ise Uluslararası hukuku ihlal eden ve bölgede sadece daha fazla istikrarsızlığa yol açan yasa dışı bombalamaları kesin olarak reddediyoruz" açıklamasında bulundu.

 • Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı
  13 Oca Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı

  Uzun süredir pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, katıldığı canlı yayında gözyaşlarına hakim olamadı. 49 kiloya kadar düşen sanatçı, "Can pazarındayım, negatif şeyleri dile getirmiyorum" ifadelerini kullandı.

 • Batman OSB'de kurulan firma 30 ülkeye meyve suyu ihraç ediyor
  10 Oca Batman OSB'de kurulan firma 30 ülkeye meyve suyu ihraç ediyor

  Batman Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) kurulan bir firma, 9 yıl içinde 30 ülkeye meyve suyu ihraç etmeye başladı. Firma, 2014 yılında kurulan fabrikada meyve suyu üretimine başladı ve devletin sağladığı desteklerle ihracata başladı. Başta Küba, Amerika, Almanya, Hollanda, Belçika, Norveç, İsveç ve Japonya olmak üzere ihracat yaptığı ülke sayısını zamanla 30'a çıkardı. Firma, ayrıca taze ve dondurulmuş meyve ihracatı da yapmaktadır.

 • Dünya Genelinde Hapishane Nüfusu Ülkeler Arasında Farklılık Gösteriyor
  01 Oca Dünya Genelinde Hapishane Nüfusu Ülkeler Arasında Farklılık Gösteriyor

  Amerika Birleşik Devletleri, 100,000 kişi başına düşen 629 mahkumla dünya genelinde en yüksek hapishane nüfusuna sahip ülke olarak öne çıkıyor. Diğer ülkeler arasında da önemli farklar görülmekte. Hapishane nüfuslarını etkileyen faktörler suç oranlarıyla sınırlı olmayıp, hukuk sistemleri, cezalandırma politikaları ve sosyo-ekonomik durum da belirleyici rol oynuyor.

 • Latin Amerika'da 2023'e seçimler damga vurdu
  31 Ara Latin Amerika'da 2023'e seçimler damga vurdu

  Latin Amerika, 2023'de devlet başkanlığı seçimlerinde sol ve sağ partilerin zaferinin yanı sıra Brezilya'da aşırı sağcı Jair Bolsonaro yanlılarının Kongre Sarayı baskınına sahne oldu.

 • Özhaseki: 'Kayseri'de yapılan millet bahçesi zorluklarla tamamlandı'
  29 Ara Özhaseki: 'Kayseri'de yapılan millet bahçesi zorluklarla tamamlandı'

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'deki açılış programında konuştu. Özhaseki, millet bahçesinin yapım sürecinde yaşanan zorluklardan bahsetti ve Türkiye'nin siyasi tarihindeki önemli dönemlere değindi. Ayrıca, yerel yönetimler ve muhalefet belediyeleri hakkında eleştirilerde bulundu.

 • Bakan Özhaseki: Değişimi anlayamazsak, durumumuz gittikçe kötüleşir (2)
  29 Ara Bakan Özhaseki: Değişimi anlayamazsak, durumumuz gittikçe kötüleşir (2)

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'deki açılış programına katıldı. Programda konuşan Özhaseki, Türkiye'nin demokratik hayatında önemli dönüm noktalarına değindi ve yerel yönetimlerin geçmişte yaşadığı zorlukları anlattı. Ayrıca muhalefet belediyelerine eleştirilerde bulundu.

 • Çevre Bakanı Özhaseki: 'Görev süreleri boyunca hiçbir şey yapmayıp bütçeleri algı operasyonları için harcayanlar ne diyecekler?'
  29 Ara Çevre Bakanı Özhaseki: 'Görev süreleri boyunca hiçbir şey yapmayıp bütçeleri algı operasyonları için harcayanlar ne diyecekler?'

  Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Kayseri'de yaptığı konuşmada, görev süreleri boyunca hiçbir şey yapmayıp bütçeleri algı operasyonları için harcayanların vatandaşın karşısına çıktığında ne diyeceklerini bilemediğini söyledi. Özhaseki, ayrıca yerel yönetimlerin 1994 yılından itibaren önemli bir dönüm noktasına geldiğini ve Türkiye'nin belediyecilik anlamında ufkunun açıldığını belirtti.

 • Pakistan BM Daimi Temsilcisi İsrail'in savaş suçlarının soruşturulması için özel mahkeme talep etti
  16 Ara Pakistan BM Daimi Temsilcisi İsrail'in savaş suçlarının soruşturulması için özel mahkeme talep etti

  Pakistan'ın BM Daimi Temsilcisi Munir Akram, İsrail'in Filistinlilere karşı işlediği savaş suçlarının soruşturulması için özel bir mahkeme ve hesap verebilirlik mekanizması kurulmasını talep etti. Akram, İsrail'in Gazze'deki insan hakları ihlallerinin Filistinlilere soykırım uygulamakla eş değer olduğunu belirtti.

 • Çin Devlet Başkanı Şi'nin Vietnam ziyareti, ikili ilişkileri yeniden tanımladı
  13 Ara Çin Devlet Başkanı Şi'nin Vietnam ziyareti, ikili ilişkileri yeniden tanımladı

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping'in Vietnam ziyareti, iki ülke arasında "kapsamlı stratejik ortaklık" olarak tanımlanan ilişkinin, "ortak geleceği paylaşan Çin-Vietnam topluluğu" hedefiyle derinleştirilmesine yönelik mutabakata tanıklık etti.

 • Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vietnam ile güçlü bir şekilde desteklemeleri gerektiğini söyledi
  12 Ara Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vietnam ile güçlü bir şekilde desteklemeleri gerektiğini söyledi

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vietnam'ın temel çıkarlarını desteklemeleri gerektiğini belirtti. İki lider, denizcilik alanında daha fazla işbirliği yapılması gerektiğini vurguladı. Çin, ABD'nin Vietnam ile ilişkilerini yakınlaştırmasından endişe duyuyor ve ideolojik ve ekonomik bağlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

 • Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vietnam'a ortak geleceği paylaşan topluluk oluşturma çağrısı yaptı
  12 Ara Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vietnam'a ortak geleceği paylaşan topluluk oluşturma çağrısı yaptı

  Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Vietnam'a resmi ziyareti öncesinde Çin ile Vietnam arasındaki ilişkilerin stratejik önem taşıdığını vurgulayarak ortak geleceği paylaşan topluluk oluşturma çağrısında bulundu. Şi, ABD Başkanı Joe Biden'ın Vietnam ziyaretinden kısa süre sonra Vietnam'ı ziyaret ediyor.

 • Çin, ABD'nin artan etkisine karşı Vietnam ile bağlarını koruma arayışında
  11 Ara Çin, ABD'nin artan etkisine karşı Vietnam ile bağlarını koruma arayışında

  Çin, ABD'nin Asya-Pasifik bölgesindeki artan etkisine karşı, aynı siyasal sisteme sahip olduğu Vietnam ile ideolojik bağlarını ve stratejik ilişkilerini konsolide etmeyi hedefliyor.

 • Eskişehirli Milli Sporcu Erkan Balk Dünya Şampiyonu
  10 Ara Eskişehirli Milli Sporcu Erkan Balk Dünya Şampiyonu

  Erkan Balk, 19. Dünya Fotoğraf ve 5. Dünya Su Altı Video Şampiyonası'nda iki alanda da dünya şampiyonu olarak Eskişehir'i gururlandırdı.

 • Filenin Sultanları ve Filenin Efeleri, Voleybol Milletler Ligi'nde mücadele edecek
  08 Ara Filenin Sultanları ve Filenin Efeleri, Voleybol Milletler Ligi'nde mücadele edecek

  Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından düzenlenen Voleybol Milletler Ligi'nin ilk haftasında Filenin Sultanları Antalya'da, Filenin Efeleri ise Antalya, Japonya ve Slovenya'da mücadele edecek.

 • Voleybol Milletler Ligi'nin ilk haftası Antalya'da yapılacak
  08 Ara Voleybol Milletler Ligi'nin ilk haftası Antalya'da yapılacak

  Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) tarafından organize edilen Voleybol Milletler Ligi'nin (VNL) ilk haftasında hem kadınlarda hem erkeklerde Antalya ev sahipliği yapacak. Filenin Sultanları kadın takımı Antalya'da, Filenin Efeleri erkek takımı ise Japonya'da mücadele edecek.

 • Rusya, NATO ile 3. Dünya Savaşı tehdidi altında
  08 Ara Rusya, NATO ile 3. Dünya Savaşı tehdidi altında

  Rusya Güvenlik Konseyi Başkan Yardımcısı Dmitriy Medvedev, ABD'nin Ukrayna'ya yardımları içeren bütçe talebinin reddedilmesinin ardından ülkesiyle NATO arasında 3. Dünya Savaşı'na dönüşebilecek doğrudan çatışma tehdidi olduğunu belirtti. Medvedev, ABD'nin Ukrayna'daki savaştan para kazandığını ve Biden'ın 2024 seçimlerini kaybetme ihtimalinin olduğunu savundu.

 • Senegal'de Türk Büyükelçiler Sokak Çocukları İçin Defile Düzenledi
  08 Ara Senegal'de Türk Büyükelçiler Sokak Çocukları İçin Defile Düzenledi

  Türkiye Cumhuriyet'in kuruluşunun 100. yılı dolayısıyla Senegal'in başkenti Dakar'da mukim 12 kadın büyükelçi, sokak çocukları yararına podyuma çıktı. Türkiye'nin Dakar Büyükelçiliğinde Dakar Yunus Emre Enstitüsü (YEE) işbirliğinde Dakar Moda Haftası kapsamında düzenlenen defileye yerli ve yabancı çok sayıda davetli katıldı.

 • NBC News: Menendez'e yönelik rüşvet soruşturmasında bulunan altınlar kanıt niteliği taşıyor
  06 Ara NBC News: Menendez'e yönelik rüşvet soruşturmasında bulunan altınlar kanıt niteliği taşıyor

  NBC News, ABD'li Senatör Bob Menendez'e yönelik rüşvet soruşturmasında evinde bulunan külçe altınların, yıllar önce bir iş adamının evinden çalınan ve daha sonra bulunan altınlar olduğunu, bunun iş insanı ile Menendez arasındaki 'rüşvet' bağlantısına dair kanıt olacağını yazdı.

 • Nikaragua, Arjantin Büyükelçisini geri çekti
  05 Ara Nikaragua, Arjantin Büyükelçisini geri çekti

  Nikaragua, Arjantin'de devlet başkanı seçimini kazanan Javier Milei'nin Nikaragua hükümetine yönelik sözlerini gerekçe göstererek Buenos Aires Büyükelçisini geri çekti.

 • Kolombiya ve ELN Arasında 5. Tur Barış Müzakereleri Başladı
  05 Ara Kolombiya ve ELN Arasında 5. Tur Barış Müzakereleri Başladı

  Kolombiya hükümeti ile silahlı isyancı örgüt Ulusal Kurtuluş Ordusu (ELN) arasında Meksika'da gerçekleştirilen 5. tur barış müzakereleri başladı. Müzakerelerde çatışmalara kalıcı bir çözüm bulunması hedefleniyor.

 • CIA ajanı olmuştu! Fidel Castro'nun kız kardeşi hayatını kaybetti
  05 Ara CIA ajanı olmuştu! Fidel Castro'nun kız kardeşi hayatını kaybetti

  Küba devriminin lideri Fidel Castro'nun kız kardeşi Juanita Castro, 90 yaşında öldü. Juanita Castro, yıllar önce Küba'dan ayrılarak ABD'ye yerleşmiş ve Fidel Castro'nun yönetimini kınayıp CIA ile işbirliği yapmıştı.

 • İran ve Küba liderleri ikili ilişkileri ve Filistin'i görüştü
  04 Ara İran ve Küba liderleri ikili ilişkileri ve Filistin'i görüştü

  İran lideri Ali Hamaney ile Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel, ikili ilişkiler ve Filistin'deki durum hakkında fikir alışverişinde bulundu. Hamaney, İran ve Küba'nın siyasi ve ekonomik kapasitelerini kullanarak ABD ve Batı zorbalığına karşı bir koalisyon oluşturulması gerektiğini belirtti. Diaz-Canel ise iki ülkenin ekonomik ve ticari ilişkilerini derinleştirmeyi vurguladı ve Gazze'deki durumu kabul edilemez bir soykırım olarak nitelendirdi.

 • İran Cumhurbaşkanı Reisi: Küba ile işbirliği ABD'nin yaptırımlarına karşı yardımcı olabilir
  04 Ara İran Cumhurbaşkanı Reisi: Küba ile işbirliği ABD'nin yaptırımlarına karşı yardımcı olabilir

  İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi, Küba Devlet Başkanı Miguel Mario Diaz-Canel'i ağırlayarak iki ülke arasında bilim, teknoloji, sağlık, tarım, enerji, madencilik ve iletişim alanlarında işbirliği anlaşmalarının imzalandığını belirtti. Reisi, bu işbirliğinin ABD'nin yaptırımlarına karşı etkisiz hale getirebileceğini söyledi. Ayrıca, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarını kınayan Reisi, uluslararası toplumun İsrail'i durdurması gerektiğini vurguladı.

 • ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi Küba için casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı
  04 Ara ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi Küba için casusluk suçlamasıyla gözaltına alındı

  ABD'nin eski Bolivya Büyükelçisi Manuel Rocha, Küba için casusluk yaptığı suçlamasıyla Miami'de gözaltına alındı. FBI uzun süredir Küba'ya yönelik karşı istihbarat soruşturması yürütüyordu. Rocha, ABD Adalet Bakanlığı tarafından Küba'nın çıkarlarına hizmet etmekle suçlanıyor.

 • Haftanın tarihine bakış
  03 Ara Haftanın tarihine bakış

  Cumhuriyet döneminin ilk kağıt paraları 5 Aralık 1927'de tedavüle çıkarıldı.

 • Küba Devlet Başkanı İsrail'in Gazze saldırılarına tepki gösterdi
  02 Ara Küba Devlet Başkanı İsrail'in Gazze saldırılarına tepki gösterdi

  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi 28'inci Taraflar Konferansı'nda İsrail'in Gazze'de devam eden saldırılarına tepki göstererek, soykırım yaşandığını hatırlattı.

 • Tanyeli,,, 'AMELİYATIM İYİ GEÇTİ, 8 HAFTA SONRA BİR AMELİYAT DAHA OLACAĞIM!'
  30 Kas Tanyeli,,, 'AMELİYATIM İYİ GEÇTİ, 8 HAFTA SONRA BİR AMELİYAT DAHA OLACAĞIM!'

  Tanyeli'den geçtiğimiz aylarda hayranlarını üzen haber gelmişti. Tesadüfen pankreas kanseri olduğunu öğrenen ünlü isimi, tedavi için hastaneye yatırılmıştı. Geçtiğimiz günlerde tekrar ameliyat masasına yatacağını duyuran Tanyeli’den operasyon sonrası bilgilendirme geldi.

 • Aylardır başı ağrıyan adamın beyninde iki yemek çubuğu bulundu
  30 Kas Aylardır başı ağrıyan adamın beyninde iki yemek çubuğu bulundu

  Vietnam'da 5 aydır başı ağrıyan adamı kontrol eden doktorlar beyninde iki Çin yemek çubuğu olduğunu belirledi. Doktorlar, kafatasına saplanmış yemek çubuklarını endoskopik ameliyatla çıkardı.

 • Bolivya ve Küba Devlet Başkanları Filistin Halkına Destek Açıklaması Yaptı
  29 Kas Bolivya ve Küba Devlet Başkanları Filistin Halkına Destek Açıklaması Yaptı

  Bolivya Devlet Başkanı Luis Arce ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Filistin Halkıyla Uluslararası Dayanışma Günü'nde Filistin halkına destek açıklaması yaptı. Arce, Filistin'in egemenliğini ve barış içinde yaşama hakkını elde etmesi için çağrıda bulunurken, Canel ise Filistin'in meşru savunmasına olan desteğini teyit etti. Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro ise Filistinli bir kızın fotoğrafını paylaşarak dayanışma gösterdi.

 • Haftanın tarihine bakış
  26 Kas Haftanın tarihine bakış

  Gazetelerde, mecmualarda, levha, tabela ve ilanlarda 1 Aralık 1928'den itibaren Latin harfleri kullanılmaya başlandı.

 • TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı
  24 Kas TBMM'nin 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısı 147'ye ulaştı

  TBMM, 28. Yasama Dönemi'nde dostluk gruplarının sayısını bir önceki döneme göre artırarak 147'ye çıkardı. Hollanda, El Salvador, Trinidad ve Tobago ile Filipinler de dostluk grupları arasına katılan ülkeler arasında yer aldı.

 • Küba'da Filistin'e Destek Yürüyüşü
  24 Kas Küba'da Filistin'e Destek Yürüyüşü

  Küba'da yüzlerce kişi, Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel'in de katılımıyla Filistin'e destek için yürüyüş yaptı. Yürüyüşe, Genç Komünistler Birliği, üniversiteler, siyasi parti temsilcileri ve vatandaşlar destek verdi.

 • Küba Devlet Başkanı: Rusya ile ilişkilerimiz daha da güçleniyor
  23 Kas Küba Devlet Başkanı: Rusya ile ilişkilerimiz daha da güçleniyor

  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel, Rusya ile ilişkilerin önemine işaret ederek, Rusya İçişleri Bakanı Vladimir Kolokoltsev'i kabul etti. Canel, Kolokoltsev'in ziyaretinin Küba-Rusya ilişkilerine katkı sağladığını belirtti ve ilişkilerin karşılıklı işbirliği açısından önemine vurgu yaptı.

 • Ermenistan, Kara Mayını Üreten Ülkeler Listesine Eklendi
  21 Kas Ermenistan, Kara Mayını Üreten Ülkeler Listesine Eklendi

  Uluslararası Kampanya (ICBL), '2023 Kara Mayını Takip Raporu'nu yayınladı ve raporda Ermenistan'ın kara mayını üreten ülkeler listesine eklendiği belirtildi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hikmet Hacıyev, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarına kara mayınları taşıdığı ve yerleştirdiği iddialarını kanıtladığını söyledi ve 340'tan fazla Azerbaycanlının kara mayını patlamalarında hayatını kaybettiğini açıkladı.

 • '8. Altınkepenk Anadolu'dan Balkanlara Üreten Kadınlar' film yarışmasının ödülleri sahiplerini bulacak
  21 Kas "8. Altınkepenk Anadolu'dan Balkanlara Üreten Kadınlar" film yarışmasının ödülleri sahiplerini bulacak

  "8. Altınkepenk Anadolu'dan Balkanlara Üreten Kadınlar" uluslararası kısa film yarışmasının ödül töreni yarın gerçekleşecek.

 • Latin Amerika Gazze'yi nasıl okuyor?
  20 Kas Latin Amerika Gazze'yi nasıl okuyor?

  Prof. Dr. Mehmet Özkan, Latin Amerika ülkelerinin Filistin-İsrail çatışmasına yaklaşımlarındaki tarihsel süreçleri ve bugün gelinen noktada ayrışmanın sebeplerini AA Analiz için kaleme aldı.

 • Haftanın tarihine bakış
  19 Kas Haftanın tarihine bakış

  Millet Mekteplerinin 1928'deki açılış ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'e başöğretmenlik unvanı veriliş tarihi olan 24 Kasım, 1981'den bu yana Öğretmenler Günü olarak kutlanıyor.

 • Küba Devlet Başkanı Filistinli Öğrencilerle Bir Araya Geldi
  18 Kas Küba Devlet Başkanı Filistinli Öğrencilerle Bir Araya Geldi

  Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, ülkesinde tıp öğrenimi gören 144 Filistinli öğrenciyle bir araya geldi ve İsrail'in Gazze'yi işgalini tekrar kınayarak, 'Bizler kayıtsız kalanlardan olmayacağız' ifadesini kullandı. Canel, Filistinli öğrencilerin tıpta uzmanlıklarını tamamlamaları için tüm gayretin gösterileceğini belirtti ve Filistin'in kendi kaderini tayin etme hakkını kullanarak bağımsız ve egemen bir devlete dönüşmesini temenni etti.

 • Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, damardan beslenmeye başladı
  16 Kas Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, damardan beslenmeye başladı

  52 yaşındaki dansçı Tanyeli, pankreas kanseriyle mücadele ediyor. Küba'da tedavi gören ve İstanbul'da özel bir hastanede yatan Tanyeli, hızla kilo kaybettiği için damardan beslenmeye başladı. Sosyal medya hesabından sağlık durumu hakkında bilgi veren Tanyeli, tedavi sürecine girdiklerini ve toparlanmanın yakın olduğunu belirtti. Geçtiğimiz günlerde Küba'ya tedavi için giden Tanyeli, akrep zehri ilacıyla tedavi edildiğini ve sevenlerine gerekli bilgileri vereceğini söyledi.

 • Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, damardan beslenmeye başladı
  16 Kas Pankreas kanseriyle mücadele eden Tanyeli, damardan beslenmeye başladı

  Mayıs ayından beri pankreas kanseriyle mücadele eden ve tedavisine hastanede devam edilen Tanyeli, 52 kiloya kadar düştü. Zorlu bir tedavi sürecinden geçen Tanyeli, damardan beslenmeye başladı.

 • 'Tukidides Tuzağı'ndan kaçış: ABD ve Çin, güç rekabetinde çatışmasız denge arayışında
  14 Kas "Tukidides Tuzağı"ndan kaçış: ABD ve Çin, güç rekabetinde çatışmasız denge arayışında

  ABD ve Çin, son döneme artan jeopolitik rekabet ve gerilimler içinde çatışma riskini en aza indirecek hassas dengeyi bulma hedefiyle iki ülke liderinin buluşmasına hazırlanıyor.

 • ALBA-TCP, Gazze'deki ateşkes çağrısını destekliyor
  13 Kas ALBA-TCP, Gazze'deki ateşkes çağrısını destekliyor

  Latin Amerika için Bolivarcı İttifak-Halkların Ticaret Antlaşması (ALBA-TCP), Arap ve İslam ülkelerinin Gazze'de ateşkes, insani yardım ve İsrail'e silah girişinin durdurulması çağrısını desteklediklerini açıkladı. ALBA-TCP blokuna taraf ülkeler, uluslararası insani hukuka saygı gösterilmesi ve İsrail-Filistin çatışmasına ilişkin Birleşmiş Milletler kararlarına uyulmasının yanı sıra 'Gazze'deki katliama son verecek her türlü girişimi' desteklediklerini belirtti.

 • Haftanın tarihine bakış
  12 Kas Haftanın tarihine bakış

  Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC), 15 Kasım 1983'te kuruldu.

 • Putin'in koltuktan kalkmaya niyeti yok! 2024'teki seçimlerde yeniden aday olacak
  06 Kas Putin'in koltuktan kalkmaya niyeti yok! 2024'teki seçimlerde yeniden aday olacak

  Rusya Devlet Başkanı Putin, 2024'teki seçimlerde yeniden aday olmaya hazırlanıyor. Putin'in kasım ayında düzenlenecek bir konferansta bu kararını duyurması bekleniyor.

 • BM Genel Kurulu, ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosunu kaldırma yönünde oy kullandı
  03 Kas BM Genel Kurulu, ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosunu kaldırma yönünde oy kullandı

  BM Genel Kurulu, Perşembe günü büyük bir çoğunlukla ABD'nin Küba'ya yönelik ekonomik ve ticari ambargosunun kaldırılması yönünde oy kullandı. Genel Kurul, tüm ülkelere BM Anlaşması ve uluslararası hukuk çerçevesindeki yükümlülükleri doğrultusunda bu tür kısıtlayıcı yasa ve tedbirleri yürürlüğe sokup uygulamaktan kaçınmaları çağrısını yineledi.

 • Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Yabancı Liderler Katılacak
  03 Kas Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na Yabancı Liderler Katılacak

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Avustralya Başbakanı Anthony Albanese, Küba Başbakanı Manuel Marrero Cruz, Kazakistan Başbakanı Alihan İsmailov ve Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic'in Çin Başbakanı Li Qiang'ın daveti üzerine 6. Çin Uluslararası İthalat Fuarı'nın (CIIE) açılış törenine ve ilgili etkinliklere katılacaklarını duyurdu. CIIE, 5-10 Kasım tarihleri arasında Shanghai kentinde gerçekleştirilecek.

 • Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Nick Ut: '(İsrail-Filistin çatışması) Bugünkü savaş, Vietnam Savaşı'ndan çok daha tehlikeli'
  03 Kas Pulitzer ödüllü fotoğrafçı Nick Ut: "(İsrail-Filistin çatışması) Bugünkü savaş, Vietnam Savaşı'ndan çok daha tehlikeli"

  Vietnam Savaşı'nda "Napalm kız" olarak bilinen, napalm bombası nedeniyle vücudu yanan küçük kız çocuğu fotoğrafıyla Pulitzer Ödülü alan Vietnam asıllı foto muhabiri Nick Ut, İsrail-Filistin çatışmasının Vietnam Savaşı'ndan çok daha kötü ve tehlikeli olduğunu söyledi.

 • Latin Amerika Ülkeleri İsrail'in Cibaliya Mülteci Kampı'na Düzenlediği Saldırıları Kınadı
  03 Kas Latin Amerika Ülkeleri İsrail'in Cibaliya Mülteci Kampı'na Düzenlediği Saldırıları Kınadı

  Latin Amerika ülkeleri, İsrail'in Cibaliya Mülteci Kampı'na düzenlediği bombalı saldırıları kınadı. Arjantin Devlet Başkanı Alberto Fernandez, Gazze'nin acil yardıma ihtiyacı olduğunu belirterek saldırıyı kınadı ve rehinelerin serbest bırakılmasını talep etti. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez Parrilla da saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu. Ekvador ve Honduras hükümetleri de saldırıyı endişeyle takip ettiklerini belirtirken, Uruguay Dışişleri Bakanlığı sivillerin güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurguladı. Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador ise barışçıl çözüm arayışından yana olduklarını ve çatışmanın durdurulmasını istediklerini ifade etti. Peru hükümeti ve Venezuela Dışişleri Bakanlığı da saldırıyı kınayan açıklamalarda bulundu.

 • BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosu kınandı
  02 Kas BM Genel Kurulu'nda ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosu kınandı

  BM Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosunu sonlandırması talep edilen karar 2'ye karşı 187 oyla kabul edildi. Karar tasarısında ABD'nin Küba'ya uyguladığı ambargonun tarım endüstrisi, hayvan yemi, endüstriyel ekipman ve gıda üretimi için ihtiyaçları satın alacak fonlardan mahrum bıraktığı belirtildi. Küba Dışişleri Bakanı, ambargonun halkı olumsuz etkilediğini ve fiyatların aşırı yüksek olduğunu ifade etti.

 • Liverpool Futbolcusunun Babası Kolombiya'da Kaçırıldı
  02 Kas Liverpool Futbolcusunun Babası Kolombiya'da Kaçırıldı

  Kolombiya hükümeti, Liverpool futbolcusu Luis Diaz'ın babasının silahlı isyancı örgüt ELN tarafından kaçırıldığını duyurdu. Diaz'ın babasının serbest bırakılması çağrısında bulunan hükümet yetkilileri, güvenlik güçlerinin geniş çaplı bir operasyon başlattığını belirtti.

 • ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosunu kaldırma çağrısı kabul edildi
  02 Kas ABD'nin Küba'ya yönelik ambargosunu kaldırma çağrısı kabul edildi

  Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, ABD'nin Küba'ya yönelik ekonomik ve ticari ambargosunu sonlandırma çağrısı yapan karar tasarısını kabul etti. Karar, 187 oyla kabul edilirken ABD ve İsrail karşı oy kullandı. Küba Dışişleri Bakanı, ambargonun Kübalıların haklarını ihlal ettiğini belirtti. Bu karar, BM Genel Kurulu'nun tavsiye niteliği taşıyan ve uluslararası toplumun tutumunu gösteren bir karardır.

 • Küba Başbakanı Manuel Marrero, Çin'i ziyaret edecek
  01 Kas Küba Başbakanı Manuel Marrero, Çin'i ziyaret edecek

  Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, Küba Başbakanı Manuel Marrero'nun Çin'i ziyaret edeceğini ve Çin Uluslararası İthalat Fuarı'na katılacağını duyurdu. Wang, bu ziyaretin Çin-Küba ilişkilerinin derinleştirilmesi için bir fırsat olduğunu belirtti.

 • Çin ve Küba, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde İşbirliğini Derinleştirmek İçin Anlaştı
  24 Eki Çin ve Küba, Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde İşbirliğini Derinleştirmek İçin Anlaştı

  Çin Başbakan Yardımcısı He Lifeng, Küba Başbakan Yardımcısı Ricardo Cabrisas Ruiz ile görüşerek, Çin'in iki devlet başkanının uzlaşısını uygulamak ve Kuşak ve Yol İnisiyatifi'nde işbirliğini derinleştirmek için çalışmaya hazır olduğunu belirtti. Küba ise Çin ile ekonomi ve ticaret alanındaki işbirliğini güçlendirmeye ve dostluk ilişkilerini geliştirmeye istekli olduğunu ifade etti.

 • Meksika Devlet Başkanı, ABD'yi göç ve Küba ambargosunda net tanımlar yapmaya çağırdı
  24 Eki Meksika Devlet Başkanı, ABD'yi göç ve Küba ambargosunda net tanımlar yapmaya çağırdı

  Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD hükümetini, göç ve Küba'ya yönelik ekonomik ambargo konularında 'net tanımlar' yapmaya çağırdı. Lopez Obrador, ABD'nin Küba ile diyalog başlatmasını önerdi ve Küba'ya yönelik ekonomik ambargonun kaldırılmasının acil önemde olduğunu vurguladı. ABD hükümetinin göç ve Küba ambargosu gibi meselelerde net tanımlar yapması gerektiğini belirten Lopez Obrador, bu durumun insan hakları ihlali olduğunu ve Küba'da yaşayan insanların gıda malzemelerine ulaşmasını engellediğini ifade etti.

 • Meksika'da Gerçekleştirilen Palenque Göç Zirvesi Sonuçlandı
  23 Eki Meksika'da Gerçekleştirilen Palenque Göç Zirvesi Sonuçlandı

  Meksika'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Palenque Göç Zirvesi, 11 Latin Amerika ülkesinin katılımıyla sona erdi. Zirve kapsamında göçün yol açtığı sorunlar ele alındı ve göçmenlerin yaşam hakkına saygı duyulması çağrısı yapıldı. Ortak deklarasyonda göçün düzenli, güvenli ve yasal şekilde garanti altına alınması gerektiği vurgulandı. Ayrıca, bölgenin mevcut gerçekliğine uygun göç politikalarının benimsenmesi gerektiği belirtildi. Deklarasyonda ayrıca, Haiti'nin ekonomik ve güvenlik krizine destek verilmesi gerektiği ve Küba ile Venezuela'ya yönelik uygulanan baskıcı yaptırımların kaldırılması çağrısı yapıldı. Zirveye Meksika Devlet Başkanı Andres Lopez Obrador, Kolombiya Cumhurbaşkanı Gustavo Petro, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, Honduras Devlet Başkanı Xiomara Castro ve Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz Canel gibi liderler katıldı.

 • Latin Amerika ve Karayipler Göç Krizini Çözmek İçin Bir Araya Geldi
  23 Eki Latin Amerika ve Karayipler Göç Krizini Çözmek İçin Bir Araya Geldi

  Meksika'nın güneyindeki Chiapas eyaletinde düzenlenen toplantıda, Latin Amerika ve Karayipler'den 11 ülkenin temsilcileri, bölgenin karşı karşıya olduğu göç krizine çözüm bulmak için bir araya geldi. Toplantıda, yoksulluk, eşitsizlik, iş imkanları ve iklim değişikliğinin etkileri ele alındı ve yabancı ülkelerin uyguladığı tek taraflı tedbirler tartışıldı.

 • Haftanın tarihine bakış
  22 Eki Haftanın tarihine bakış

  Cumhuriyet, 29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisinde (TBMM) "Yaşasın" nidalarıyla kabul edildi.

 • ALBA-TCP, Venezuela'daki uzlaşma görüşmelerinde kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladı
  21 Eki ALBA-TCP, Venezuela'daki uzlaşma görüşmelerinde kaydedilen ilerlemeyi memnuniyetle karşıladı

  Latin Amerika için Bolivarcı İttifak Halkların Ticaret Anlaşması (ALBA-TCP), Venezuela'daki ulusal uzlaşma görüşmelerinde kaydedilen ilerleme ile ABD'nin bu Güney Amerika ülkesine yönelik yaptırımlarının bazılarını geçici olarak askıya alınmasını memnuniyetle karşıladı. ALBA-TCP, tek taraflı zorlayıcı tedbirlerin tamamının derhal geri alınması çağrısında bulunurken, insan haklarına saygı ve halkların kendi kaderlerini tayin hakkı bağlamında barışı amaçlayan her türlü girişimin yanında yer almaya hazır olduğunu bildirdi.

 • Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD'nin yaptırımların kaldırılmasını 'politik bir zafer' olarak nitelendirdi
  20 Eki Venezuela Devlet Başkanı Maduro, ABD'nin yaptırımların kaldırılmasını 'politik bir zafer' olarak nitelendirdi

  Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD tarafından ülkeye uygulanan bazı yaptırımların geçici olarak kaldırılmasının 'politik bir zafer' olduğunu söyledi. Maduro, yaptırımların geçici olarak kaldırılması kararının muhalefet ile sağlanan diyaloğun bir sonucu olduğunu belirtti. Muhalif lider Juan Guaido ise karara tepki göstererek Maduro'nun 'diktatör' olduğunu ve yaptırımların hafifletilmesinin doğru olmadığını söyledi. ABD yönetimi, Venezuela'da hükümetin muhalefet ile seçimlerin 2024'te yapılması konusunda anlaşmaya varmasının ardından ülkenin petrol, doğal gaz ve altın sektörlerine yönelik uyguladığı bazı yaptırımları askıya almıştı.

 • Küba Dışişleri Bakanı: ABD ablukası 60 yılda 159 milyar dolar kayba neden oldu
  20 Eki Küba Dışişleri Bakanı: ABD ablukası 60 yılda 159 milyar dolar kayba neden oldu

  Küba Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, ABD'nin ülkesine uyguladığı ekonomik, ticari ve mali ablukayı kınayarak, ablukanın 60 yılda toplam 159 milyar ABD dolarından fazla kayba neden olduğunu söyledi. Küba verilerine göre nüfusun yüzde 80'inden fazlası, Şubat 1962'de başlayan ve Kübalıların günlük yaşamında ciddi zorluklara neden olan ABD ablukası altında doğdu ve yaşıyor. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'nun 1-2 Kasım tarihlerinde Küba'ya yönelik ablukanın son verilmesi gerektiğine ilişkin karar tasarısını 31. kez ele alması bekleniyor.

 • Tanyeli... ZARA İLE BİR ARAYA GELDİ; 'ALLAH SENDEN RAZI OLSUN!'
  20 Eki Tanyeli... ZARA İLE BİR ARAYA GELDİ; 'ALLAH SENDEN RAZI OLSUN!'

  Bir süredir pankreas kanseriyle savaşan Tanyeli, tedavisinin ilk aşamasını Türkiye'de tamamlamıştı. Tedavisinin devamı için önümüzdeki günlerde Küba'ya gidecek olan ünlü ismin yakın arkadaşları Zara, Hakan Altun ve Haluk Levent; dansçının İstanbul'da tedavi gördüğü hastanenin masraflarını kapatmıştı. Tanyeli, büyük jestin ardından Zara ile bir araya geldi.

 • TBMM Dışişleri Komisyonu Filistin ile iki anlaşmanın da arasında olduğu 14 kanun teklifini kabul etti
  19 Eki TBMM Dışişleri Komisyonu Filistin ile iki anlaşmanın da arasında olduğu 14 kanun teklifini kabul etti

  TBMM Dışişleri Komisyonu, Türkiye ile Filistin Arasında Kolluk Eğitimi İş Birliği Mutabakat Zaptının Onaylanması ile Ulusal Sürücü Belgelerinin Karşılıklı Tanınması ve Değişimine ilişkin anlaşmaların da arasında olduğu 14 uluslararası anlaşmanın uygun bulunmasına dair kanun teklifini kabul etti.

 • Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'na 21 ülkeden katılım
  19 Eki Türkiye'nin ev sahipliğinde düzenlenen 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı'na 21 ülkeden katılım

  Türkiye'nin öncülüğünde düzenlenen 9. Türk Tıp Dünyası Kurultayı, 21 ülkeden davetli katılımcıları ağırlayacak. Kurultay, İstanbul'da Hilton İstanbul Bosphorus Otel'de gerçekleştirilecek ve bu yılki teması 'Sağlıkta Yapay Zeka' olarak belirlendi. Kurultaya, bakanlar, bakan yardımcıları, üst düzey bürokratlar, bilim insanları ve öğrenciler katılacak. Ayrıca, TÜSEB Aziz Sancar Bilim, Hizmet ve Teşvik Ödülleri de bu kurultayda sahiplerine takdim edilecek.

 • Küba ve Venezuela, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını kınadı
  18 Eki Küba ve Venezuela, İsrail'in Gazze'deki hastane saldırısını kınadı

  Küba ve Venezuela hükümetleri, İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesine düzenlediği saldırıyı en güçlü şekilde kınadı. Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel ve Dışişleri Bakanı Bruno Rodriguez, saldırıyı uluslararası insan haklarının ihlali olarak değerlendirirken, Venezuela Dışişleri Bakanlığı ise saldırıyı bir katliam olarak nitelendirdi. İsrail'in saldırısı sonucu ölenlerin sayısı 500'e yükselirken, Filistin Devlet Başkanı Abbas da 3 gün yas ilan etti.

 • Bahçeli: 'Gazze'ye İnsani Yardımların Önü Kesilmemelidir.
  17 Eki Bahçeli: "Gazze'ye İnsani Yardımların Önü Kesilmemelidir.

  MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, TBMM'de, "Gazze’ye insani yardımların önü kesilmemelidir. Refah Sınır Kapısı ile Akdeniz’de oluşturulacak insani yardım koridoru aracılığıyla Gazzelilere el uzatılmalıdır. Türkiye tarihi ve vicdani sorumluluğun fevkinde üç uçak dolusu insani yardımı Mısır üzerinden Gazze’ye göndermiştir. İsrail saldırılarına derhal son vermelidir. İki devletli çözüm vasatı mutlaka oluşturulmalıdır. 18 Ekim 2023 tarihinde toplanacak İslam İşbirliği Teşkilatı top çevirmekten, cılız kınama mesajlarından çok daha fazlasını yapacak karar ve kararlılık içinde olmalıdır" dedi.

 • Meksika Devlet Başkanı, Küba'ya Destek Vermeye Devam Edeceğini Söyledi
  17 Eki Meksika Devlet Başkanı, Küba'ya Destek Vermeye Devam Edeceğini Söyledi

  Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador, ABD'nin Küba'ya yönelik ablukasına rağmen Meksika'nın bu ada ülkesine destek vermeye devam edeceğini açıkladı. Lopez Obrador, Meksika'nın bağımsız bir ülke olduğunu ve diğer ülkelere yardım etmek için izin almasına gerek olmadığını vurgulayarak, Küba halkının mağdur olduğunu ve Meksika'nın onlara yardım etmekten kaçınmayacağını belirtti. Meksika lideri, evrensel kardeşlik, adalet ve insancıllık değerlerine bağlı olduklarını ifade etti ve Küba'ya uygulanan ablukaya karşı çıkmaya devam edeceklerini söyledi.

 • Küba, Gençler 5'li Beyzbol Dünya Kupası'nı kazandı
  15 Eki Küba, Gençler 5'li Beyzbol Dünya Kupası'nı kazandı

  Ankara'da düzenlenen Gençler 5'li Beyzbol Dünya Kupası'nın finalinde Küba, Fransa'yı 2-0 yenerek şampiyon oldu. Kübalı sporcular büyük sevinç yaşarken, Fransa ikinci ve Meksika üçüncü oldu. Türkiye Gençler Milli Takımı oyuncusu Mert Tekeci ise turnuvanın en iyi 5 oyuncusu arasına girdi.

 • Eskişehirli Sualtı Görüntüleme Sporcusu Erkan Balk Dünya Şampiyonu Oldu
  15 Eki Eskişehirli Sualtı Görüntüleme Sporcusu Erkan Balk Dünya Şampiyonu Oldu

  Eskişehir Büyükşehir Gençlik ve Spor Kulübü'nün milli sporcusu Erkan Balk, Küba'da düzenlenen 19. Dünya Fotoğraf ve 5. Dünya Sualtı Video Şampiyonası'nda Türkiye'yi temsil ederek tarihi bir başarıya imza attı. Balk, Video Film kategorisinde dünya şampiyonu olurken, Belgesel Film kategorisinde ise dünya üçüncüsü oldu. Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve Büyükşehir Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Oğuzhan Özen, Balk'ı tebrik ederek gurur duyduklarını ifade etti.

Advertisement