Akil İnsanlar Heyeti Üyelerinden Fuat Keyman: "Kamu Düzeni Sağlanmadan Normalleşme Sağlanmadan... - Son Dakika
Güncel

Akil İnsanlar Heyeti Üyelerinden Fuat Keyman: "Kamu Düzeni Sağlanmadan Normalleşme Sağlanmadan...

Akil İnsanlar Heyeti Üyelerinden Fuat Keyman: "Kamu Düzeni Sağlanmadan Normalleşme Sağlanmadan...

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Dolmabahçe Ofisinde gerçekleşen Akil İnsanlar Heyeti üyelerinden Fuat Keyman: “Kamu düzeni sağlanmadan normalleşme sağlanmadan İmralı’yla görüşme gibi bir spesifik çalışmaların yapılması da devletin bu konudaki iradesinin sanki bir zayıflama olabileceği algısını yaratacağı için şu an mümkün görünmüyor” dedi.

20.10.2014 07:53
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında Dolmabahçe Ofisinde gerçekleşen Akil İnsanlar Heyeti üyelerinden Fuat Keyman: "Kamu düzeni sağlanmadan normalleşme sağlanmadan İmralı'yla görüşme gibi bir spesifik çalışmaların yapılması da devletin bu konudaki iradesinin sanki bir zayıflama olabileceği algısını yaratacağı için şu an mümkün görünmüyor" dedi.

Çözüm sürecine hükümetin iradesi devam ediyor diyen Fuat Keyman: "Sayın başbakan hem açılış konuşmasında hem de kapanış konuşmasında uzun uzun bugün geçtiğimiz kritik dönemle ilgili çözüm süreciyle ilgili ve bu dönemde yapılan açıklamalarla ilgili önemli bir açıklamada bulundu. Çözüm sürecini hükümet çok önemli görüyor. Fakat kamu düzenini de sağlaması 6-7 Ekim olaylarının önemi. Bu tür olayların bir daha olmaması için kamu düzeninin sağlanmasının önemi de vurgulandı. ve burada kamu düzeni dendiği zaman devlet otoritesi olmadığı kamu düzeninden sokaklarda, esnafın, herkesin insanların kahvelerde, şehirlerde hepimizin güvenliğiyle ilgili bir anlayış oldu" dedi.

HDP'le yapılan görüşmelerde kamu düzenin sağlanmasının önemi vurgulandığının altını çizen Keyman: "6-7 Ekim olaylarından sonra normale dönüşte esas gücü çözüm sürecinin psikolojisinin olduğunun vurgulanmasıydı. Yani hükümetin, devletin ne de Abdullah Öcalan'dan gelen mektubun ama esasında çözüm sürecinin bölgede yaratmış olduğu normalleşme, çözüm sürecinin bölgede yaratmış olduğu psikolojik durum yani eğer çözüm süreci biterse buradan aktörlerin herkesin büyük zarar göreceği anlayışı ve algısı esasında 6-7 Ekim olaylarını bitiren esas unsur oldu. Bunu vurguladı, sayın başbakan. Bundan sonraki süreçte hükümet çözüm sürecinin ileri gitmesi için gerekli adımları atacağını söyledi ki Kamu düzeni sağlanmak şartıyla" şeklinde konuştu.

Toplantıda kamu düzeniyle çözüm sürecinin bir arada gitmesinin doğal olduğunun söylendiğini vurgulayan Keyman: "Kamu düzeni sağlanmadan normalleşme sağlanmadan Akil İnsanlar gurubu olarak da İmralı'yla görüşme gibi bir spesifik çalışmaların yapılması da devletin bu konudaki iradesinin sanki bir zayıflama olabileceği algısını yaratacağı için şu an mümkün görünmüyor" dedi

"HERKES SÜRECİN BAŞARILI OLMASINI, SONUCA GELMESİNİ İSTİYOR"

Tesev Yönetim Kurulu Başkanı Can Paker: "Çok açık konuşuldu. Tabii ki Akil İnsanların hepsi aynı fikirde değil. Herkes sürecin başarılı olmasını sonuca gelmesini istiyor. Toplantılar yapacağız yine bu bir sivil inisiyatif olacağı için herkesin gelmesini bekleyeceğiz. Bütün siyasi aktörler ile tabii ki Abdullah Öcalan ile de konuşmaktı. Ancak Başbakan'ın hükümetin görüşü şuanda kamu düzeninin sağlanması üçüncü göz olarak ifade ediyorlar. Ama şu an bizden bekledikleri gerek bireysel olarak gerek ortak olarak objektif fikirlerimizi kamuoyuyla paylaşmak. Çalışma tarzı da tartışıldı ancak hükümet bu konuda hiçbir adım atmayacak kamu düzeni sağlanana kadar. Akil İnsanlar görevini bitirmiş bir şey. Biz aslında tecrübe kazanmış insanlarız. Toplumun sürece katılması akil insanlarla sınırlı kalamaz" dedi.

10 saat süren toplantının ardından Başbakan Ahmet Davutoğlu ile Bakanlar ve Akil İnsanlar Dolmabahçe Başbakanlık ofisinden ayrıldı. - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Akil İnsanlar Heyeti Üyelerinden Fuat Keyman: 'Kamu Düzeni Sağlanmadan Normalleşme Sağlanmadan... - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  10:56 Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı
  09:51 KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı

  KKTC'de yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması çerçevesinde KKTC'de 5 dönem bakanlık yapan Kemal Dürüst ve eşi Meray Dürüst'ün tutuklanmasının ardından bu kez de elektronik sigara tütünü kaçakçılığı yaptığı öne sürülen eski KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ömer Paç tutuklandı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?
  08:58 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini ve bu durumun devam etmeyeceğini açıkladı. Bakan Tunç, kira davalarında arabuluculuk döneminin başladığını ve fahiş artışların önüne geçmek için bu uygulamaya geçildiğini belirtti.

 • 4 ilde eş zamanlı operasyon!
  08:37 4 ilde eş zamanlı operasyon! "Çakar" isimli organize suç örgütü çökertildi, elebaşları dahil 8 kişi yakalandı

  Yalova merkezli 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Kafes-47" operasyonlarında bölgede "Çakar" olarak bilinen organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgütün elebaşlarından Yılmaz ve Erdem Çakar'ın da içerisinde bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlar sonucu çok miktarda Türk Lirası ile çok sayıda senet, çek, tapu ve dijital materyale el konuldu.

 • Kaza sonrası savrulan otomobil bariyerlere saplandı! Anne ve baba öldü, kızları yaralandı
  07:54 Kaza sonrası savrulan otomobil bariyerlere saplandı! Anne ve baba öldü, kızları yaralandı

  Ankara'nın çarpışan otomobillerden birinin savrularak bariyerlere saplandığı kazada anne ve baba hayatını kaybetti, kızları ise yaralandı.

 • AK Partili vekil Kurtcan Çelebi'ye TOKİ kurasından arsa çıktı! Tepkiler yükselince sessizliğini bozdu
  07:28 AK Partili vekil Kurtcan Çelebi'ye TOKİ kurasından arsa çıktı! Tepkiler yükselince sessizliğini bozdu

  AK Parti Ankara Milletvekili Kurtcan Çelebi, TOKİ'nin "İlk Evim Arsa Projesi" kampanyasından arsa sahibi oldu. Kampanyaya göre aylık gelirinin 16 bin TL'nin altında olması gereken Çelebi "Vekil olmadan önce başvurum vardı. Kendi şirketimde sigortalı olarak çalışıyorum. Şirket ortağımın üzerine. Ben sigortalı görünüyorum" dedi. TOKİ'yi de aradığını belirten Çelebi, "İlgili kişiler bana arsanın çıktığını söylediler. Bu haktan feragat ettiğimi kendilerine söyledim" ifadelerini kullandı.


Advertisement