Son Dakika Haberleri: 19. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başladı

19. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başladı

5 yıl önce

Festival özel ödülleri Murathan Mungan, Nedim Saban ve Türel Ezici'ye verildi.

19. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali Başladı, System.String[]
19. Uluslararası Ankara Tiyatro Festivali, Büyük Tiyatro'da düzenlenen açılış gecesi ve ödül töreniyle başladı. 

Festival özel ödüllerinin sahiplerini bulduğu açılış gecesine Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, Toplumsal Araştırmalar Kültür ve Sanat için Vakıf (TAKSAV) Başkanı Emin Koramaz ile çok sayıda izleyici katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Koramaz, Türkiye'nin en büyük festivali olan Ankara Tiyatro Festivali'nin artık gelenekselleştiğini belirterek, festivalin düzenlenmesinde katkısı olan başta Kültür ve Turizm Bakanlığı olmak üzere çok sayıda kurum ve kuruluşa teşekkür etti.

Koramaz, festivaller kapsamında düzenledikleri sosyal sorumluluk projeleriyle "hayatında hiç tiyatroya gitmemiş 30 bini aşkın Ankaralının son 6 yılda ücretsiz olarak ilk kez tiyatro heyecanıyla buluşturulduğunu" söyledi.

Bu yıl ilk kez verilen Sevda Şener Tiyatro Yazarlığı Ödülü'ne layık görülen ünlü şair ve yazar Murathan Mungan, ödülünü Prof. Dr. Ayşegül Yüksel'in elinden aldı. Mungan, ödül konuşmasında kendisinin de Dil Tarih Coğrafya Fakültesinde (DTCF) öğrencisi olduğu ve geçen temmuzda hayatını kaybeden Prof. Dr. Sevda Şener ile ilgili duygularını ve anılarını paylaştı. 

DTCF öğrencisi iken Ankara'daki tiyatro salonlarında çok sayıda oyun izlediğini anlatan Mungan, "Kentlerin hafızaları vardır, kentlerin hatıraları vardır. Bunlar bizim gençliğimizin de hatıralarıdır. Yeni Sahne'nin yıkımıyla başlayan ve günümüzde Akün'e, Şinasi'ye uzanan süreç umarım önümüzdeki yıllarda bu sahnede bizlere konuşma yapma fırsatı tanımayacak bir duruma gelmez" dedi.

"Uygar dünyanın hiçbir uygar kentinde Yeni Sahne gibi bir sahnenin ortadan kaldırılmayacağını, bunun halkın, kentin hafızasını silmek demek olduğunu" belirten Mungan, "Benim kuşağıma, benden önceki kuşağa, benden bir sonraki kuşağa, hatıralarımızı anılarımızı borçlular" diye konuştu. 

Festival Emek Ödülü'nü Doç. Dr. Türel Ezici'ye takdim eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, belediyedeki tiyatro sahnesini yeniden kullanıma soktuklarını, ayrıca Ankara'ya 40 bin metrekarelik Nazım Hikmet Kültür Merkezi'ni kazandırdıklarını belirtti. 

Yaşar, "Onlar kapatacaklar, biz açacağız, yılmayacağız. Cumhuriyeti kuranlar, Türkiye'nin mütevazi bir esnafının bütçesi kadar bütçesi olmadığı dönemde bu salonları bize kurarak, çağdaş bir cumhuriyeti bize emanet ettiler. Biz onların emanetine sonuna kadar sahip çıkacağız" diye konuştu.

Emek Ödülü'nü alan Ezici de, "Tiyatro sanatı, 2 bin 500 yıllık tarihi boyunca en olumsuz koşullarda küllerinden yeniden doğmayı başarmış çok güçlü bir sanat. Bizim güzel ülkemizde, akademide, profesyonel ve amatör sahnelerde sonsuza kadar yaşacağına yürekten inanıyorum" dedi.

Ünlü oyuncu, yazar, yönetmen Nedim Saban ise Festival Onur Ödülü'nü aldı. Ödülü takdim eden Çankaya Belediye Başkanı Taşdelen, konuşmasının başında " Ermenek, Soma ve Türkiye'nin her yerinde hayatını kaybeden bütün emekçileri" andı.

Taşdelen, Ermenek'te oğlunu kaybeden Recep Gökçe'ye de değinerek, "Bugün artık sanat, bugün artık tiyatro, o yırtık kara lastiğe insanlığı mahkum eden bu düzene karşı direnenlerin meclisidir" ifadelerini kullandı.

Saban da, kendisinden önce ödül alan ustaları "Akün'de, Şinasi'de, AKM'de seyrettiğini, alışveriş merkezlerinde otellerde tanımadığını" belirterek, "Onlara ben Tepebaşı Deneme Sahnesinde, AKM'de hayran oldum, onun için benim bu hayranlığımı lütfen kimse yıkmasın" diye konuştu. Saban, "Sanatçı yapıcıdır, ama yıkılırsa yıkar" dedi.

19. Ankara Uluslararası Tiyatro Festivali, yapılan açılış töreninin ardından, Ters Ağaç Kukla Tiyatrosu'nun sahnelediği "Son İncir" adlı oyunla başladı. TAKSAV tarafından düzenlenen festivalde  İran, Gürcistan, Rusya, Kanada'dan da tiyatro grupları oyunlarını sahneleyecek.   

30 Kasım'a kadar sürecek festival kapsamında 64 oyun sergilenecek. - Ankara
Haber Yayın Tarihi : 21.11.2014 10:33 Kaynak: AAEkrem İmamoğlu'nun Gazeteciyle Yaşadığı Tartışmanın Gizlice Kaydedildiği Ortaya Çıktı Şarkıcı Aleyna Tilki'nin Kural İhlali Yaptığı Gerekçesiyle Twitter Hesabı Kapatıldı Karadenizli Kardeşler "Yürüyen Serender" Yaptı