Son Dakika Haberleri: Çavuşoğlu, Soçi Mutabakatı açıklaması öncesi heyetler arasında yaşanan esprili anları paylaştı

Çavuşoğlu, Soçi Mutabakatı açıklaması öncesi heyetler arasında yaşanan esprili anları paylaştı

25 gün önce

Soçi Mutabakatı kararlarının Çavuşoğlu ve Lavrov tarafından açıklanmasından dakikalar önce heyetler arası görüşmelerde esprili anların yaşandığı ortaya çıktı. O anları anlatan Çavuşoğlu, "Lavrov'a sen Türkçe'sini oku, ben Rusça'sını"dedim. Putin de 'Lavrov'un Türkçesi iyi değil. Peskov olsa Türkçe, Rusça ve İngilizce yapardı' dedi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Anadolu Ajansı Editör Masası'nda Rusya ile varılan 10 maddelik mutabakatla ilgili bilgi paylaştı. Çavuşoğlu gazetecilere, Soçi Mutabakatı maddelerini Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile açıklamadan dakikalar önce heyetler arasında yaşanan esprili anların yaşandığı sohbeti de anlattı.

"SERGEY SEN TÜRKÇE'SİNİ YAP BEN RUSÇA'SINI" ESPRİSİ

Kremlin Sözcüsü Peskov'un Türkiye'yi iyi tanıdığını belirten Çavuşoğlu, "Peskov Türkiye'yi en iyi bilen insanlardan birisi. Hatta dün bir espri de yaptık. Mutabakat açıklaması öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rus lider Putin'in de bulunduğu sırada Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'a, 'Sergey sen Türkçe'sini oku, ben Rusça'sını okuyayım.' dedim.Putin de sohbete katılarak 'Sergey'in Türkçesi daha çok iyi değil. Sözcü Peskov olsa hem Türkçe, hem Rusça, hem İngilizce yapardı.' diyerek ortamda gülüşmeler yaşanmasını sağladı.

Böylece orada olmayan Peskov'un kulağını çınlattık. Sonuçta Peskov Türkiye'yi ve PKK/ YPG terör örgütlerini çok iyi bilen bir isim. Türkçesi de iyi." açıklamasında bulundu.

NE OLMUŞTU?

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin arasında 6 saati aşkın bir görüşme gerçekleştirildi. Görüşme sonrası iki lider "güvenli bölge" konusunda anlaşmaya vardı.

Bu anlaşma kapsamında Türkiye'nin Barış Pınarı Harekatı ile terörden temizlediği yerler TSK'nın elinde kalacak. Sınırın diğer hattında Türk ve Rus askerleri 10 km derinlikte devriye yapacak. YPG ise 30 km'nin dışına çıkartılacak.

Çavuşoğlu, Soçi Mutabakatı açıklaması öncesi heyetler arasında yaşanan esprili anları paylaştı
Rusya: Türkiye'ye S-400'ün tüm unsurlarının sevkiyatı yapıldı

Trump'tan yeni Suriye hamlesi: El Kaide'nin Suriye koluna 4,5 milyon dolar destek

Soçi Mutabakatı'nı Rus yetkililer değerlendirdi: Türkiye ve Rusya diplomatik zafer kazandı

Soçi Mutabakatı sonrası ABD'den kritik hamle: ABD Genelkurmay Başkanı, Fransız ve İngiliz mevkidaşlarıyla görüştü

Dünya'nın konuştuğu Soçi Mutabakatı'nın detayları: 32 kilometrelik güvenli bölgenin uygulanmasına devam edilecek

Putin ve Erdoğan'ın Soçi'deki görüşmesi en uzun toplantı olarak tarihe geçti!

Türkiye ile Rusya arasında 10 maddelik Suriye mutabakatı! İşte anlaşmanın detayları

Rusya'dan açıklama: YPG sınırdan çekilmezse Türk ordusu tarafından ezilecek

Haber Yayın Tarihi: 23.10.2019 11:42 Süreli sözleşmeyle çalışan personelin tam zamanlı çalışması sağlanacak
Kulisleri sallayan iddia: Erdoğan AK Parti Genel Başkanlığı'nı güvendiği isme bırakabilir Çocuklarının gözü önünde uzman çavuş ve eşi öldürüldü