Avusturya'da Acı Reçete Yolda - Son Dakika

Avusturya'da Acı Reçete Yolda

20.06.2010 16:27
Avusturya'da Acı Reçete Yolda, System.String[]

Avusturya’da hükümet ortakları SPÖ ( Sosyal Demokrat Parti) ve ÖVP ( Halk Partisi) kemer sıkma politiksaında anlaştılar.

Avusturya’da hükümet ortakları SPÖ ( Sosyal Demokrat Parti) ve ÖVP ( Halk Partisi) kemer sıkma politiksaında anlaştılar. 2011-2014 ekonomik programı uyarınca Başbakan Yardımcısı ve aynı zamanda Maliye Bakanı olan Joseph Pröll kabinede bulunan bakanlardan 3 yıl zarfında 1.7 milyar €’luk tasarruf istedi. 2011 yılının ilk ayında yürürlüğe sokulması düşünülen tasarrufun ilk olarak otoban vergilerine (Vignette) zam yapılması öngörülüyor.

İŞTE HÜKÜMETİN ACI RECETSİ:

- Tarım Teşviklerine Tırpan: Avusturya’nın tamamında önümüzdeki üç yıl zarfında tarım üreticilerine verilmesi planlanan 2,2 Milyar Euro’luk teşvikten %10-15 arası kesinti yapılması planlanıyor. Bu oran üç yıl için 220-330 Euro’luk tasarruf anlamına geliyor.

- Otoban Ücretlerine zam (Vignette): 2011 yılı itibariyle otoban harçlarına %10’a varan zam yapılması planlanıyor

- Kültür – Sanat: Salzburg ve Bregenz’de her yıl düzenlenen festivallerin bütçesinden kısıntıya gidilmesi gündemde. Kültür-Sanat sahasında yapılması gereken tasarruflardan bir diğeri ise Opera-Tiyatro biletlerine yapılacak arttırımlar. Halen Opera ve Tiyatrolar %50 oranında devlet tarafından finanse ediliyor ve bilet satışından elde edilen gelir bu yapıların masrafının ancak bir kısmını karşılayabiliyor. Tasarı uyarınca Tiyatro ve Opera biletlerinin 2011 yılı itibariyle ihtiyacı karşılayacak seviyede zamlanması planlanıyor.

- İşsizlerin Eğitimine Fren: İş ve İşçi Bulma Kurumu (AMS) tarafından işsizlere sunulan eğitim kurları hizmetinde yıllık 100 Milyon €’luk kısıntıya gidilmesi tasarlanıyor.

- Erken Emeklilik hayal mi oluyor?: Erken emeklilik şartları zorlaştırılarak erken emekliliğin ekonomiye getirdiği yüklerin azaltılması tasarlanıyor.

- Aile Yardımı: Geçen yıl yürürlüğe konulan 13. Familienbeihilfe adlı aile yardımları 2011 yılının başlarından itibaren tarihe karışabilir.

- Eğitim de Tasarruftan Nasibini alacak: Öğretmenlere ödenen ekstralarda kısıntıya gidilmesi, özellikle eğitim sektöründeki mesainin kısaltılması gündemde. Bir diğer tasarı ise yüksek öğrenim burslarında yapılması gereken yeni düzenleme. Bu düzenleme uyarınca öğrencilerin burs almaları için daha fazla gerekliliği yerine getirmeleri gerekiyor.

- Emekli Maaşları: Son dönemde artan enflasyonla birlikte gündeme gelen emekli maaşlarındaki yıllık artışın 2011 yılı itibariyle programdan çıkartılması planlanıyor.

İhsan EKİCİ/ VİYANA, (DHA)

Kaynak: DHA

Son Dakika Ekonomi Avusturya'da Acı Reçete Yolda - Son Dakika Ekonomi


YORUMLAR
500

Son Dakika

Konya'daki katliama tepkiler çığ gibi büyüyor! Siyasilerden peş peşe açıklamalar 00:43 Konya'daki katliama tepkiler çığ gibi büyüyor! Siyasilerden peş peşe açıklamalar Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok 23:17 Son Dakika: İçişleri Bakanı Soylu'dan Konya'da 7 kişinin öldürülmesiyle ilgili ilk açıklama: Kürt-Türk meselesiyle alakası yok David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor 23:09 David Alaba'nın sözleşmesi sızdı! Real Madrid'e maliyeti 145 milyon euroyu buluyor
Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı 20:54 Konya'daki aile katliamının nedeninin 10 yıllık husumet olduğu ortaya çıktı Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizilmiş 20:07 Konya'da 7 kişinin öldürüldüğü katliam evinden ilk görüntü! Cansız bedenler avluya dizilmiş Tolgahan Sayışman'ın 48 yaşındaki kayınvalidesi Albana Abazi, güzelliğiyle olay oldu 18:56 Tolgahan Sayışman'ın 48 yaşındaki kayınvalidesi Albana Abazi, güzelliğiyle olay oldu
Muhtar öldürüldü, yeğeni de intikam almak için katilin kardeşini öldürdü 18:29 Muhtar öldürüldü, yeğeni de intikam almak için katilin kardeşini öldürdü İYİ Partili Arzu Önşen, yangın mağduru adamın evine giremedi! Kapıdan çeviren vatandaş: Benim için yapacağınız bir şey yok 17:32 İYİ Partili Arzu Önşen, yangın mağduru adamın evine giremedi! Kapıdan çeviren vatandaş: Benim için yapacağınız bir şey yok
Advertisement