250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı - Son Dakika

250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı

30.10.2017 17:59

- 250 bin küçükbaş hayvana aşı Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin: "Köylüyü şehirliden, çiftçiyi esnaftan, işçiyi işverenden ayırt etmeden hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz"GAZİANTEP - Tarımsal alanda çiftçileri bir çok proje ile destekleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi...

- 250 bin küçükbaş hayvana aşı

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Fatma Şahin: "Köylüyü şehirliden, çiftçiyi esnaftan, işçiyi işverenden ayırt etmeden hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz"

GAZİANTEP - Tarımsal alanda çiftçileri bir çok proje ile destekleyen Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Daire Başkanlığı, şimdi de "Kuzular ölmesin çifçinin yüzü solmasın" sloganı ile küçükbaş hayvanlara "aşı" kampanyası başlattı.

Aşı için Sarıt Mahallesi'nde bir program düzenlendi. Program öncesi çifçilere seslenen Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Gaziantep'e mevsimin ilk yağmuru yağdığını ve bundan dolayı mutlu olduklarını söyledi. Her canlının kendileri için çok kıymetli olduğunu dile getiren Şahin, "Hiç kimseyi kimseden ayırt etmeden hizmet etmeye gayret gösteriyoruz. Köylüyü şehirliden, çiftçiyi esnaftan, işçiyi işverenden ayırt etmeden 2 milyon kardeşimize hizmet götürmeye gayret gösteriyoruz. Herkese Yunus Emre'nin, Mevlana'nın, Haci Betaş Veli'nin dili ile konuşmaya çalıştık. Sevgili Peygamberimizin bize veda hutbesinde bıraktığı emirle baktık. O yüzden neden bugün küçük bir oğlağın aşılanmasına zaman ayırıyorsunuz diye bilirsiniz. İşte burada duygu yönetimi devreye giriyor" dedi. Hayata geçirilen proje ile 20 bin dolayında küçükbaş yavrunun kurtarılmasının söz konusu olduğunu dikkat çeken Şahin, "İnsanın yaşam kalitesini nasıl arttıracağız? Bu tür projeleri hızlandırıp, çoğaltıp yapacağız. Eğitim, Milli Eğitim Bakanlığı'nın, sağlık, Sağlık Bakanlığı'nın işi diyemeyiz. Tabi burada bize düşen görevler de var. Bugün su konusunda Türkiye'nin ikinci en büyük içme suyu projesini gerçekleştiriyoruz. Bunlar hep vatandaşımızın yaşam kalitesini arttırmak içindir" şeklinde konuştu.

"Köyün cazibesini arttırmak istiyoruz"

Köyün cazibesini arttırmak istediklerini, köyde yaşayan bir vatandaşın şehre gitmek için herhangi bir sebebinin olmaması gerektiğini belirten Şahin, "Okul, sağlık ocağı, taziye evi, sosyal tesisi, altyapı ve üst yapı ihtiyaçları karşılanırsa neden şehre gitsin. Temiz havanın olduğu, yeşil ve suyun olduğu cennet gibi sağlıklı bir ortamdan neden gidipte biriketlerin arasında yaşasın ki. Bu ortamları korumak için bizler de köylerimizin yaşam kalitelerini arttırmaya çalışıyoruz. Yol, su, yeraltı yerüstü bir çok hizmetleri yaparken köylerimizi hep düşünerek hareket ediyoruz" diye konuştu.

Tarımsal Hizmetler Daire Başkanı İbrahim Yılmaz ise, Türkiye'nin küçükbaş hayvan yetiştiren bir ülke olduğunu ifade etti. Türkiye genelinde 12 milyon büyükbaş, 44 milyon da küçükbaş hayvanın bulunduğunu belirten Yılmaz, bir yandan bitkisel projeler diğer yandan ise hayvancılık projeler hazırladıklarını söyledi.

"20 bin dolayında hayvanımız kurtarılmış olacak"

Bu projeyi Gaziantep Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği ile birlikte yürüttüklerini ifade eden Yılmaz, Gaziantep genelinde 250 bin koyun ve keçiyi aşılayacaklarını belirtti. Bu çalışma çerçevesinde Gaziantep'te 1 yıl içinde 300 bin dolayında yavrunun doğduğunu tahmin ettiklerini vurgulayan Yılmaz, "Bu 300 bin yavrunun yüzde 5 ile 10'nu aşılanmamasından dolayı ölüyor. Ancak bir çok çiftçimiz bu ölümlerin bundan kaynaklandığını bilmiyor. Ama bizim bu aşılamamızdan sonra inşallah en az 20-25 bin dolayında hayvanımız kurtarılmış olacak. Bugün yetişmiş bir koyunu kurbana gönderdiğimiz zaman fiyatı bin liradır. Böylece Gaziantep hayvancılığına 20 milyon lira katkıda bulunmuş olacağız" değerlendirmesini yaptı. Sarıt Köyü Muhtarı Şıhlı Kaplan da kendilerine bu desteği veren Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin ve ekibine teşekkür etti.

Damızlık Koyun ve Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı Haydar Demirezer ise, ülke ve bölge ekonomisine katkı sağlayacak bir projeyi daha başlattıkları için mutlu olduklarını söyledi.

Konuşmaların ardından Başkan Şahin; yavru kuzuyu kucağına alarak sevdi ve ona aşı yaptırdı.

250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı
250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı
250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı
250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı

- Kaynak: İHA

Son Dakika Yerel 250 Bin Küçükbaş Hayvana Aşı - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Sorulara yanıt veremeyince yayını terk eden Şevval Şahin'e ünlü isimlerden destek geldi Son Dakika: Azerbaycan ordusu ilerleyişini sürdürüyor! Gubadlı kent merkezi Ermenistan işgalinden kurtarıldı Burak Yılmaz'ın golü yetmedi, Lille Nice ile berabere kaldı Aşk iddialarını yalanlayan Barış Murat Yağcı, Nisa Bölükbaşı ile birlikte ev kiraladı Cristiano Ronaldo'nun üçüncü koronavirüs testi de pozitif sonuçlandı Ermenistan, Dağlık Karabağ'a getirdiği PKK'lı teröristlere Azerbaycan askeri üniforması giydirdi Meteoroloji'den 4 il için sağanak ve gök gürültülü sağanak uyarısı Korkutan koronavirüs araştırması: Mutasyon geçirdi ve artık daha tehlikeli