Ceylanpınar'a 2 Bin 764 Suriyeli Geldi - Son Dakika

Ceylanpınar'a 2 Bin 764 Suriyeli Geldi

08.04.2012 16:18
Ceylanpınar'a 2 Bin 764 Suriyeli Geldi

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde oluşturulan 'Telhamut Çadır Kent'te, şu ana kadar 2 bin 764 Suriyeli yerleşti.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde oluşturulan 'Telhamut Çadır Kent'te, şu ana kadar 2 bin 764 Suriyeli sığınmacının yerleştirildiği bildirildi. Hatay'ın Reyhanlı ilçesinden sınırı geçerek Türkiye'ye sığınan Suriyeli'ler, yapılan işlemlerinin tamamlanmasının ardından Hatay, Gaziantep ve Kilis'teki kamplarda yer olmadığı için Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesine gönderiliyor. Şanlıurfa'ya gelen Suriyeliler, öncelikli olarak Ceylanpınar Telhamut Çadır Kenti'nde kayıt çadırına alınıyor. Kaymakamlık çalışanları, asker ve polisler tarafından fotoğrafları çekilip işlemleri yapılan Suriyeliler daha sonra sağlık taramasından geçiriliyor. Sağlık kontrolü tamamlanan sığınmacılar, İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü görevlilerinin koordinasyonunda çadırlara yerleştiriliyor. Çadırlara yerleştirilen ailelere; çocuklar için mama, süt, bebek bezi, gıda paketleri verilerek öncelikli ihtiyaçları karşılanıyor. Günlük yemek ihtiyaçları da giderilen Suriyelinin bulunduğu Telhamut Çadır kentinde, Kızılay, İl Afet Müdürlüğü, Sağlık Müdürlüğü UMKE ekipleri, Emniyet, Jandarma ve Kaymakamlık görevlileri gelenlerle yakından ilgileniyor. Bir sahra hastanenin de oluşturulduğu çadır kentte; 2 gezici sağlık merkezi, 3 ambulans ve 5 poliklinikte 20 sağlık personeli görev yaparken, hastalar için bir de eczane bulunuyor. Şanlıurfa Valiliği koordinasyonunda Ceylanpınar Kaymakamlığı ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü'nün işbirliğiyle Suriyeli vatandaşlar için kurulan çadırlara, uydu sistemi yerleştirilerek, mültecilerin Türkiye ile Suriye'deki televizyonları izlemelerine de olanak sağlanıyor.Hazırlıkların tamamlandığı çadır kentte ilk günlerini geçiren Suriyeli sığınmacılar, ülkelerinde yaşananlardan Beşar Esad'a tepki gösterirken, kendilerine kucak açan Türkiye'ye de teşekkür etti. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve kendilerine yardımcı olan Şanlıurfa'daki yetkililere teşekkür eden Suriyeliler, kendilerini güvende hissettiklerini belirterek, Ülkemizde kalsaydık, şimdi hayatta değildik. Biz şu anda emniyet içerisindeyiz. Bize kapılarını açtıkları için Türkiye'ye teşekkür ediyoruz dedi.Ülkelerinde ölüm ve kasvetin hüküm sürdüğünü söyleyen Suriyeli sığınmacılar, Suriye'den, kendi ülkemizden ölümden korktuğumuz için kaçarak buraya geldik. Yanımızda çok az eşya getirebildik. Türk hükümetinin uygulamalarından memnunuz. Burada hiçbir eksiğimiz yok, her şey tamam diye konuştu.

Kaynak: DHA
YORUMLAR
500
ŞANLIURFA - Türkiye Kick Boks Turnuvası, Şanlıurfa'da sürüyor ŞANLIURFA - Türkiye Kick Boks Turnuvası, Şanlıurfa'da sürüyor Kick boks turnuvasına Sakarya Büyükşehirli sporcular damga vurdu Kick boks turnuvasına Sakarya Büyükşehirli sporcular damga vurdu Şüpheli şahsın üzerinde uyuşturucu çıktı Şüpheli şahsın üzerinde uyuşturucu çıktı

Son Dakika Güncel Ceylanpınar'a 2 Bin 764 Suriyeli Geldi - Son Dakika

Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.

Advertisement