Alaçam Geyikkoşan Güreşleri'ni Şaban Yılmaz Kazandı - Son Dakika

Alaçam Geyikkoşan Güreşleri'ni Şaban Yılmaz Kazandı

Samsun'un Alaçam ilçesinde geleneksel Geyikkoşan Güreşleri'nde başpehlivanlığı Şaban Yılmaz kazandı.

Alaçam Geyikkoşan Güreşleri'ni Şaban Yılmaz Kazandı, System.String[]

Samsun'un Alaçam ilçesinde geleneksel Geyikkoşan Güreşleri'nde başpehlivanlığı Şaban Yılmaz kazandı. Güreşleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da takip etti.

600 yıllık bir geçmişi olan Alaçam Geyikkoşan Güreşleri, Alaçam Belediyesi tarafından geleneksel olarak tertip ediliyor. Alaçam Belediyesi tarafından organize edilen geleneksel Hıdırellez Şenlikleri ve Geyikkoşan Yağlı Güreşleri, Geyikkoşan Mesire Yeri'nde yapıldı. 600 yıllık geçmişi olan Geyikkoşan Yağlı Güreşleri'ne Türkiye'nin çeşitli bölgelerinden 200'ün üzerinde güreşçi katıldı. Miniklerin karşılaşmalarıyla başlayan güreşler, pehlivanların kategorileri arttıkça güreş severlerin heyecanlarını da artırdı. Kıran kırana geçen müsabakalar sonunda Mahmut Kavakçı ile Şaban Yılmaz, finalde karşılaştı. Normal sürede yenişemeyen pehlivanlar uzatmaya gitti. Uzatma dakikalarında Mahmut Kavakçı pes edince, Şaban Yılmaz başpehlivan oldu. Başaltı güreşlerinde ise Mesut Yıldırım birinci oldu. Ağalık yarışını mevcut Geyikkoşan Güreş Ağası Hasan Hasan, 45 bin lira ile kazandı.

Geyikkoşan Güreşleri'nin Karadeniz'in Kırkpınar'ı olarak bilindiğini dile getiren Alaçam Belediye Başkanı İlyas Acar, "Bu güreşlerin tarihi de Kırkpınar güreşleri kadar eskiye gider. Kırkpınar'da güreşen pehlivanlarımız burada da er meydanına çıkar" dedi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da yaptığı konuşmada, "Bugün ata sporu güreşi burada seyrediyoruz. Kıyasıya bir mücadele var. Sonuçta bu bir spordur, yenen de yenilen de bizim çocuğumuzdur. Onun için onun ötesinde bakış açımız yoktur. Hepimizi bir araya getirmesi açısından güreş güzel bir spor" diye konuştu.

Güreşleri Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın yanı sıra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, Alaçam Kaymakamı Sezgin Üçüncü ve çok sayıda vatandaş izledi. - SAMSUN

YORUMLAR

Son Dakika

Turkcell, Çin Kalkınma Bankası ile 500 milyon euroluk kredi anlaşması imzaladı Son Dakika: Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi 2. Ön Eleme Turu'ndaki rakibi PAOK oldu Son Dakika: Salı günü tüm Türkiye'de koronavirüs denetimi olacak! Vali, kaymakam ve muhtarlar da katılacak Galatasaray'ın eski yıldızı Felipe Melo'nun final öncesinde yaptığı motivasyon konuşması gündeme damga vurdu Galatasaray, Kamil Jozwiak için 2 milyon euroluk teklif yaptı Hırsızı durdurmak isterken canından oluyordu, o anlar saniye saniye kamerada! Kuzey Kore Lideri Kim'i çamurlu arazi aracıyla karşılarında gören köylüler ne yapacaklarını bilemedi Restorasyonu tamamlanan Sümela Manastırı'nda ilk ayinin tarihi belli oldu Modacı Ceylan Atınç göğsüne taktırdığı silikonlar yüzünden kanser oldu 24 yıldır kullandığı ve hiç ceza yemediği otomobiline gelen tüm teklifleri reddediyor Hayatını kaybeden spiker Emre Gönlüşen'in hastalığıyla ilgili sözleri gündem oldu Diyanet İşleri Başkanı Erbaş'tan, "Atatürk'e beddua" iddialarına yanıt: Maksatlı bir çarpıtma Ünlü şarkıcı Nihat Doğan, yeni klibi için 60 bin dolar harcadı Yargıtay'ın emsal kararına göre 10 yıl geçen nafaka alacakları tahsil edilemeyecek Fenerbahçe, limitin yükseltilmemesi durumunda Luiz Gustavo ile mecburen yollarını ayıracak