Son Dakika Haberleri: ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Ortadoğu önerisi: Yeni fikirlere ihtiyaç var

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Ortadoğu önerisi: Yeni fikirlere ihtiyaç var

27 gün önce

BM Güvenlik Konseyi'nde konuşan ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Ortadoğu'daki eski sorunların çözümü için yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, BM Güvenlik Konseyi'nde Suriye, Yemen, Libya ve İran'daki sorunlara ilişkin konuştu. Pompeo, eski sorunların çözümü için yeni fikirlere ihtiyaç duyulduğunu savundu.
BM Güvenlik Konseyi'nde Ortadoğu'daki gelişmelerin görüşüldüğü oturuma katılan Pompeo, burada yaptığı konuşmada sık sık hedef aldığı İran'ın nükleer anlaşmaya ilişkin ihlallerini ve Hürmüz Boğazı'nda alıkoyduğu gemileri listeledi.

"YENİ KARGAŞAYI ENGELLEMEK İÇİN YETERİNCE VAKİT VAR"

İran'ı Suriye, Irak, Yemen ve Lübnan'da terör ve kargaşa yaratmakla suçlayan Pompeo, şunları söyledi:

"BM Güvenlik Konseyi'nin Ekim 2020'de bitecek İran'a yönelik silah ambargosunu ve (İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı) Kasım Süleymani'ye yönelik seyahat kısıtlamalarını yakından izliyoruz. Tüm dünya da takip edebilir. Dışişleri Bakanlığının web sitesinde İran ile ilgili bölümde geri sayım yapan bir saatimiz var. İran'ın terör rejimini güçlendirme kapasitesini kısıtlamak için zaman daralıyor. Uluslararası toplumun İran serbest kaldığında yaratacağı yeni kargaşayı görmek ve bunu engellemek için yeterince vakti var."

"YENİ FİKİRLERE İHTİYAÇ VAR"

Suriye, Yemen, Libya ve İran sorununun çözümü içinse Ortadoğu'da büyük bir iş birliği gerektiğini aktaran Pompeo, "Eski sorunların çözümü için yeni fikirlere ihtiyacımız var" diye konuştu.

İRAN İLE SURİYE ARASINDAKİ PETROL TİCARETİ

Toplantı sonrası gazetecilere açıklamalarda bulunan Pompeo, İran'dan Suriye'ye ham petrol taşıdığı iddia edilen tankerle ilgili bir soruya ise ABD'nin İran'ın Suriye'ye petrol göndermesini engellemek için yaptırımlar çerçevesinde her türlü adımı atacağı yanıtını verdi.

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo'dan Ortadoğu önerisi: Yeni fikirlere ihtiyaç var
Haber Yayın Tarihi: 21.08.2019 02:23 Kaynak: AAPKK tarafından 4 yıl önce kaçırılan asker, ailesine mektup gönderdi
TEKNOFEST ziyaretçilere kapılarını açtı Fenerbahçe'den flaş karar! Alanyaspor maçı için TFF'ye itiraz edilecek