Amsterdam'da "İslamofobi Ayrımcılık ve Entegrasyon" semineri - Son Dakika

Amsterdam'da "İslamofobi Ayrımcılık ve Entegrasyon" semineri

İstanbul Medipol Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, "Burka giyen kişilere para cezası kesmek ya da oruç tutan kişileri performans düşüklüğü bahanesiyle işten çıkarmak ayrımcılığın görünmeyen yüzü." dedi.

İstanbul Medipol Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bekir Berat Özipek, "Burka giyen kişilere para cezası kesmek ya da oruç tutan kişileri performans düşüklüğü bahanesiyle işten çıkarmak ayrımcılığın görünmeyen yüzü." dedi.

Prof. Dr. Özipek, Hollanda'da Amsterdam Yunus Emre Enstitüsünün (YEE) ev sahipliğinde "İslamofobi, Ayrımcılık, Entegrasyon ve Ötesi" başlıklı, İslamofobi ile mücadele, Avrupa çapında Müslümanlara ve Türklere karşı yapılan haksızlıklar, özgürlüklerin kısıtlanması gibi konu başlıklarının ele alındığı seminerde yaptığı konuşmada, Batı'nın farklılıklarla mücadelede karnesinin zayıf olduğunu vurguladı, ayrımcı zihniyetin tarih boyunca hep benzer söylemler geliştirdiğine işaret etti.

"Avrupalılar Türklerin entegrasyonunu kabul etmiyor." diyen Özipek, ekonominin bozulduğu ve göçlerin yoğunlaştığı dönemlerde ayrımcılık ve İslamofobinin arttığını gözlemlediklerini söyledi.

Özipek, ayrımcılığın artık kabuk değiştirdiğine dikkati çekerek, "Burka giyen kişilere para cezası kesmek ya da oruç tutan kişileri performans düşüklüğü bahanesiyle işten çıkarmak ayrımcılığın görünmeyen yüzü." ifadelerini kullandı.

Brüksel YEE'de aynı başlıkla bir seminer veren Özipek, Amsterdam'dan sonra Berlin'de seminerlerine devam edecek.

"İslamofobi, Ayrımcılık, Entegrasyon ve Ötesi" başlığıyla seminerler düzenleyen YEE, Avrupa'da yükselen yabancı düşmanlığıyla mücadeleyi konu olan bilimsel çalışmalardan Türk kökenlileri haberdar etmeyi amaçlıyor.

Son Dakika

18:35 Küçükbaş hayvan çalan zanlı, pişkinliğiyle pes dedirtti 17:44 Hercai'nin yıldızı Ebru Şahin, bikinili pozlarıyla nefes kesti 16:44 Vaka sayısı arttığı için Bakan Koca'nın uyardığı Gaziantep'te düğünlerde kolluk kuvvetleri görev alacak 16:42 Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, koronavirüs salgını açısından en riskli meslek gruplarını paylaştı 16:08 65 yaşındaki adam hayvan otlatırken yorgun merminin isabet etmesi sonucu öldü 15:18 Hindistanlı iş adamı koronavirüse karşı altın maske takıyor 15:12 Erdoğan canlı yayında Bakan Dönmez'e çıkıştı: Müsaade edin de konuşmamı yapayım 14:58 Gaziantep'in Islahiye ilçesinde son 3 günde vaka sayısı yüzde 50 arttı 14:55 Cristiano Ronaldo, 1960/61 sezonundan beri Juventus'ta bir sezonda 25 gol atan ilk futbolcu oldu 14:29 ABD'de "Black Panther" isimli grup silahlanıp sokağa indi: Savaş meydanında karşımıza çıkın 13:50 Sıla'nın Karanfil şarkısına "sigara" yasağı! Klip yayından kaldırıldı 13:47 Canlı yayına girdikten 6 saniye sonra gelen feci kazada, kadın kendi ölümünü kaydetti 13:35 Altın rekor kırarken uzman isimden net mesaj: Bu dönemlerde gümüşün kazancı altından daha fazla 11:02 Salgın sürecinde vatandaşın en başarılı bulduğu bakan, Koca oldu! İkinci sırada sürpriz var 09:34 Trabzon'da şehrin farklı noktalarında görülen yılanlar halkı korkuya sevk etti