İtalya'da 30 kadına bilinçli olarak HIV bulaştıran bir kişiye, 24 yıl hapis cezası - Son Dakika
BBC

İtalya'da 30 kadına bilinçli olarak HIV bulaştıran bir kişiye, 24 yıl hapis cezası

20.10.2020 12:42

İtalya'da HIV pozitif olduğunu bildiği halde korunmasız seks yaparak 30 kişiye virüs bulaştırmaktan suçlu bulunan bir kişi 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Roma'da yaşayan Talluto, HIV pozitif olduğunu öğrendiği 2006'dan 2015 yılına kadar onlarca kişiye bilinçli olarak virüs bulaştırdığı gerekçesiyle 'ağır yaralama' suçundan mahkum edildi.

İtalyan basınındaki haberlere göre Talluto, HIV virüsü taşıdığını öğrendikten sonra internet siteleri ve sosyal medya üzerinden tanıştığı kadınlarla korunmasız cinsel ilişkiye girdi. Talluto hakkındaki dava, 2015'te bir kadının şikayeti üzerine başladı.

57 KİŞİ SUÇLAMA YÖNELTTİ

Hukuki işlemler sürecinde Talluto'ya 57 kişi tarafından suçlama yöneltirken bun kişilerden 30'unun HIV testi pozitif çıktı. Duruşma sürecinde 2017'de Talluto hakkındaki ilk mahkumiyet kararı çıktı. 2017'de mahkeme ağır yaralama suçlamasından 24 yıl hapis kararı verirken, savcılığın "salgına yol açma" suçlamasıyla talep ettiği ömür boyu hapis cezasını ise reddetti.

24 YIL HAPSE MAHKUM EDİLDİ

Ertesi yıl İstinaf Mahkemesi'nde ceza 22 yıla indirildi. 2019'da ise İtalyan hukuk sisteminin nihai karar mercii olan Yargıtay, İstinaf Mahkemesi'nin kararını bozdu.Yeniden yapılan bu yargılamada Roma İstinaf Mahkemesi, Talluto'yu 24 yıl hapse mahkum etti.

İtalya'da 30 kadına bilinçli olarak HIV bulaştıran bir kişiye, 24 yıl hapis cezası

Son Dakika Dünya İtalya'da 30 kadına bilinçli olarak HIV bulaştıran bir kişiye, 24 yıl hapis cezası - Son Dakika Dünya

BBC
YORUMLAR (2)
  • snraa: İşte Covid-19 testi pozitif çıktığı halde hastalık semptomları göstermediği için hasta sayılmayan insanlara bir örnek. Kendisi HIV taşıyıcısı ama hasta değil sadece beraber olduklarına bulaştırıyor ve onları hasta ediyor. Hani vardı ya, gebelik testim pozitif ama hamile miyim diye saçmalayan birisi... KapCevap olsun. Cevap Yaz 5 1 Yayından Kaldır

Son Dakika

Bayern Münih, evinde Atletico Madrid'i 4-0 mağlup etti ABD'den tehdit gibi S-400 sözleri: Türkiye füzeleri test ederek çok şeyi feda etti 13 yaşındaki kıza aşk mektubu yazan 61 yaşındaki sapık tutuklandı Dondurucudan çıkardıkları erişteyi yiyen aynı aileden 9 kişi hayatını kaybetti Masumlar Apartmanı'nın "Han"ı Birkan Sokullu'nun eski eşinin ünlü oyuncu olduğu ortaya çıktı Bakan Koca, Cem Yılmaz'ın sağlık çalışanlarıyla ilgili çağrısına olumlu yanıt verdi Azerbaycan'dan vatandaşlarını cepheye çağıran Paşinyan'a sert tepki: Çözüm taraftarı olmadığını bir kez daha ortaya koydu Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın maaşına zam! İşte önümüzdeki yıl alacağı ücret