7 kişiyi ısıran köpek kuduz çıkınca mahalle karantinaya alındı - Son Dakika

7 kişiyi ısıran köpek kuduz çıkınca mahalle karantinaya alındı

19.02.2022 20:42

Mardin'de 4'ü çocuk 7 kişiyi ısıran köpekte 4 gün sonra kuduz tespit edildi. Mahalle karantinaya alındı. Ayrıca mahalleli mahalle giriş ve çıkışlarına 'kuduz risk bölgesi' tabelası asılmasına karar verdi.

Derik ilçesinde 15 Şubat'ta okuldan dönerken sokak köpeğinin saldırısına uğrayan Abdullah Çakı (5), Ali Osman Karabat (10), Resul Yıldız (11), Mehmet Yıldız (14), Kübra Ölçer (21), Mülkiye Ölçer (45) ile Ergül Esen (35) vücutlarının çeşitli yerlerinden yaralandı. Mahallelinin müdahalesiyle köpek uzaklaştı, ihbarla olay yerine sağlık ekipleri sevk edildi. İlk müdahalelerinin ardından Derik, Kızıltepe ve Mardin'deki hastanelere kaldırılan yaralılara, kuduz aşısı yapıldı, tedavilerinin ardından taburcu edildi.

Mardin'de 4'ü çocuk 7 kişiyi ısıran sokak köpeği kuduz çıktı! Mahalle karantinaya alındı

KÖPEK KUDUZ ÇIKTI

Yakalanan köpeğin Mardin Büyükşehir Belediyesi Hayvan Barınağı'nda alınan numunesinin Elazığ Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü'nde yapılan tetkiklerinde kuduz olduğu tespit edildi. Bunun üzerine İlçe Hayvan Sağlığı Zabıtası Komisyonu kararı ile mahalleye 6 ay süre ile her türlü hayvan, hayvansal madde ve ürünlerin giriş ve çıkışı yasaklandı.

Mardin'de 4'ü çocuk 7 kişiyi ısıran sokak köpeği kuduz çıktı! Mahalle karantinaya alındı

MAHALLEDE SESLİ UYARILAR YAPILDI

Komisyonda ayrıca, veteriner hekim izni olmadan hiçbir hayvanın kesilmeyeceği, mahallede kuduz hastalığı nedeniyle karantina uygulandığının çevre il ve ilçelere bildirilmesi, kuduz köpekle teması olan herkese koruyucu aşılarının yapılması, mahalle giriş ve çıkışlarına 'kuduz risk bölgesi' tabelası asılması ve belediyece sesli uyarılar yapılarak hayvanların serbest dolaşmasının yasak olduğunun bildirilmesi kararlaştırıldı.

Mahalle sakinlerinden Yusuf Tutmaz, köpeğin kuduz olduğunu bugün öğrendiklerini belirterek, "Ben liseye gidiyorum, köpeklerin korkusundan okula gidemiyorum. Tüm köpeklerin toplanmasını istiyoruz" dedi.

YORUMLAR
500
Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 7 kişiyi ısıran köpek kuduz çıkınca mahalle karantinaya alındı - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement
Haberi Paylaş