Son Dakika Haberleri: 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

3 yıl önce

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Bursa ve Balıkesir'de şehitlikler ziyaret edildi.

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü, System.String[]

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri kapsamında, Bursa ve Balıkesir'de şehitlikler ziyaret edildi.


Bursa Valiliği tarafından düzenlenen programda, Hamitler Kent Mezarlığı ve Pınarbaşı Mezarlığı'ndaki şehitlikleri ziyaret eden Bursa Valisi İzzettin Küçük, şehitlerin mezarına karanfil bıraktı, dua etti.


Şehitlikte Kur'an-ı Kerim ve dua programına da katılan Küçük'e, Büyükşehir Belediye Başkan Yardımcısı Abdulkadir Karlık, Emniyet Müdürü Selami Yıldız, Bursa İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Ahmet Hacıoğlu da eşlik etti.


Şehit yakınlarına da başsağlığı dileyen Küçük, burada yaptığı konuşmada, terör örgütü FETÖ'nün Türkiye'yi bölmek, parçalamak, yabancı ülkelere peşkeş çekmek için teşebbüste bulunduğunu kaydetti.


Türk Milleti'nin kahramanlığı, cesareti ve dirayeti sayesinde ülkeyi bölmek isteyen o örgütün bir gecede darmadağın olduğunu vurgulayan Küçük, "Bu arada 249 şehit, 2 bin 200 den fazla gazimiz oldu. Bugün burada onlarla beraber bütün şehitlerimizi, Çanakkale şehitlerimizi, terörle mücadele sırasında vatan savunmasında, yurt dışı operasyonlarda şehit düşen bütün yiğitlerimizi rahmetle anıyoruz." diye konuştu.


Öte yandan Bursa Gençlik Platformu da FETÖ darbe girişiminin birinci yıl dönümü nedeniyle basın açıklaması yaptı.


Bursa adliyesi önündeki basın açıklamasına, Genç MÜSİAD Bursa Şubesi, TÜGVA Bursa Şubesi, Bursa Kent Konseyi Gençlik Meclisi, KADEM Bursa Şubesi, MTTB Bursa Şubesi, HUDER Bursa Şubesi, İlim Yayma Cemiyeti Bursa Şubesi, BURGEV, MEMUR-SEN temsilcileri de katıldı.


Platform Sözcüsü Avukat Mustafa Çetin, burada yaptığı açıklamada, ülkesini seven insanlar tarafından FETÖ'nün işgalini amaçlayan darbe kalkışmasının bertaraf edildiğini ifade etti.


Çetin, çocuk, yaşlı, kadın demeden cephede kurtuluş mücadelesi veren insanların daha önce böylesine bir ihanet şebekesine rastlamadığını vurgulayarak, şöyle konuştu:


"FETÖ ihanet şebekesinin darbeci ele başlarının yargılandığı süreci biz Bursa gençliği olarak yakından takip etmeye devam edeceğiz. Bizler, Bursa halkının canına ve namusuna, sonrasında ise Bursa'nın gençlerinin geleceğine kast eden FETÖ mensuplarının ve yandaşlarının en ağır cezaları alması için sabırla hukuki sürecin tamamlanmasını bekleyeceğiz. Tüm duruşmalarda burada olacağız ve ülkemizin aydınlık geleceği için tüm gücümüzle haykıracağız."


-BALIKESİR


Balıkesir'de Garnizon Şehitliği'nde düzenlenen ilk etkinlikte Kur'an-ı Kerim okundu, şehitler için dua edildi.


Garnizon Şehitliği'ndeki törene Vali Ersin Yazıcı, Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Balıkesir Milletvekilleri Mahmut Poyrazlı, Sema Kırcı ve Kasım Bostan ile il protokolü katıldı. Vali Ersin Yazıcı Şehitlik Defteri'ni imzaladıktan sonra beraberindekilerle birlikte şehit mezarlarına karanfil bıraktı.


Şehitlikteki etkinliğin ardından Vali Yazıcı ve Başkan Uğur ile beraberindekiler 15 Temmuz'da şehit düşen Polis Memuru Turgut Solak'ın Ovabayındır Kırsal Mahallesi'ndeki mezarını ziyaret etti. Şehit Turgut Solak'ın annesi, babası, eşi ve çocuklarının da katıldığı ziyarette Kur'an-ı Kerim okunarak, dua edildi.


Vali Ersin Yazıcı burada yaptığı konuşmada, "Turgut Solak ve 249 şehidimiz sayesinde bugün bu ülke demokrasisinde, özgürlüğünde yolunda ilerlemeye devam ediyor. Şunu da ifade etmek isterim ki nice Turgut Solak'lar bu ülke için canını feda etmeye hazırdır." dedi.


Ziyaretlerin ardından protokol üyeleri Zağanospaşa Camisi'nde düzenlenen mevlide katıldı.

Haber Yayın Tarihi: 11.07.2017 08:20 Kaynak: AABeyazıt Öztürk'ten kendisine "Dünkü çocuksun" diyen Acun Ilıcalı'ya cevap: Benimle röportaj yaptığın günleri unuttun
NASA açıkladı! 6 Mayıs 2022'de Dünya'ya çarpacak gök taşı milyonları öldürecek Kız öğrencisinin etek altı görüntülerini çeken öğretmen, kameralar tarafından yakalandı