​Pera Müzesi, Ünlü Hırvat Piyanist Ivo Pogorelich'i Ağırladı - Son Dakika

​Pera Müzesi, Ünlü Hırvat Piyanist Ivo Pogorelich'i Ağırladı

21.02.2017 10:15
​Pera Müzesi, Ünlü Hırvat Piyanist Ivo Pogorelich'i Ağırladı, System.String[]

Müzede geçtiğimiz hafta açılan "Mersad Berber: Bir Bosna Alegorisi" sergisini gezen dünyaca ünlü piyanist, portresinin yer aldığı eserle birlikte poz verdi.

Pera Müzesi, İstanbul'da Zorlu PSM'de resital veren ünlü Hırvat piyanist Ivo Pogorelich'i ağırladı.

Pera Müzesi açtığı önemli sergilerde, dünyaca ünlü misafirleri ağırlamaya devam ediyor. Müzenin son konuğu, sıradışı piyano yorumu ile "Piyanonun Şairi" olarak anılan Ivo Pogorelich oldu. Bosna-Hersek sanatının 20. yüzyılın ikinci yarısındaki en önemli temsilcilerinden olan Mersad Berber sergisini gezen Pogorelich, kendisine ithaf edilen ve portresinin yer aldığı "Saraybosna Günlükleri II/ Chronicle on Sarajevo II" adlı eseri de inceledi ve sergiye dair hayranlığını dile getirdi.

Pera Müzesi'nde 7 Mayıs'a kadar ziyarete açık olan sergi, Mersad Berber'in (1940-2012) ifade gücü ve yeteneğini yansıtan, onu çağdaş Avrupa ve dünya sanatının bir parçası kılan eserlerini bir araya getiriyor. Sergide sanatçının Velázquez, Ingres, Klimt gibi sanatçıların yanı sıra Yugoslav ressamlar Bukovac ve Jurkić ile kurduğu diyaloğun izleri görünür kılınırken, Bosna'nın masalsı manzaralarına yaptığı seyahatlerin etkisindeki derin, mat beyazlardan Srebrenitsa'nın karanlık, korkunç çukurlarına kadar geniş yelpazedeki eserleri ön plana çıkıyor. Büyük boyutlu ve karışık teknikler kullandığı eserleriyle tanınan Mersad Berber'in Avrupalı usta sanatçılardan ilham alan eserleri, özgün temaları ve yenilikçi kompozisyon anlayışıyla diğerlerinden farklılaşıyor.

​Pera Müzesi, Ünlü Hırvat Piyanist Ivo Pogorelich'i Ağırladı

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel ​Pera Müzesi, Ünlü Hırvat Piyanist Ivo Pogorelich'i Ağırladı - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Erdoğan, kriz iddiasının ardından Putin ile görüştü: Karabağ'daki Ortak Merkez hemen faaliyete geçsin Azerbaycan ordusu 27 yıldır işgal altında bulunan Kelbecer'e girdi Muharrem İnce, sesi titreyerek açıkladı: 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde keşke CHP'ye güvenmeseydim G.O.R.A'daki efsane repliğiyle hafızalara kazınan oyuncu Muhittin Korkmaz hayatını kaybetti Son Dakika! Çavuşoğlu'ndan, Türk gemisine yapılan hukuk dışı aramayla ilgili misilleme mesajı: Cevabımızı sahada da vereceğiz Bülent Arınç'ın oğlundan babasının istifasıyla ilgili dikkat çeken sözler: Bu denizde bir tek gemi ve tek bir reis var Böyle vahşet görülmedi! Annesi doğum yaparken 6 yaşındaki çocuğunun başını kesti Aleyna Çakır'ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun'dan akılalmaz sözler: Kudurun