Son Dakika Haberleri: Motorin Fiyatlarının Benzine Yaklaşmasıyla Dizel Araçların Devri Sona Eriyor

Motorin Fiyatlarının Benzine Yaklaşmasıyla Dizel Araçların Devri Sona Eriyor

29 gün önce

Son dönemde akaryakıt fiyatlarındaki artışlar sonucu motorin fiyatının benzine yaklaşmasıyla dizel araçlar ekonomik avantajlarını yitirdi. 2A Mühendislik CEO'su Kadir Örücü, bu durumu "Dizel devri kapanıyor" diye yorumladı.

Akaryakıt fiyatlarının artışı sonucunda dizel pompa fiyatının benzine yaklaşmasıyla birlikte dizel araçların ekonomik olma avantajını yitirmeye başladığına işaret eden BRC'nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik CEO'su Kadir Örücü, bu durumu "Dizel devri kapanıyor" diye yorumladı.

BENZİNLİ ARAÇ VE LPG DÖNÜŞÜMÜ TERCİH HALİNE GELİNE GELDİ

Satın alma ve bakım maliyeti benzinli araçlara kıyasla çok daha yüksek olan dizel araçlar, bugüne dek uzun dönemli kullanımda ekonomik olma avantajı sunduğu gerekçesi ile tercih ediliyordu. Akaryakıt fiyatlarının eşitlenmesi neticesinde toplam sahip olma maliyeti dikkate alındığında, dizel araç almak yerine daha yüksek donanıma sahip benzinli bir araç sahibi olmak ve LPG dönüşümü yaptırmak tercih haline geldi.

LPG, ARAÇ SAHİPLERİNE YÜZDE 40 TASARRUF SAĞLIYOR

Türkiye istatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2018 yılı sonunda Türkiye'de yaklaşık 4,7 milyon araç LPG ile çalışıyor. Pompa fiyatı benzinin yaklaşık yarısı düzeyinde bulunan LPG, araç sahiplerine ortalama yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

"EKONOMİ ARAYANLAR İÇİN EN AKILLI ÇÖZÜM LPG KULLANMAKTIR"

Örücü, dizel araçların cazibesini yitirdiğini vurgulayarak, "Dizel otomobil kullanmak önceki dönemlerde yüksek fiyatlarına ve bakım maliyetlerine rağmen tercih edilebiliyordu. Mazot fiyatının benzini yakalaması, dizel devrinin kapanmaya başladığının işareti. Artık bu noktadan sonra, ekonomi arayanlar için en akıllı çözüm LPG kullanmaktır. BRC'li bir araç 20 bin kilometre olmadan dönüşüm maliyetini karşılayarak kar etmeye başlarken, dizelde bu süre 70 bin kilometre'yi buluyor" dedi.
Plastik Poşet Beyanname Sürelerinde Düzenleme Komşuları Tarafından Şikayet Edilen Zanlı, Evine Gelen Polis Memurunu Bıçakladı Oyuncu Melisa Aslı Pamuk'un Adnan Oktar'ın Programına Konuk Olduğu Video Sosyal Medyayı Salladı