Adana'da Genç Hafızlar İcazet Aldı - Son Dakika
Güncel

Adana'da Genç Hafızlar İcazet Aldı

Adana\'da Genç Hafızlar İcazet Aldı

Adana'da hafızlık eğitiminin tamamlayan 120 kursiyer için Taç Giyme ve İcazet Töreni yapıldı.

28.03.2018 16:28
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Adana'da hafızlık eğitiminin tamamlayan 120 kursiyer için Taç Giyme ve İcazet Töreni yapıldı.

Adana Valisi Mahmut Demirtaş, Seyhan Müftülüğü tarafından Adnan Menderes Spor Salonu'nda düzenlenen törende yaptığı konuşmada, hafızlık eğitimini tamamlayan kursiyerleri tebrik etti.

Vahiy yoluyla 23 yılda nazil olmuş son ilahi kitap Kur'an-ı Kerim'in, kıyamete kadar yaşayacağı ve mucizesinin görülmeye devam edileceğini ifade eden Demirtaş, Kur'an-ı Kerim'in, dünyada ezberlenebilen ve unutulmayan yegane kitap özelliğinde olduğunu söyledi.

Demirtaş, bununla birlikte hafızlığın sadece Kur'an-ı Kerim'i ezberlemekle bitmediğini dile getirerek, "Kur'an-ı Kerim'in manasını ve hükümlerini kalplere işlemekten, onu yaşamaktan, yaşatmaktan ve bu suretle hayata hakim kılmaktan geçmektedir. İnanıyorum ki bugün 120 hafız kardeşimiz de bu istikamette hayatlarını sürdürecek ve etraflarına ışık saçacaklardır." dedi.

Vali Demirtaş, din görevlilerinin topluma yön veren, fiilleri, davranışları örnek alınan kişiler olduğunu, bu nedenle tüm din görevlilerinin ağızlarından çıkan sözlere, yapmaları ya da yapmamaları gereken davranışlara, azami surette dikkat etmeleri gerektiğini söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Eğitim Hizmetleri Genel Müdürü Kadir Dinç de hafızlar zincirinin halkalarının her geçen gün kendini büyüttüğünü kaydetti.

Asırlarca İslam'a hizmet etmiş bu topraklarda zaman içerisinde Kur'an-ı Kerim'i okumanın yasaklandığı dönemlerden geçildiğini dile getiren Dinç, şunları söyledi:

"1999 yılından 2011 yılına kadar ilkokul beşinci sınıfı bitirmeden biz çocuklarımızı yaz kuran kurslarına dahi alamıyorduk. Sekizinci sınıfı bitirmeden hafızlık eğitimi veremiyorduk, yasaklanmıştı ama şimdi, ne oldu, bugünleri bize yaşatan başta sayın Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere bütün devlet büyüklerimize şükran ve minnet duygularımızı ifade ediyoruz. Bugün Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 4-6 yaş Kur'an Kursları ile başlıyor adeta 60-70 yaşına kadar Kur'an-ı Kerim okumak, öğrenmek isteyen, din eğitimi almak isteyen bütün kardeşlerimize, bütün camilerimizin ve kurslarımızın kapısını açmış durumdayız. Bugün 134 bin civarında 4-6 yaş Kuran Kurslarımızda değerleriyle tanışan çocuklarımız var. Bir taraftan hafızlık eğitimleri, 26 bin Kur'an Kursumuzda 1,5 milyona yakın şu an itibariyle kardeşimiz Kuran eğitimine devam ediyor."

Dinç, ülke genelinde 137 bin belgeli hafızın bulunduğunu, bunların içerisinde 25 bin kadarının Diyanet İşleri Başkanlığı kadrolarında istihdam edildiğini kaydetti.

Devletin bütçesinden yatılı olarak Kur'an kurslarında okuyan hafızlar için 60 milyona yakın iaşe ödeneği ayrıldığını dile getiren Dinç, bunun Cumhuriyet tarihinde bir ilk ve büyük bir mutluluk olduğunu belirtti.

Konuşmaların ardından Adana Müftüsü Hasan Çınar tarafından Hatim duası yapıldı ve Kur'an-ı Kerim tilavetinin ardından eğitimini tamamlayan 120 kişiye hafızlık belgeleri verildi.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Adana'da Genç Hafızlar İcazet Aldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?


Advertisement