Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı - Son Dakika

Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı

01.03.2021 15:12

Almanya'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kapatılan kuaför ve berberler 2,5 ay sonra yeniden açıldı.

Almanya'da yeni tip korona virüs (Covid-19) salgınıyla mücadele kapsamında kapatılan kuaför ve berberler 2,5 ay sonra yeniden açıldı.

Almanya'da korona virüs önlemleri kapsamında 16 Aralık 2020 tarihinde kapatılan kuaför ve berberler, yaklaşık 2,5 aylık aranın ardından kapılarını tekrar açtı. Federal hükümet ve eyalet başbakanları arasında yapılan toplantı sonunda kuaförlerin sıkı tedbir şartıyla açılmasına karar verilmişti.

Bayern Eyalet Başbakanı Marcus Söder, görüşmelerin ardından yaptığı açıklamada, kuaförlerin estetik değerin yanında aynı zamanda hijyenle ilgisi olduğunu ve saç bakımının salgında birçok insanın kendisini yeniden bulmasında önemli bir rol oynadığını söylemişti.

Alınan önlemler kapsamında kuaför ve berberler randevuyla çalışacak. Salonlara her 10 metrekare için 1 müşteri alınacak ve içeride 2 metrelik sosyal mesafe kuralı uygulanacak. Randevusu olan müşteri, sırasını dışarıda kapı önünde bekleyecek. Hem kuaför hem de müşteri, kesim esnasında tıbbi maske takacak ve kumaş önlük yerine, her müşteri için tek kullanımlık bir önlük kullanılacak.

Salonların açılmasının ardından halk bugün berberlere ve kuaförlere akın etti. Başkent Berlin'de 30 yıldır kuaförlük yapan Selim Adanur, kuaförlerin açıldığı ilk gün salonunda büyük yoğunluk olduğunu söyledi. İnsanların 3 aydır saçlarını kestiremediği için bu talebin normal olduğunu dile getiren Adanur, yeni kuralların kendilerini etkilediğini ve istedikleri gibi müşteri alamadıklarını belirtti. Alışık olmadıkları şartlarda çalışmak zorunda olduklarının altını çizen Adanur, "Rahat çalışamıyoruz. Kuaför olduğumuz için zaten hijyen kurallarına dikkat ediyoruz. Dezenfektan gibi şeyler, zaten bizde eksik olmuyor. Ama müşterilerin isimlerini tek tek yazmak, kontrol etmek zor. Bazı müşteriler isimlerini yazmak ya da doğru yazmak istemiyor. Tabi bunlar alışık olmadığımız şeyler. Salonun büyüklüğüne göre içeriye sınırlı sayıda insan alabiliyoruz. O da etkiliyor" dedi.

Adanur, geçen 3 ay zarfında işyerini kapatmak zorunda olduğunu ve kiraları kendileri ödemek zorunda olduğunu söyledi. Devletten henüz bekledikleri maddi yardımı alamadıklarına değinen Adanur, yaşanan sıkıntılı günlere rağmen yarınlara umutlu baktığını dile getirdi. Soğuk havada dışarıda sırasını bekleyen müşterisi için üzüldüğünü belirten Adanur, kapı önünde sırasını bekleyen müşterilerine sık sık sıcak çay ikramı yapıyor.

(Mahmut Tosun/İHA )

Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı
Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı
Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı
Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Almanya'da kuaför ve berberler yeniden açıldı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı 17:19 Hakimin tutuklama kararını duyunca çıldırdı! Kendini 2. kattaki duruşma salonundan aşağı attı Herkes gelecek iyi bir haberi bekliyor! Radardan çıkan uçak düştü, enkaza ulaşılamıyor 17:12 Herkes gelecek iyi bir haberi bekliyor! Radardan çıkan uçak düştü, enkaza ulaşılamıyor Dehşete düşüren olay! Hayalini kurduğu üniversiteye gidemeden, yatağında ölü bulundu 17:03 Dehşete düşüren olay! Hayalini kurduğu üniversiteye gidemeden, yatağında ölü bulundu
Son dakika: A Milli Takım'ın yeni hocası Stefan Kuntz'un maaşı belli oldu! TFF, 1.5 milyon euro maaş ödeyecek 17:00 Son dakika: A Milli Takım'ın yeni hocası Stefan Kuntz'un maaşı belli oldu! TFF, 1.5 milyon euro maaş ödeyecek Eterle bayıltıp ''İt gibi gebereceksin'' dediği karısını bıçakladı, sabaha kadar başında ölüm nöbeti tuttu 16:35 Eterle bayıltıp ''İt gibi gebereceksin'' dediği karısını bıçakladı, sabaha kadar başında ölüm nöbeti tuttu Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni jüri üyeleriyle ilk kez fotoğraf paylaştı 16:11 Acun Ilıcalı, O Ses Türkiye yeni jüri üyeleriyle ilk kez fotoğraf paylaştı
Vatandaş sosyal medyadan tepki gösterdi! Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 15 euro olarak açıklandı 15:31 Vatandaş sosyal medyadan tepki gösterdi! Çanakkale Köprüsü'nün geçiş ücreti 15 euro olarak açıklandı Yasemin Bozkurt'tan sonra Gülben Ergen itirafı: Bana en büyük yalanı Gülben Ergen söyledi ben de gerçeği ortaya çıkardım 15:23 Yasemin Bozkurt'tan sonra Gülben Ergen itirafı: Bana en büyük yalanı Gülben Ergen söyledi ben de gerçeği ortaya çıkardım
Advertisement