"2. Uluslararası Distopya Film Festivali" 19-20 Kasım'da gerçekleştirilecek - Son Dakika

"2. Uluslararası Distopya Film Festivali" 19-20 Kasım'da gerçekleştirilecek

08.11.2022 15:19
"2. Uluslararası Distopya Film Festivali" 19-20 Kasım'da gerçekleştirilecek

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları ve BKM Mutfak'ın iş birliğiyle bu yıl ikinci kez düzenlenen "Uluslararası Distopya Film Festivali", 19-20 Kasım'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sinemaseverleri ağırlayacak.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğünün katkıları ve BKM Mutfak'ın iş birliğiyle bu yıl ikinci kez düzenlenen "Uluslararası Distopya Film Festivali", 19-20 Kasım'da Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) sinemaseverleri ağırlayacak.

BKM Mutfak'ta düzenlenen toplantıda, AA muhabirine açıklamalarda bulunan festival direktörü yönetmen Hatice Aşkın, festivalin distopya türündeki filmlere alan açmayı, yalnızca distopya türüne özgü filmlere yer vererek, bu türün tüm detaylarına dikkati çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

Festival programında ulusal ve uluslararası distopik filmlerden oluşan "Uzun Metraj Film Seçkisi", "Uluslararası Kısa Film Yarışması" ve "Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması" yer aldığını belirten Aşkın, "Dünyanın pek çok yerinden çok sayıda başvuru aldık. Ön jürimiz tarafından seçilen 6 kısa film ve 5 senaryo yarışacak. AKM Yeşilçam Sineması'nda gerçekleştireceğimiz kapanış gecemizde Tayfun Pirselimoğlu'nun 'Kar' filmini göstereceğiz. Ayrıca festivalimizin onur ödülünü ise Nazan Kesal'a vereceğiz." dedi.

Aşkın, distopya türünde yeni üretimleri desteklemenin önemine de değinerek, tür çeşitliliğinde dengeyi sağlamak ve çağı yakalayan film ve yönetmenlere imkan tanımak gerektiğine vurgu yaptı.

19-20 Kasım'da AKM Yeşilçam Sineması'nda düzenlenecek

"Uluslararası Kısa Film Yarışması"nda Germain ve Robin Aguesse'nin "Arca", Mohammed Zare'nin "Dot", Ahmet Sami Kuris'in "Kaybolan İnsanlar", Kumru Karataş'ın "Körfez", Celal Yücel Tombul'un "Mary" ve Alesja Suzdaltseva'nın "The Rise" filmleri yarışacak.

"Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması"nda yer alan projeler arasında ise Enes Altuntaş'ın "Can Suyu", Emre Kayalar'ın "Elektrikli Bir Adamın Trajik Aşk Hikayesi", Musa Çalışkan'ın "Koloni", Öykü Develioğlu'nun "Küllerin Nefesi" ve Adem İşler'in "Riya" senaryoları bulunuyor.

Türkiye'den distopya türündeki kısa film senaryolarının katılımına açık olan "Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması", bu türdeki projeleri destekleyerek, sektöre yeni yönetmenler kazandırmayı amaçlıyor.

Ön jüri ve ana jüri değerlendirmelerinin ardından "En İyi Senaryo"ya para ödülü verilmesinin yanı sıra projenin filme dönüşmesi sürecinde Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından mentörlük sağlanacak.

Festivalle ilgili detaylı bilgiye "www.distopyaff.com" adresinden erişilebilir.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel '2. Uluslararası Distopya Film Festivali' 19-20 Kasım'da gerçekleştirilecek - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement