Başbakanlık Başmüşaviri Birol Erdem, YARSAV'daki FETÖ İhanetini Anlattı - Son Dakika

Başbakanlık Başmüşaviri Birol Erdem, YARSAV'daki FETÖ İhanetini Anlattı

19.06.2017 09:10

FETÖ soruşturmasında adli kontrolle bırakılan Başbakanlık Başmüşaviri Birol Erdem, 2010'da HSYK adayları belirlenirken, FETÖ'cülerin liste yapmak için YARSAV'ın başkan yardımcısı Murat Arslan'ı devreye soktuklarını anlattı.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alındıktan sonra adli kontrol şartıyla serbest bırakılan Başbakanlık Başmüşaviri ve eski Adalet Bakanlığı Müsteşarı Birol Erdem, 2010'da HSYK adaylarının belirlenmesi sürecinde FETÖ mensuplarının birlikte liste yapmaya kendilerini ikna etmek için o dönem başkan yardımcısı olan ve kapatılan YARSAV Başkanı Murat Arslan'ı getirdiklerini anlattı.

Gazete Habertürk'ten Fevzi Çakır'ın haberine göre Erdem, "Murat Arslan'ı bize kendi arkadaşları olarak tanıttılar" dedi.

Erdem'in ifadesi özetle şöyle:

BAKANLIK LİSTESİ

(FETÖ'nün HSYK'ya hâkim olduğu 2010 seçimlerindeki liste hazırlık süreci) Anayasa Mahkemesi'nin HSYK seçimleriyle ilgili kararı üzerine Yargıtay'dan Nihat Ömeroğlu, Hakkı Manav, İsmail Rüştü Cirit (Yargıtay Birinci Başkanı) gibi isimlerle o dönem müsteşar olan Ahmet Kahraman görüşmeler yaptı. Bakanlık tarafından yapılan liste ile seçime gidilmesi kararı alındı.

FETÖ LİSTEYE GİRMEK İSTEDİ

Bakanlıkta bulunan cemaat (FETÖ) mensubu arkadaşlar gelerek, listeye kendilerinin de alınması halinde kazanma şansının artacağını, birlikte hareket edilerek başka grupların seçilmesinin önlenebileceğini söylediler. Bu kişiler, Çetin Şen (eski Yargıtay üyesi), Hüseyin Yıldırım (eski Adalet Akademisi Başkanı), Muzaffer Bayram (eski HSYK Genel Sekreteri) ve Galip Tuncay Tüter (eski Danıştay üyesi) gibi arkadaşlardı. Tekliflerini bana ve o dönem müsteşar yardımcısı olan İbrahim Okur'a yaptılar. Müsteşar, seçim işlerini yürütmek üzere idari yargıda beni, adli yargıda ise İbrahim Okur'u görevlendirmişti. Teklifi Müsteşar Ahmet Kahraman'a götürdük, bu şekilde kurumsal bir işbirliğine sıcak bakmadı.

ARSLAN'I GETİRDİLER

İş sürüncemede kalınca cemaat mensubu arkadaşlar YARSAV Başkan Yardımcısı'nı getirerek, bizimle görüştüler. Gelen kişi Murat Arslan'dı. Kendisini ilk kez orada tanıdık. Arslan'ı bize getiren Galip, Muzaffer ve Çetin'di. Görüşmede Okur da vardı. Arslan'ı bize kendi arkadaşları olarak tanıttılar.

"EN ETKİLİ GRUP BİZİZ

"Murat Arslan, YARSAV içinde 300-400 arkadaşlarının olduğunu, en etkili grubun kendilerin olduğunu, isterlerse YARSAV'da her türlü yönetim değişikliğini yapabileceklerini ifade etti.

YORUMLAR
500

Son Dakika Güncel Başbakanlık Başmüşaviri Birol Erdem, YARSAV'daki FETÖ İhanetini Anlattı - Son Dakika


Advertisement