800 Yıllık Tarihi Köşkte Terörün İzleri Siliniyor - Son Dakika
Güncel

800 Yıllık Tarihi Köşkte Terörün İzleri Siliniyor

800 Yıllık Tarihi Köşkte Terörün İzleri Siliniyor

Diyarbakır'da, PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu 800 yıllık Erdebil Köşkü'nde oluşan hasar, devlet desteğiyle gideriliyor.

04.01.2017 11:41
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

AHMET KAPLAN - Diyarbakır'da, PKK'lı teröristlerin saldırısı sonucu 800 yıllık Erdebil Köşkü'nde oluşan hasar, devlet desteğiyle gideriliyor.

Merkez Sur ilçesinde geçen yıl 10 Ağustos'ta polis servis aracına PKK teröristlerce düzenlenen, aynı aileden 5 kişinin yaşamını yitirdiği, 5'i polis 12 kişinin yaralandığı saldırıda, tarihi köşk de büyük hasar gördü.

2004 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğünce geçici tahsisle Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfına (DİTAV) verilen, restore edilerek, 2008 yılında turizme kazandırılan köşkün zarar gören restoran ve kafeterya bölümü 4 ay süren onarımın ardından yeniden hizmete sunuldu.

Konumu itibarıyla bütün Diyarbakır'ı kucaklayan, On Gözlü Köprü, Dicle Nehri, karşısındaki Kırklar Dağı ve bütün ihtişamıyla tarihi Diyarbakır surlarının görülebildiği kentteki 6 köşkten biri olan Erdebil Köşkü'ndeki çalışmalar ise sürüyor.

4 aylık çalışmayla onarıldı

DİTAV Diyarbakır Şubesi Müdürü Ahmet Edip Sevgican, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Vakıflar Genel Müdürlüğüne ait olan ve 2004'de kendilerine tahsis edilen köşkün, restorasyonunun ardından turizme hizmet verdiğini hatırlattı.

Sevgican, tarihi köşkü ziyaret edenlerin vakit geçirmeleri için yerleşkede bulunan çay bahçesi ve restoranda yaklaşık 50 kişinin istihdam edildiğini ifade ederek, konumu itibarıyla köşkün yoğun ilgi gördüğünü vurguladı.

"Baktığınız zaman karşıda Kırklar Dağı, On Gözlü Köprü, Dicle Nehri, Diyarbakır Surları, Hevsel Bahçeleri, hepsi bir bütün olarak görünüyor. Ziyaretçiler, burada hem çaylarını kahvelerini içerler hem de manzaranın tadını çıkarırlardı." diyen Sevgican, Sur'daki olaylar sırasında ziyaretçi sayısında ciddi oranda azalma yaşandığını belirtti.

Sevgican, operasyonların ardından On Gözlü Köprü mevkisinin canlanmaya başladığına işaret ederek, bombalı saldırının ardından ziyaretçi sayısında yeniden düşüş yaşandığını aktardı.

Saldırıda hasar gören köşkteki kafeterya ve restoran bölümünün 4 ay süren çalışma sonucu onarıldığını belirten Sevgican, 80 bin liralık onarım bedelinin bir kısmının Diyarbakır Valiliği tarafından karşılandığını söyledi.

Sevgican, yetkililerce inceleme yapılan köşkün ise Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından restore edileceğini dile getirdi.

"Erdebil Köşkü yeniden hizmet vermeye başladı"

Köşkün onarımının tamamlandığı kafeterya ve restoran bölümlerinin yeniden hizmete açıldığını kaydeden Sevgican, şöyle konuştu:

"İnşallah bu sıkıntılı günler de en kısa zamanda atlatılır. Erdebil Köşkü yeniden hizmet vermeye başladı. İnsanlar o güven ortamını tekrar yakalayıp, buraya gelmeye başladılar. Halkımız gelip burada rahatlıkla oturabilir. İnsanlarımız buraya gelsinler ve buradaki ortamı görsünler istiyoruz. Bu olayların bir diğer amacı da insanları ürkütüp evine hapsetmektir. Bu sıkıntıları üstümüzden atmamız, bu sıkıntılardan artık kurtulmamız lazım."

"Terör olaylarının da elbet bir sonu olacaktır"

Restoran çalışanlarından Barış Polat, terör olaylarından dolayı turizme yönelik mekanlarda ziyaretçi sayısında azalma meydana geldiğini belirtti.

Köşkün yeniden hizmete açılmasından duydukları mutluluğu dile getiren Polat, "Milletin bu korkuyu yenmesi lazım. Bu terör olaylarının da elbet bir sonu olacaktır. Şu an huzur sağlandı, burada korkulacak hiçbir şey yok. İnsanlar günlük hayatlarını rahat bir şekilde sürdürüyorlar." diye konuştu.

Restoranda 1,5 yıldır çalışan Hacı Coşkun da terör saldırısı dolayısıyla çalıştığı iş yerinde büyük hasar oluştuğunu, tadilat süresince maddi sıkıntılar yaşadığını anlattı.

"Kiramı ödeyemeyecek durumda kaldım. Çocuğumun okul servis ücretini ödeyemeyecek durumdaydım." ifadelerini kullanan Coşkun, iş yerinin tekrar hizmet vermeye başlamasından memnun olduğunu aktardı. Coşkun, köşkte, vatandaşların rahatlıkla ziyaret ederek, rahatça ve huzurla vakit geçirebilecekleri bir ortamın oluştuğunu kaydetti.

Terör saldırılarından rahatsızlık duyduklarını anlatan Coşkun, "İnşallah bu yıl terör olayları biter, insanlar huzurlu bir şekilde yaşamlarına devam ederler." şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel 800 Yıllık Tarihi Köşkte Terörün İzleri Siliniyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Manavgat'ta Kaybolan Engelli Kadın 12 Saat Sonra Bulundu
  14:04 Manavgat'ta Kaybolan Engelli Kadın 12 Saat Sonra Bulundu

  Antalya'nın Manavgat ilçesinde kaybolan engelli 56 yaşındaki Nevin Kaplan, 12 saatlik arama sonunda ayak izinden gittiği yön belirlenmek suretiyle ormanlık alanda bitkin bir şekilde bulundu. Nevin Kaplan, sağlık kontrolleri için hastaneye kaldırıldı.

 • Küreselleşmiş Dünyada Bilim ve Teknoloji Diplomasisi Paneli Antalya'da Düzenlendi
  14:03 Küreselleşmiş Dünyada Bilim ve Teknoloji Diplomasisi Paneli Antalya'da Düzenlendi

  Antalya Diplomasi Forumu'nda (ADF) düzenlenen 'Küreselleşmiş Dünyada Bilim ve Teknoloji Diplomasisin Rolü' başlıklı panelde yapay zeka gibi teknolojilerin diplomasi alanına uyarlanması, bilim ve teknolojinin kötü niyetli kullanımının önlenmesi ve gelişen teknolojilerin küresel ölçekte nasıl daha iyi yönetilebileceğine ilişkin konular ele alındı.

 • KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz
  14:00 KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Egemenliğimizden vazgeçmeyeceğiz

  KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Antalya Diplomasi Forumu'nda yaptığı konuşmada, Kıbrıs'ta Türkler ve Rumlar olarak iki ayrı millet bulunduğunu ve egemenlik haklarından vazgeçmeyeceklerini belirtti. Tatar, Kıbrıs'ın tekrar bir federal cumhuriyet olma imkanının olmadığını ve 60 yıldır ayrı olan iki halkı tek devlet altında birleştirmenin mümkün olmadığını ifade etti. Ayrıca KKTC'nin kendi devlet olma şartlarını tamamıyla karşıladığını ve Türkiye'nin garantörlüğünün devam etmesi gerektiğini vurguladı.

 • Antalya Kepez'te Yol Kenarında Kadın Cesedi Bulundu
  13:59 Antalya Kepez'te Yol Kenarında Kadın Cesedi Bulundu

  Antalya'nın Kepez ilçesinde, Göksu Mahallesi'nde bir kişi tarafından yol kenarında hareketsiz yatan bir kadın cesedi bulundu. Sağlık ekipleri tarafından yapılan kontrolde kadının hayatını kaybettiği belirlendi. Kimlik çıkmayan ceset, otopsi için Antalya Adli Tıp Kurumu morguna gönderildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • Muş'un Varto ilçesinde bir kişi, atının eyerini çaldığı iddiasıyla tartıştığı çocuğu silahla öldürdü
  13:59 Muş'un Varto ilçesinde bir kişi, atının eyerini çaldığı iddiasıyla tartıştığı çocuğu silahla öldürdü

  Yılanlı köyünde yaşayan R.H, atının eyerini çaldığını iddia ettiği Eyüp Ballı ile tartıştı. Tartışmanın büyümesi üzerine R.H, evden getirdiği silahla ateş ederek Ballı'yı öldürdü. Olay yerinde hayatını kaybeden Ballı'nın cansız bedeni, otopsi için Varto Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Gözaltına alınan R.H, çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı. Jandarma ekipleri, köyde güvenlik önlemi aldı.

 • Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması düzenlendi
  13:57 Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması düzenlendi

  Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Turizm Geliştirme ve Eğitim Vakfı (TUGEV), Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye işbirliğiyle düzenlenen 'Turizm Meslek Liseleri Arası Aşçılık Yarışması'nda birincilik Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nin oldu. Yarışma, turizm meslek liselerinden mezun olan öğrencilere iş imkanı sağlamak amacıyla hayata geçirilen 'Sektör Yetenek Avında' projesi kapsamında gerçekleştirildi.

 • Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı
  13:54 Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı ağırladı

  Düzce Kırım Türkleri Eğitim ve Kültür Merkezi, 23. dönem AK Parti Düzce Milletvekili Celal Erbay'ı konuk etti. Erbay, yaptığı konuşmada Türk milletinin artık at sırtından inerek Kaan ile göklere hükmetmeye başladığını belirtti.

 • İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi
  13:53 İsrail'in yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan Filistinlilerde kurşun yaraları tespit edildi

  Birleşmiş Milletler (BM) Gazze'de İsrail'in bir yardım konvoyuna ateş açması sonucu yaralanan ve tedavi altına alınan Filistinlilerin çoğunda kurşun yaraları olduğunu açıkladı. BM gözlemcileri Şifa Hastanesi'ni ziyaret ederek tedavi altında olan yaklaşık 200 kişiden bazılarını gördü. Gazze Sağlık Bakanlığı ise İsrailli askerlerin ateş açması sonucu en az 112 Filistinlinin hayatını kaybettiğini duyurdu. Olayın geniş kapsamlı bir biçimde soruşturulması için pek çok dünya lideri çağrıda bulundu.


Advertisement