Buğday'da Gündem Sarı Pas - Son Dakika

Buğday'da Gündem Sarı Pas

26.04.2014 14:50
Buğday'da Gündem Sarı Pas, System.String[]

Sarı pas dünyanın bir numaralı kültür bitkisi olan buğdayda, ciddi üretim kayıplarına yol açan mantari bir hastalıktır.

Menemen'deki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü (ETAE), Dünya'daki 5 önemli merkezden biri haline getirilirken, %50 verim kaybına neden olabilen sarı pasa karşı dayanıklı buğday çeşitlerinin geliştirilmesi konusunda fikir alış verişi yapmak amacıyla 40 ülkeden 200 bilim adamı İzmir'de buluşuyor.

ETAE, DÜNYA'DAKİ 5 MERKEZDEN BİRİ OLDU

Türk tarımının gelişmesi için yıllardır yaptığı bilimsel çalışmalarla ön plana çıkan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na bağlı İzmir-Menemen'deki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü (ETAE), ABD, Kanada, Fransa ve Danimarka ile birlikte dünyada sarı pasa karşı mücadele için oluşturulan 5 merkezden biri haline getirildi. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın Kuru Tarım Alanları Uluslararası Tarımsal Araştırma Merkezi ICARDA ile birlikte kurduğu merkez, Kuzey Afrika'dan Batı ve Orta Asya'ya kadar geniş bir alana hizmet verecek.

200 BİLİM İNSANI İZMİR'DE BULUŞUYOR.

2. Uluslararası Buğday Sarı Pas Sempozyumu, 28-30 Nisan tarihlerinde Hilton Otelinde düzenlenecek ve sarı pas konusunda uluslararası üne sahip 40 ülkeden 200 bilim adamı, sarı pasın dünyadaki durumu ve dayanıklı buğday çeşitlerinin geliştirilmesi konusunda fikir alış verişinde bulunacak. Sempozyumun sonuç raporu, tüm dünyaya yayınlanarak ülkelerin ortak mücadelesinin temelini oluşturacak. Konuklar arasında tarım alanında Nobel kazanan tek isim olan ünlü buğday araştırmacısı Norman Borlaug'un kızı Jeanny Borlaug da yer alacak. Sempozyumda sarı pasın dünyadaki mevcut durumu, önümüzdeki yıllarda olması muhtemel gelişmeler, buğdayda sarı pasa dayanıklılık ile ilgili yapılan son bilimsel çalışmaların dünya bilimsel arenasına sunumu, değişik ülkelerde sarı pasa dayanıklı çeşitlerin tohumluk üretimleri ve bunların üreticiler tarafından kullanım durumu, sarı pasın zararlarına karşı güçlerin birleştirilmesi için kurumlar ve ülkeler arası işbirliklerinin geliştirilmesi gibi konular ele alınacak.

16 BİN ÇEŞİT BUĞDAY ÜZERİNDE İNCELEME

İzmir-Menemen'deki Ege Tarımsal Araştırma Enstitüsü içinde kurulan Bölgesel Tahıl Pas Hastalıkları Araştırma Merkezi, sarı pasa karşı dayanaklı buğday çeşitleri geliştirmek üzere 16 bin farklı buğday türü üzerinde incelemelerine başladı. Kuzey Afrika'dan, Asya'ya kadar çok geniş bir alandan sorumlu olan merkez, yapacağı çalışmalar sayesinde, buğdayda verim ve kalitenin düşmesine neden olan sarı pasa karşı en dayanıklı buğday çeşitlerini bulacak. Dayanaklı çeşitler, hem ülkemizdeki hem de merkezin sorumluluk bölgesindeki buğdayı pas hastalıklarından koruyacak.

Buğday'da Gündem Sarı Pas

- Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Buğday'da Gündem Sarı Pas - Son Dakika

YORUMLAR

Son Dakika

Kılıçdaroğlu'ndan Erdoğan'a 'çanta' yanıtı: Yüreğin varsa beraber tartışalım Manchester United, Milan'lı Hakan Çalhanoğlu'na sözleşme önermeyi düşünüyor Avustralya'da yayına hazırlanan muhabirin yüzüne kuş çarptı Son Dakika: Türkiye'den Fransa'daki bıçaklı saldırıya ilişkin ilk açıklama: Şiddetle kınıyoruz Suudi Arabistan'daki Fransız Konsolosluğu'na saldırı: 1 yaralı Otoyolda 9 araç birbirine girdi, 5'i doktor 10 kişi yaralandı Azerbaycan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Hajiyev: Karabağ'ın sözde Savunma Bakanı Celal Harutyunyan cehenneme gönderildi Son Dakika! Fransa'da kilise yakınında bıçaklı saldırı: 3 kişi hayatını kaybetti, çok sayıda yaralı var