Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı - Son Dakika

Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı

17.06.2018 13:45

Çanakkale'de asırlık bayram eğlencesi... Bayram Arap ve Deve oyunlarıyla kutlandıÇANAKKALE - Çanakkale'nin Çan ilçesinde Ramazan Bayramı, 100 yıllık gelenek olan Arap ve Deve oyunlarıyla kutlandı.

Çanakkale'de asırlık bayram eğlencesi... Bayram Arap ve Deve oyunlarıyla kutlandı

ÇANAKKALE - Çanakkale'nin Çan ilçesinde Ramazan Bayramı, 100 yıllık gelenek olan Arap ve Deve oyunlarıyla kutlandı.

Çanakkale'nin Çan ilçesine bağlı Derenti köyünde 100 yıldır devam eden ve Ramazan Bayramında köye gelen misafirlere ayrı bir eğlence sunma amacıyla yapılan Arap ve Deve oyunlarında köy gençleri kadın elbisesi giyerek, nişan ve düğün törenlerindeki figürleri sergiliyor.

Davul zurna ve hareketli türküler eşliğinde izleyenlerin kıvrak hareketlerle coşturulmaya çalışıldığı oyunda, eğlence alanında gelin ve damada köylüler tarafından takı töreni düzenleniyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş ve Ak Parti Çan İlçe Başkanı Murat Okan'ın gelini alay yerine getirmesiyle başlayan eğlencede geceye katılanlar renkli bir eğlence yaşadı. Köylülerin geleneklerine sahip çıkmasından dolayı memnun olduğunu belirten Bakan Yardımcısı Daniş, " Bu eğlenceyi tertip eden kardeşlerimizi tebrik ediyorum çünkü bunlar bizim geleneklerimiz. Bunları gençlerin yaşatıyor olması gerçekten de çok önemli ben tüm gençlerimize huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum. Öyle sanıyorum ki en güzel bayramı Derenti yaşıyor. Ben tekrar bayramınızı tebrik ediyorum" dedi.

Derenti Köyü Muhtarı Ehliman Can, "Dedelerimiz tarafından başlatılan ve 100 yılı aşkındır kına, nişan ve düğünlerde arap ve deve oyununun köyün genç erkekleri tarafından yaşatılmaya devam ediyor" diye konuştu.

Köy eğlencesine; Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, Çan Belediye Başkanı Dr. Abdurrahman Kuzu, Terzialan Belediye Başkanı Tuncay Göymen, Ak Parti Çan İlçe Başkanı Murat Okan, Ak Parti İl Genel Meclis Üyeleri Ünsal Dirlik ve Halil İbrahim Demir, köy sakinleri ve köyde bulunan misafirler katıldı.

Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı
Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı
Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı
Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Çanakkale'de Asırlık Bayram Eğlencesi... Bayram Arap ve Deve Oyunlarıyla Kutlandı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Cinsel ilişki esnasında balkondan düşen kadın, son model arabanın üzerine düştü 09:33 Cinsel ilişki esnasında balkondan düşen kadın, son model arabanın üzerine düştü Papazların Batı Trakya'daki müftüleri kendilerinin seçmek istemesine tepki: O zaman Patriği de Türkiye seçsin 09:24 Papazların Batı Trakya'daki müftüleri kendilerinin seçmek istemesine tepki: O zaman Patriği de Türkiye seçsin İzmir'de gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan 09:06 İzmir'de gençlerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu'ndan "Göster cep telefonunu" tepkisi
Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında dev yatırım hazırlığı 09:02 Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri arasında dev yatırım hazırlığı Aygün Aydın, sosyal medyada paylaştığı cesur pozları ile gündemden düşmüyor 08:53 Aygün Aydın, sosyal medyada paylaştığı cesur pozları ile gündemden düşmüyor Sosyal medya düzenlemesi geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yalan haberlere karşı harekete geçilecek 08:48 Sosyal medya düzenlemesi geliyor! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın talimatıyla yalan haberlere karşı harekete geçilecek
İç çamaşırlarıyla objektif karşısına geçen Adriana Lima'nın pozları ortalığı salladı 22:59 İç çamaşırlarıyla objektif karşısına geçen Adriana Lima'nın pozları ortalığı salladı Sınırları zorlayan Aynur Aydın, 15:48 Sınırları zorlayan Aynur Aydın, "Aşk" mesajlı iç çamaşırıyla poz verdi
Advertisement