BM, Afganistan'da Taliban'ın kadınlara yönelik ayrımcı muamelesine tepki gösterdi - Son Dakika

BM, Afganistan'da Taliban'ın kadınlara yönelik ayrımcı muamelesine tepki gösterdi

25.11.2022 17:19
BM, Afganistan'da Taliban'ın kadınlara yönelik ayrımcı muamelesine tepki gösterdi

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'da geçen sene yönetime gelen Taliban'ın kadınlara yönelik ayrımcı ve sert muamelesinin "insanlık suçu" teşkil edebileceğini açıkladı.

Birleşmiş Milletler (BM), Afganistan'da geçen sene yönetime gelen Taliban'ın kadınlara yönelik ayrımcı ve sert muamelesinin "insanlık suçu" teşkil edebileceğini açıkladı.

BM insan hakları uzmanlarından yapılan yazılı açıklamada, Taliban üyelerinin son birkaç aydır "kadınlara şiddet uygulamasına" ve "kadın öğrencilerin üniversitelere girişini yasaklamasına" dair haberler ele alındı.

Açıklamada, Afganistan'da kadınların temel hak ve özgürlüklerine yönelik giderek artan ihlallerin kabul edilemez olduğu vurgulanarak "Taliban yetkililerinin kadınları hedef alarak hak ve özgürlüklerini ihlal etmesi cinsiyete dayalı baskı ve insanlığa karşı suç seviyesine çıkabilir." ifadesine yer verildi.

Genç kızlara yönelik ikinci derece eğitim yasağı sürerken kadınların kamusal alanlara girişinin giderek sınırlandırıldığı, çeşitli bölgelerde sokakta erkeklerin yanında yüzünü örtmeden veya renkli kıyafetlerle gezen bazı kadınların dövüldüğü kaydedildi.

Taliban'ı protesto eden aktivist Zarifa Yakubi ve beraberindeki 4 kişinin, 3 Kasım'da tutuklanmasına tepki gösterilen açıklamada, "Gözaltına alınan insan hakları savunucularının durumundan endişe ediyor ve temel haklarını savunan insanları gözaltına almanın hukuksuz bir eylem olduğunu Taliban'a hatırlatıyoruz." uyarısında bulunuldu.

Açıklamada Taliban'a, "Afganistan'ın uluslararası insan hakları kapsamında sorumluluklarına riayet etme", "Zarifa Yakubi ve beraberindeki 4 kişiyi serbest bırakma", "kadınların temel hak ve özgürlüklerine saygı duyma", "kız öğrencilere ikinci derece eğitim yasağını bir an önce kaldırma" ve "kadınların kamusal alanlara erişimine yönelik yasaklara son verme" çağrıları yapıldı.

Uluslararası camiaya ise Afganistan kadınlarının hakkını savunmak için harekete geçme çağrısında bulunuldu.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Düzce'de 4,3 şiddetindeki depremde panikle balkondan atlayan 2 kişi yaralandı Düzce'de 4,3 şiddetindeki depremde panikle balkondan atlayan 2 kişi yaralandı Kuzey Kore lideri, 'dünyanın en güçlü stratejik gücüne sahip olmayı' hedeflediklerini söyledi Kuzey Kore lideri, 'dünyanın en güçlü stratejik gücüne sahip olmayı' hedeflediklerini söyledi Venezuela hükümeti ve muhalefeti BM programı çerçevesinde görüşmeler için anlaştı Venezuela hükümeti ve muhalefeti BM programı çerçevesinde görüşmeler için anlaştı

Son Dakika Güncel BM, Afganistan'da Taliban'ın kadınlara yönelik ayrımcı muamelesine tepki gösterdi - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement