"Bu Bizim Ortak Acımız" - Son Dakika

"Bu Bizim Ortak Acımız"

01.01.2012 16:18
"Bu Bizim Ortak Acımız"

Kemal Kılıçdaroğlu, 35 kişinin öldürüldüğü Uludere'ye bağlı Gülyazı köyüne taziye ziyaretinde bulundu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yılbaşı gecesini depremzelerle geçirdiği Van'dan bu sabah yola çıkarak, Şırnak'ın Uludere İlçesi'ne bağlı Gülyazı Köyü'ne taziyeye geldi. Irak topraklarındaki Sinat- Haftanin bölgesine savaş uçaklarının çarşamba gecesi yaptığı operasyonda yaşamını yitiren 55 kişi için köylülere başsağlığı dileyen Kılıçdaroğlu, acıları paylaşmaya geldiğini söyledi. Olayın takipçisi olacaklarını belirten Kılıçdaroğlu, "Bu bizim ortak acımız. 35 kişi hak etmedikleri şekilde hayatını kaybetti. Bunun takipçisi olacağız, kolay affedilecek bir olay değil" dedi.

Şırnak'ın Uludere İlçesi Irak sınırında Türk Silahlı Kuvvetleri'nin düzenlediği operasyonda ölen 35 kişi için Uludere'nin Gülyazı Köyü'ne Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve bir grup milletvekili ile birlikte saat 15.00 sıralarında geldi. Kılıçdaroğlu'nu burada CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, BDP Gup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan ile köylüler karşıladı. Köylülerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Kemal Kılıçdaroğlu, taziye çadırına götürülürken, bir grup tarafından, hükümet aleyhine sloganlar atıldı.

"ÖLENLER BİZİM EVLATLARIMIZ"

Taziye çadırında ölenlerin yakınlarının tek tek ellerini sıkan Kılıçdaroğlu, başsağlığı dileğinde bulunup üzüntülerini dile getirdi. Ölenler için okunan duaların ardından Kılıçdaroğlu, büyük bir acı yaşadıklarını belirterek, şunları söyledi:

"Büyük bir acı yaşadık. Ancak ateş düştüğü yeri yakıyor. Biz ne kadar üzüldük desek de anne ve babaların evlat acısını dindiremez. Ölenler bizim evlatlarımız. İnşallah bu son olur. Bir yürek olarak doğuda, batıda nerede bir hak ihlali varsa biz oradayız, orada olacağız. Acılarınızı azda olsa paylaşmaya geldim, acı hepimizin ortak acısıdır. 35 kişi hak etmedikleri şekilde hayatını kaybetti. Bunun takipçisi olacağız. Kolay affedilecek bir olay değil. Hem TBBM'de, hem de başka alanlarda bu işin takipçisi olacağız. Herkese başsağlığı diliyorum. Sizlerle birlikte olmaya geldik. Acılar bazen toplumların kaynaşmasına yol açar. Bu bizim ortak acımızdır. Şairin dediği gibi acıyı yeri geldiğinde bal eylemeliyiz. Ama mutlaka sorumlularının bulunmasını istiyoruz."

KAPLAN: KONVOYUNUZ KAZA GEÇİRDİ, GEÇMİŞ OLSUN

BDP Grup Başkan Vekili ve Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan da kısa bir konuşma yaparak, Meclis'te birlikte bu olayı ortaya çıkarmak zorunda olduklarını söyledi. Kaplan, "Hukuk bunun hesabını sormak zorunda. Adalet yerini bulduğunda yüreklerimiz serinleyecektir" dedi. BDP'li milletvekilleri, belediye başkanları, belediye meclis üyelerinin tutuklu olduğunu söyleyen Kaplan, "Dört gündür Başbakan, İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı'nı arıyorum ama bana dönmediler. Dün buraya gelip telefon şovu yaptılar. Milletvekili ve bakanlara helikopter tahsis eden hükümet, ana muhalefet partisi liderine bir helikopteri çok görmüştür. Bu nedenle konvoyunuz kaza geçirmiştir, geçmiş olsun diyorum" dedi.

KADINLARLA DA GÖRÜŞTÜ

Kılıçdarğlu, daha sonra taziye çadırından ayrılıp, giderken dışarıda bekleyen köylü kadınları görünce yanlarına gitti. Kadınlara da başsağlığında bulunan Kılıçdaroğlu, onlarla bir süre sohbet etti.

Gülyazı Köyü'nde yaklaşık yarım saat kalan Kılıçdaroğlu ayrılırken, köylüler yine yoğun ilgi gösterdi.

DHA(GG/ESM) - Şırnak

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel 'Bu Bizim Ortak Acımız' - Son Dakika


Advertisement