Son Dakika Haberleri: Biga'da "Domates Hasat Şenliği"

Biga'da "Domates Hasat Şenliği"

3 yıl önce

Biga'nın Bozlar köyünde "Domates Hasat Şenliği" düzenlendi.

Biga'da

Biga'nın Bozlar köyünde "Domates Hasat Şenliği" düzenlendi.


Şenlikte konuşan Çanakkale İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Erdem Karadağ, Çanakkale'de 100 bin dekar alanda domates yetiştirildiğini söyledi.


Kentte yıllık yaklaşık 600 bin ton ürün alındığını ifade eden Karadağ, şöyle konuştu:


"Çanakkale, 2016 yılı Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre sofralık ve salçalık domates üretiminde ülkemizde 6. sıradaki ildir. 2016 yılında 55 bin 110 dekar alanda 360 bin 177 ton sofralık domates, 28 bin 876 dekar alanda 218 bin 923 ton salçalık domates alınmıştır. Toplam 83 bin 986 dekar alanda domates yetiştiriciliği yapılmış 579 bin 100 ton ürün alınmıştır. Ülkemizde üretilen domatesin yüzde 5'i Çanakkale'de üretilmektedir. İlimizde 2 bin 619 üretici domates yetiştiriciliği yapmaktadır. Domatesin il ekonomisine katkısı 2016 yılında 339 milyon liradır. Bu da ilde elde edilen bitkisel üretim gelirlerinin yüzde 14'üne denk gelmektedir. En fazla domates üretimi ise merkez, Biga ve Ezine ilçelerimizde yapılmaktadır."


Konuşmaların ardından en iyi domates yarışması gerçekleştirildi. Yarışmanın birincisi Rafet Aynur, ikincisi Samet Güneri ve üçüncüsü Ufuk Salcı altınla ödüllendirildi.


Konuklara domates çorbası, menemen ikram edildi.


Şenliğe, Vali Yardımcısı Ömer Faruk Ateş, İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Vasfi Karaca, Biga Ziraat Odası Başkanı Beytullah Elmacı, Genel Sekreter Arif Ödül, AK Parti İlçe Başkanı Ahmet Şahin, ziraat mühendisleri, Ziraat Odası meclis üyeleri, birlik ve kooperatif başkanları ile muhtarlar katıldı.

Haber Yayın Tarihi: 15.07.2017 04:33 Kaynak: AAFenomen Merve Taşkın'dan "Bakireliğini kaybettin mi?" sorusuna yanıt: Ölene kadar bakireyim
Kaçak öğrenci servislerine dikkat! Oda başkanından 'L' uyarısı Esed, "Erdoğan'la görüşecek misiniz?" sorusuna cevap verdi: Görüşmeyeceğim