Son Dakika Haberleri: Atatürk Havalimanı'nda Vietnam Uyruklu Bir Yolcunun Bagajında, 12 Milyon Lira Değerinde Gergedan Boynuzu Ele Geçirildi

Atatürk Havalimanı'nda Vietnam Uyruklu Bir Yolcunun Bagajında, 12 Milyon Lira Değerinde Gergedan Boynuzu Ele Geçirildi

3 gün önce

İstanbul Atatürk Havalimanı'nda takibe alınan Vietnam uyruklu bir yolcunun valizinde 34 kilogram ağırlığında yaklaşık 12 milyon lira değerinde gergedan boynuzu ele geçirildi.

Ticaret Bakanlığı Gümrük Muhafaza ekiplerince Atatürk Havalimanı'nda gerçekleştirilen operasyonda kaçak yollarla Türkiye'ye sokulmak istenen yaklaşık 12 milyon lira değerinde 34 kilogram gergedan boynuzu ele geçirildi.

TAKİBE ALINDI

Gümrük Muhafaza ekiplerince Türkiye'yi aktarma noktası olarak kullanan transit yolcular kamu güvenliği ve kaçakçılıkla mücadele faaliyetleri kapsamında analize tabi tutuldu. Yapılan analizler sonucu risk kriterlerini taşıyan Vietnam uyruklu bir yolcunun seyahat geçmişine ilişkin bilgiler, İstihbarat Bilgi Sistemine girilerek şahıs takibe alındı.

BAGAJINDAN GERGEDAN BOYNUZU ÇIKTI

Şahsın İstanbul Atatürk Havalimanı'nı aktarma noktası olarak kullanacağı bilgisine ulaşan ekipler, Mozambik'ten gelerek transit olarak Vietnam'a gidecek olan şahsı Türkiye'ye iner inmez kontrol altına aldı. Gerekli kontrollerin yapılmasının ardından şahsa ait bagaj uçaktan indirilerek arandı. Yapılan aramada şahsa ait bagajda piyasa değeri yaklaşık 12 milyon lira olan 34 kilogram gergedan boynuzu ele geçirildi.

SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR

Nesli Tehlike Altında Olan Yabani Hayvan ve Bitki Türlerinin Uluslararası Ticaretine İlişkin Sözleşme (CITES) kapsamında yer alan ve ticareti yasak olan gergedan boynuzları, Tarım ve Orman Bakanlığı, Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü İstanbul Şube Müdürlüğüne teslim edildi. Olayla ilgili soruşturmaya devam ediliyor.


YORUMLAR (4)


Türkiye'nin En Büyük Kütüphanesinin İnşa Edildiği Rami Kışlası Havadan Görüntülendi Türkiye'nin En Kalabalık İlkokulu! Öğrenci Sayısı 66 İlçeden Fazla

Netanyahu'dan Türkiye ile Olan İlişikilere Esprili Gönderme: Erdoğan 6 Günde Bir 'Hitler' Diyor Venezuala'dan Çekilen Goodyear Kıdem Tazminatlarını 10'ar Lastikle Ödeyecek