Adana'da ByLock kullanıcısı FETÖ sanığı çift hakim karşısında - Son Dakika

Adana'da ByLock kullanıcısı FETÖ sanığı çift hakim karşısında

23.09.2020 17:29
Adana'da ByLock kullanıcısı FETÖ sanığı çift hakim karşısında, System.String[]

Adana'da FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kripto yapılanmasına ilişkin davada askeri öğrencilerden sorumlu mahrem imam olduğu öne sürülen H.M. ile KHK ile kapatılan örgüte ait kurumlarda çalıştığı tespit edilen eşi G.M. ilk kez hakim karşısına çıktı.

Adana'da FETÖ/PDY'nin Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) kripto yapılanmasına ilişkin davada askeri öğrencilerden sorumlu mahrem imam olduğu öne sürülen H.M. ile KHK ile kapatılan örgüte ait kurumlarda çalıştığı tespit edilen eşi G.M. ilk kez hakim karşısına çıktı.

Adana 13. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davanın ilk duruşmasına tutuklu sanık H.M. bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı. Eşi tutuksuz sanık G.M. ise mahkemede hazır bulundu.

Hakkındaki iddialar hatırlatılarak savunması alınan sanık H.M, FETÖ ile bir bağlantısının olmadığını savunarak, "Örgütsel bir konumum bulunmamaktadır. ByLock programını yüklemedim. Askeri öğrencilerin takibini yapmadım. Tahliyemi ve beraatimi talep ederim." dedi.

Diğer sanık G.M de suçlamaları kabul etmediğini belirterek beraatine karar verilmesini istedi.

Esas hakkındaki mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı ise sanık H.M'nin 2 telefon hattı üzerinden ByLock kullanıcısı olması, örgüt elebaşının talimatı sonrası örgütün finans kuruluşu Bank Asya'da katılım hesabı açtırması, örgüt içerisinde "İbrahim" kod adını kullanması, TSK içerisindeki örgüt mensuplarını ankesörlü telefonlardan ardışık olarak araması, örgütsel hiyerarşide askeri öğrencilerden sorumlu mahrem imam olarak görev yapması dikkate alınarak üst sınırdan cezalandırılmasını ve tutukluluk halinin devamına karar verilmesini talep etti.

Savcı ayrıca diğer sanık G.M'nin ByLock kullanıcısı olması, örgüt elebaşının talimatı sonrası örgütün finans kuruluşu Bank Asya'da katılım hesabı açtırması, KHK ile kapatılan FETÖ'ye ait kurumlarda SGK kaydının bulunması ve yurt dışında düzenlenen seyahatlere katılması dikkate alınarak "silahlı terör örgütüne üye olma" suçundan üst sınırdan cezalandırılmasını ve hükümle birlikte tutuklanmasını istedi.

Mahkeme heyeti sanıkların mevcut hallerinin devamına karar vererek, esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapılması için duruşmayı erteledi.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Adana'da ByLock kullanıcısı FETÖ sanığı çift hakim karşısında - Son Dakika


YORUMLAR

Son Dakika

Maradona'nın kullandığı ilaçlar nedeniyle kalp krizi geçirip öldüğü öne sürüldü Son Dakika: PKK/KCK operasyonunda gözaltına alınan Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Cihan Yavuz tutuklandı UEFA Şampiyonlar Ligi'ne 'İsviçre Sistemi' geliyor CHP'li Özel, Bakan Akar'a 15 bin lira manevi tazminat ödeyecek 12 yıl önce motosikletiyle geçirdiği kaza sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen adamın cinayete kurban gittiği ortaya çıktı Saadet Partisi'nden asgari ücret zammı önerisi: Hedef 8 bin 85 lira olmalı Temaslı olduğunu bildiği halde karantinayı ihlal eden kişiye para cezası kesildi ABD'de salgının bilançosu son iki haftada ağırlaştı: Dakikada ortalama iki kişi hayatını kaybediyor