Çhd ve Mersin Barosu'ndan Altuntaş'ın Gözaltına Alınmasına Protesto - Son Dakika
Güncel

Çhd ve Mersin Barosu'ndan Altuntaş'ın Gözaltına Alınmasına Protesto

Çhd ve Mersin Barosu\'ndan Altuntaş\'ın Gözaltına Alınmasına Protesto

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, dün Mersin’deki KCK operasyonunda ÇHD Mersin Şubesi Eş Başkanı Avukat Mehmet Altuntaş’ın evinin ve bürosunun aranmasını ve gözaltına alınmasını kınadı.

25.11.2015 16:11
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) üyesi avukatlar, dün Mersin'deki KCK operasyonunda ÇHD Mersin Şubesi Eş Başkanı Avukat Mehmet Altuntaş'ın evinin ve bürosunun aranmasını ve gözaltına alınmasını kınadı. Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen, aramaların tamamen hukuksuz olduğunu savunarak, Altuntaş'ı yalnız bırakmayacaklarını söyledi.

ÇHD Mersin Şubesi'ne üye avukatlar, bugün Mersin Adliye Sarayı bahçesinde toplanarak, ÇHD Şube Eş Başkanı Altuntaş'ın gözaltına alınmasını sloganlar, ıslıklar ve alkışlarla protesto ettiler. Protesto eylemine Mersin Barosu Başkanı Alpay Antmen ile Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Yüksel Mutlu da katılarak, avukatlara destek verdiler.

"GÖZALTILAR VE YAPILAN ARAMALARIN TAMAMI HUKUKA AYKIRIDIR"

Açıklama öncesinde konuşan Av. Ali Bozan, dünkü operasyonda, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk, eski belediye başkan yardımcıları ve meslektaşları, Mersin Barosu'na kayıtlı, ÇHD Mersin Şubesi Eş Başkanı Avukat Mehmet Altuntaş'ın da aralarında bulunduğu 13 kişinin evlerine baskınlar yapıldığını söyledi. Dosyada gizlilik kararı olduğunu belirtti. Dosya içeriğinin ne olduğunu avukatlar olarak kendilerinin bile henüz bilmemelerine karşın, basında dosyanın içeriğine ilişkin bazı bilgiler çıktığına işaret eden Bozan, "Ancak şunu biliyoruz; geçmiş dönemde bugün birilerinin paralel yapı dediği, hakim ve savcılar ve o dönem ki kolluk güçlerinin talimatlarıyla yapılan usulsüz dinlemeler neticesinde elde edilmiş bir soruşturma. Yaklaşık olarak 4 yıl, 5 yıl emniyetin ve özel yetkili savcılıklarının sümen altlarında, gizli çekmecelerinde bekletilmiş bir soruşturma söz konusu. İşte o soruşturma dosyası dün birdenbire ne olduysa açığa çıkarıldı. Bu soruşturma neticesinde yapılan gözaltı işlemleri, yapılan arama işlemlerinin tamamı hukuka aykırıdır. Meslektaşımız Mehmet Altuntaş'ın evinde ve bürosunda hukuka aykırı bir şekilde arama yapılmasını kınıyoruz" dedi.

"ARAMALAR TÜM HUKUK NORMLARI AYAKLAR ALTINA ALINARAK SÜRDÜRÜLÜYOR"

Daha sonra ÇHD Mersin Şubesi adına açıklama yapan Yönetim Kurulu Üyesi Hasan Keleşoğlu da operasyon kapsamında evlerde ve bürolarda aramalar yapıldığını, Eş Başkanları Altuntaş ile birlikte, Akdeniz Belediyesi Eş Başkanı Fazıl Türk ve belediye meclis üyeleri hakkında da gözaltı kararı verildiğini anımsattı. Gerekçenin terör soruşturması olduğunu dile getiren Keleşoğlu, "Tüm hukuk normları ayaklar altına alınarak sürdürülüyor aramalar. Bir avukatlık bürosunda arama yapılabilmesi için başta zorunlu unsur olan 'geçerli bir mahkeme kararı' olmak üzere hiçbir usul hükmüne riayet etmeksizin soruşturma yürütenler, kendi hukuk düzenlerinin kurallarını dahi hiçe sayıyor" diye konuştu.

Operasyonun, paralel yapılanma tarafından yapılan gizli soruşturma çerçevesinde gerçekleştirildiğini iddia eden ve siyasal iktidarı sorumlu tutan Keleşoğlu, "Bizler, saldırıların asıl olarak ÇHD Mersin Şube Eş Başkanımız Av. Mehmet Altuntaş özelinde ezilenlerin, yoksulların, emekçilerin, devrimcilerin, yurtseverlerin davalarına bakmaktaki ısrardan kaynaklandığını biliyoruz. Arama, gözaltı ve terör soruşturmaları ile bu avukatlık pratiğini yok edeceklerini sananlar yanılıyorlar. Bundan iki yıl önce genel merkez ve şube yönetici ve üyelerine yapılan saldırıdan umduğunu bulamayan iktidar, buradan da eli boş dönecektir. Başta biz Mersin'deki avukatlar olmak üzere tüm meslektaşlarımız Av. Mehmet Altuntaş'a sahip çıkarak bu saldırıyı boşa düşüreceğiz" ifadelerini kullandı.

"MAHKEME KARARI OLMADAN ARAMA YAPILDI" İDDİASI

Açıklamanın ardından kısa bir konuşma yapan Mersin Barosu Başkanı Antmen ise Altuntaş'ı asla yalnız bırakmayacaklarını vurguladı. Hukukun herkes için eşit olması gerektiğinin altını çizen Antmen, aramaların mahkeme kararı olmadan yapıldığını ileri sürdü. Türkiye'de yaşayan herkesin hiçbir ayrımcılık gözetilmeden hukuktan eşit faydalanması gerektiğini ifade eden Antmen, "Bir avukat meslektaşımızın üzerine herhangi bir suç atılı olabilir veya bir suç işlediğinden şüphelenilebilinir ama burada yapılması gereken şeyleri kanun çok açıkça yazmış. Ceza Muhakemeleri Kanunu madde 130 mahkeme kararı diyor, Avukatlık Kanunu madde 58 mahkeme kararı diyor. Eğer bir soruşturma ya da kovuşturma yapacaksanız mevcut meri yazılı kurallara uygun yapmanız gerekir. Biz bu anlamda meslektaşımız Avukat Mehmet Altuntaş aleyhine yapılan ve üzerine atılan cürüm ne olursa olsun soruşturma ve kovuşturmanın hukuka uygun başlamadığını söylüyoruz. Avukatlık Kanunu'na göre Mehmet Altuntaş'ın evinde ve bürosunda yapılan aramalarda Baro Başkanı adına orada hazır bulunan avukat arkadaşlarımız bu itirazlarını, bu usulsüzlükleri şerh ettirmişlerdir ve daha sonra da imza atmayarak bu hukuksuzluklara da ortak olmamışlardır" şeklinde konuştu.

Hukukun herkes için lazım olduğunu dile getiren Antmen, şöyle devam etti: "Mersin Barosu'na üye bir avukatın üzerine atılı suç ne olursa olsun, hele böyle siyasi suçlarda Mersin Barosu avukatını asla ve asla hiçbir yerde yalnız bırakmamıştır, bırakmayacaktır. Ben bir an önce arkadaşımızı adliye koridorlarında görmek istiyorum. Adliyede her an ulaşılabilen, bürosuna her an gidilebilen bir avukat hakkında da yakalama ve gözaltı kararı verilmesini esefle kınadığımı açıkça belirtiyorum." - MERSİN

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çhd ve Mersin Barosu'ndan Altuntaş'ın Gözaltına Alınmasına Protesto - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • İsrail Ordu Sözcüsü'nün ekibinde istifa dalgası
  06:57 İsrail Ordu Sözcüsü'nün ekibinde istifa dalgası

  İsrail'in Gazze Şeridi'nde sürdürdüğü savaş nedeniyle İsrail Ordu Sözcüsü Daniel Hagari'nin ekibinde istifa dalgası yaşandı. İstifa edenler arasında İsrail Ordusunun Yabancı Basın Sözcüsü Richard Hecht de bulunuyor. İsrail'in Gazze'ye düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinli öldü ve yaralandı, sivil altyapı da tahrip edildi.

 • TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı
  02:46 TEM Otoyolu'nda feci kaza: 1 ölü, 2 yaralı

  TEM Otoyolu'nun Kocaeli geçişinde tıra arkadan çarpan otomobilin tavanı koptu. Kazada 1 kişi hayatını kaybederken, 1'i ağır 2 kişi yaralandı. Olay yerinde yapılan incelemede otomobilde boş alkol şişeleri bulundu.

 • Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı
  02:35 Anadolu Otoyolu'nda tıra çarpan otomobilde 1 ölü, 2 yaralı

  Kocaeli'de Anadolu Otoyolu'nun İzmit geçişi İstanbul istikametinde meydana gelen kazada, yabancı plakalı bir otomobil tıra çarptı. Kazada otomobilde bulunan 1 kişi hayatını kaybederken, 2 kişi ağır yaralandı. Olay yerine polis, sağlık ve itfaiye ekipleri sevk edildi. Yaralılar hastaneye kaldırıldıktan sonra otoyolun ulaşımı normale döndü.

 • Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı
  02:03 Çanakkale'de 13 düzensiz göçmen yakalandı

  Çanakkale'nin Gelibolu ilçesine yasa dışı yollardan girdiği belirlenen 13 düzensiz göçmen, ilçe emniyet müdürlüğü ekipleri tarafından yakalandı. Operasyonda, göçmenlerden birinin kasten yaralama suçundan arandığı tespit edildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerden 12'si Ayvacık ilçesindeki Yabancıları Geri Gönderme Merkezine teslim edildi.


Advertisement