Afyonkarahisar'da Üretilen 20 Bin Keklik Doğaya Bırakıldı - Son Dakika

Afyonkarahisar'da Üretilen 20 Bin Keklik Doğaya Bırakıldı

09.02.2016 11:39
Afyonkarahisar'da Üretilen 20 Bin Keklik Doğaya Bırakıldı, System.String[]

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşcu, 2015 yılında üretilen 20 bine yakın kınalığı kekliğin doğaya salındığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürü Mehmet Kuşcu, 2015 yılında üretilen 20 bine yakın kınalığı kekliğin doğaya salındığını söyledi.Kuşcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğal kaynakların bilinçsiz, kontrolsüz kullanımı ve sınırsız tüketilmesine paralel olarak ortaya çevre sorunlarının çıktığını ve bazı yaban hayvanlarının neslinin tükenme tehlikesinin söz konusu olduğunu belirtti.Doğal hayatın korunması ve sürdürülebilir şekilde devamı için bazı çalışmaların yapılması gerektiğine işaret eden Kuşcu, bu kapsamda Şuhut ilçesinde 2009 yılında kurulan Kanatlı Yaban Hayatı Üretme İstasyonunda kınalı keklik üretimi gerçekleştirildiğini ifade etti.

İstasyonda 88 bin keklik üretildi

Kuşcu, istasyonda bugüne kadar 88 bin keklik üretimi gerçekleştirildiğini dile getirerek, şunları kaydetti: "Bölge Müdürlüğümüze bağlı 5 ilin yanı sıra Türkiye'nin her tarafına keklik gönderdik. Üretim istasyonumuzda 800 civarında anaç keklikten alınan yumurtalar kuluçka makinelerinde tutularak yavru elde ediliyor. Özenle bakılan yavrular belli büyüklüğe geldikten sonra çeşitli illerde doğaya bırakılıyor. Bu şekilde doğadaki popülasyon destekleniyor. Türkülerimize bile giren keklik türünün devamlılığını sağlamak için doğa korumacı yaklaşımın ötesinde, kırsalda yaşayan insanımızı mutlu edecek, kültürümüzün yaşatılmasına da katkı sağlayacak bir çalışma yürütüyoruz."Yıllık kapasitelerinin üzerinde üretim yaptıklarını anlatan Kuşcu, "Bu yıl ürettiğimiz 20 bine yakın keklik, 11 ilde belirlenen noktalara salındı. Çil keklik üretme çalışmalarımız da 800 anaç ile devam ediyor" diye konuştu.

- Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Afyonkarahisar'da Üretilen 20 Bin Keklik Doğaya Bırakıldı - Son Dakika


Son Dakika

Sergen Yalçın çılgına döndü, Mert Hakan olaya dahil olunca ortalık karıştı Son Dakika: Türkiye'de 29 Kasım günü koronavirüs nedeniyle 185 kişi vefat etti, 29 bin 281 yeni vaka tespit edildi İsrailli yetkiliden Fahrizade suikastıyla ilgili kriz çıkaracak sözler: Dünya bize teşekkür etmeli Pasaport harçlarına zam geldi! İşte yeni fiyatlar 6'ncı kattan düşen 13 yaşındaki oğlunun öldüğünü öğrenen baba, sinir krizi geçirdi Dev derbide kırmızı kart sonrası bir gol daha! Top, 4. kez ağlarla buluştu Cinnet getiren kayınpeder dehşet saçtı! Torunlarının gözü önünde gelinini vurup, intihar etti Son Dakika: TSK'ya yönelik sözleri için CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır hakkında soruşturma başlatıldı