Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi - Son Dakika

Çin'de koronavirüsün ardından "Bunya virüs" alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınıyla mücadele sürerken Çin'den korkutan bir haber daha geldi. Ülkede kene ısırığıyla bulaştığı düşünülen "Bunya virüs" nedeniyle 7 kişi hayatını kaybetti, 60 kişinin de enfekte olduğu bildirildi.

Koronavirüs salgınının çıkış noktası Çin'de yeni bir salgın patlak verdi. "Bunya virüs" olarak adlandırılan ve kene ısırığından bulaştığı düşünülen virüs nedeniyle ülkede şu ana kadar 7 kişi yaşamını yitirdi, 60 kişinin de enfekte olduğu belirtildi.

ATEŞ VE ÖKSÜRÜK GİBİ BELİRTİLERİ VAR

Çin'de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının etkisi devam ederken, şimdi de bunya virüs baş gösterdi. Yılın ilk yarısında ülkenin doğusundaki Jiangsu eyaletinde bunya virüs bulaşan kişi sayısının 37'yi aştığı, daha sonra Anhui eyaletinde de enfekte olan 23 kişinin tespit edildiği aktarıldı. Nanjing kentinde enfekte olan bir kadının ateş ve öksürük gibi belirtiler gösterdiği, yapılan tetkikler sonucunda vücudunda lökosit ve trombosit kaybı görüldüğü ifade edildi. Virüsün Anhui ve Zhejiang eyaletlerinde şu ana kadar toplam 7 can kaybına yol açtığı açıklandı.

İNSANDAN İNSANA KAN VE MUKOZA YOLUYLA BULAŞABİLİR

SFTS (Şiddetli Ateşli Trombositopeni Sendromu) virüsünün yeni bir virüs olmadığına işaret edilirken, Çin'in 2011 yılında söz konusu virüsün patojenini tespit ettiği belirtildi. Virüsün, bunya virüs kategorisine dahil olduğu aktarıldı. Virologların virüsün insanlara kenelerden geçtiğini düşündükleri, ancak insandan insana kan ve mukoza yoluyla bulaşma olasılığını da dışlamadıkları kaydedildi.

Çin'de koronavirüsün ardından Bunya virüs alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi

Haber Yayın Tarihi: 05.08.2020 21:34 - Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Çin'de koronavirüsün ardından 'Bunya virüs' alarmı: 7 kişi hayatını kaybetti, 60 vaka tespit edildi - Son Dakika

YORUMLAR (16)
Tüm yorumlar için tıklayınız

Son Dakika

Bakan Gül, Halil Sezai'nin neden önce serbest bırakılıp sonra tutuklandığına açıklık getirdi Öfkeli abla, anne babasını odaya kilitleyen kardeşini öldürdü Canlı yayında vatandaşı "Üzerinizde büyü var" diyerek böyle dolandırıyorlar Tasarladığı cihazla anne ve babasının mezarlarını izleyip, dua okuyor 2 kişiyi öldüren zanlılar, husumetli oldukları ailenin tüm fertlerini öldürmeyi planlamışlar 11'inci kattaki evinin penceresini silerken düşen kadın öldü Midibüsüne 'Roketçi Cemal' yazdıran sürücü, kesilen cezaya tepki gösterdi Karısını evde başka erkekle bulan koca, önce dehşet saçtı sonra boğazına bıçağı dayadı