Son Dakika Haberleri: Barzani: Hayatımın En Büyük Yanlışı Kuzey Irak Başkanı Olmamdı

Barzani: Hayatımın En Büyük Yanlışı Kuzey Irak Başkanı Olmamdı

3 ay önce

IKBY'deki başkanlık seçimlerine ilişkin konuşan Barzani, "Ben bir daha aday olmayacağım. Hayatımın en büyük yanlışı Kuzey Irak başkanı olmamdı." ifadelerini kullandı.

Kuzey  Irak Bölgesel Yönetimi (IKYB) Başkan  Mesud Barzani, bugün  Erbil'de Keldani, Asuri, Kakai ve Türkmen grupların temsilcileriyle bir araya geldi. 25  Eylül'de yapılması planlanan bağımsızlık referandumunun ertelenmesinin Kürtlerin çıkarına olmadığını belirten  Barzani, "Referandum ertelenmeyecek" dedi.

Rudaw'ın aktardığı habere göre  Barzani, "Referandum kararı çok cesurca bir karar.  Bağdat'ı bekleyip referandumu yapmamamız çok tehlikeli. Kürtler,  Irak'la olan bu tedirginlikten kendisini kurtarmalı" diye konuştu.

"BAĞDAT'TA YÖNETİM ZİHNİYETİ HİÇ DEĞİŞMEDİ"

Kürtlerin yeni bir sayfa açmak için  Irak ile ortaklık kararını aldığını savunan  Barzani, "Ancak maalesef  Bağdat'ta yönetim zihniyeti hiçbir şekilde değişmedi. Gelecekte de bizim,  Saddam Hüseyin'in dönemine ait yeşil hatta geri dönmemizi isteyeceklerini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.

Her iki tarafın rahat etmesi için,  Bağdat'la karşılıklı anlayış içinde meseleleri çözmeyi arzu ettiklerini dile getiren  Barzani, " Irak Anayasası, ayrılma kararını verme hakkını tanıyor" dedi.

Barzani, "Bağdat, var olan parasıyla ateş ve demir alıp, Kürtlere karşı kullandı. Peşmerge için silah ve para sağlanması konusunda aramızda anlaşma vardı ancak ne bir mermi ne de bir dinarı Peşmerge'ye verdiler.  Bağdat'la hiçbir tecrübe başarılı olmadı" şeklinde konuştu.

"BAŞKAN OLMAKTAN PİŞMANIM"

Başkanlık seçimlerine de değinen  Barzani, "Ben bir daha aday olmayacağım. Hayatımın en büyük yanlışı Kuzey  Irak başkanı olmamdı. Öyle bir sistem getirilmeli ki birinin gelip başkasının gitmesiyle halk zarar görmemeli" ifadelerini kullandı.

Facebook'ta Paylaş! Twitter'da Paylaş! Whatsapp'da Paylaş!


Motosiklet Camiasının İki İsmi Hayatını Kaybetti, Acun Ilıcalı Yıkıldı! Bir Döneme Damga Vuran Aysun Kayacı'dan Geriye Oryantal Dansı Kaldı
Genelkurmay Başkanı Akar, NATO Genel Sekreteri Stoltenberg'e Patladı: İki Personeli Kovmak Yetmez