İlk hasadı yapılan eriğin fiyatı çeyrek altınla yarışıyor - Son Dakika
Ekonomi

İlk hasadı yapılan eriğin fiyatı çeyrek altınla yarışıyor

Bursa'nın İznik ilçesinde yapılan erken erik hasadı dikkat çekiyor. Ziraat mühendisi Mustafa Kutay Ası tarafından üretilen eriğin kilosu 3 bin 500 lira olarak satılıyor. Bu özel eriğe özellikle Arap Şeyhleri büyük ilgi gösteriyor. Eriklerin tanesi gramaja göre 70 ile 100 lira arasında alıcı buluyor. Üretici Ası, eriklerini internet üzerinden dünyanın dört bir yanına gönderiyor ve İznik'in tanıtımına katkıda bulunmak için erikleri çini kase ile yolluyor.

28.02.2024 11:58  Güncelleme: 14:16

Bursa'da Türkiye'nin en erken erik hasadı yapıldı. İznik ilçesinde Ziraat mühendisi Mustafa Kutay Ası'nın ürettiği eriğin kilosu 3 bin 500 liralık fiyatıyla dudak uçuklatıyor. Gramaja göre tanesi 70 ile 100 lira arasında değişen fiyatlarda satılan erken hasat eriğe Arap Şeyhleri büyük ilgi gösteriyor.

Erken hasadına başlanan eriğin kilosu 3 bin 500 liradan satışa çıktı

Türkiye'nin en erken erik hasadını yapan 25 yaşındaki ziraat mühendisi Mustafa Kutay Ası'nın ürettiği eriklerin kilosu 3 bin 500 TL'den satılıyor. Tüm aile fertlerinin ziraat mühendisi olduğu Ası ailesi, kış mevsiminde erik yetiştirip hasat ediyor.

Erken hasadına başlanan eriğin kilosu 3 bin 500 liradan satışa çıktı

DÜNYANIN DÖRT BİR YANINDAN SİPARİŞ ALIYOR

Birleşik Arap Emirlikleri şeyhleri kilolarca yeşil erik siparişi verirken, genç üretici dünyanın dört bir yanına internet üzerinden erik gönderiyor. Yaklaşık 800 metrekarelik alanda kurduğu serada erik üreten genç girişimci, İznik'in tanıtımına da katkıda bulunmak için erikleri çini kase ile yolluyor.

Erken hasadına başlanan eriğin kilosu 3 bin 500 liradan satışa çıktı

"AĞAÇLARA 12 AY BEBEK GİBİ BAKIYORUZ"

Hasada devam eden Mustafa Kutay Ası, "Müthiş bir ilgi var. Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki Arap şeyhleri yoğun erik istiyorlar. Eriklerimizin kilosu 3 bin 500 TL'dir. Ağaçlarımıza 12 ay boyunca bebek gibi bakıyoruz. Akıllı seramızda toprak ve sera sıcaklığını ısıtma sistemi kullanarak ayarladık ve erken hasadı mümkün kıldık. Fakat bunu başarmak bizim için oldukça maliyetli oldu. Isıtma için kullandığımız kömürün masrafı bu sene kış ayının ülkemizde çok sert geçmesinden dolayı 200 bin lirayı buldu" dedi.

Erken hasadına başlanan eriğin kilosu 3 bin 500 liradan satışa çıktı

Erken hasat papaz eriğini almak için Marmaris'ten İznik'e geldiğini ifade eden Özdemir Yiğit ise, "Sosyal medyada erik üretimini duydum, soluğu hemen burada aldım. Eriklerin lezzeti ise harika" ifadelerini kullandı.

İlk hasadı yapılan eriğin fiyatı çeyrek altınla yarışıyor
Kaynak: İHA

Son Dakika Ekonomi İlk hasadı yapılan eriğin fiyatı çeyrek altınla yarışıyor - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

    Yorumlar (4)

  • Osman Keçeci: Türkiye’de her şey altınla yarışıyor. Erik bir sembol 17 0 Yanıtla
  • süleyman hakan gökşen: başka meyvelerde neden bu fiyat yok? eriğin özelliği ne? 10 0 Yanıtla
  • Mert kursun : nerde o eski ramazanlar yılbaşında seneye görüşürüz eriktete her sene aynı muhabbet bıktık yav pahalıysa yemeyin zaten tadı yoktur enayi derler adama 3 0 Yanıtla
  • Mesut Yıldız: Şu fiyatı uygun yapınca herkes tüketebilsin arap sevmiyoruz diyorsunuz ama alma satma işine gelince onlardan iyisi yok yeterki satın alsınlar dimi 0 0 Yanıtla

Advertisement