Çıralı Plajı'nda Çadırlı Nöbet - Son Dakika

Çıralı Plajı'nda Çadırlı Nöbet

15.02.2012 13:17
Çıralı Plajı'nda Çadırlı Nöbet

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde dünyaca ünlü Çıralı Plajı'nın 18 dönümlük alanını 10 yıllığına kiralayan turizm firmasının bölgeyi tel örgüyle çevirmesine tepki gösteren köylüler ve çevreciler, gece bölgede çadır kurup nöbet tuttu.

Antalya'nın Kemer İlçesi'nde dünyaca ünlü Çıralı Plajı'nın 18 dönümlük alanını 10 yıllığına kiralayan turizm firmasının bölgeyi tel örgüyle çevirmesine tepki gösteren köylüler ve çevreciler, gece bölgede çadır kurup nöbet tuttu.

Antalya'da dünyanın en iyi plajları arasında anılan Çıralı kumsalındaki 1'inci derece doğal sit alanı konumundaki 18 dönümlük alan, 3'üncü Amatör Küme takımlarından Ormanspor'a antrenman yapması için 19 Aralık 2011'de Antalya Orman Bölge Müdürlüğü, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Antalya Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Komisyonu'nun oluruyla tahsis edildi. Orman ve Su İşleri Antalya İl Müdürlüğü bünyesindeki Ormanspor Futbol Kulübü, bu alanı sponsor anlaşması karşılığında 10 yıllığına Çıralı'da otel işleten turizmci Hüseyin Gedik'e 'günübirlik' alan olarak işletilmek üzere kiraya verdi. Bölgede inşaat çalışmaları başlatan turizm firması, dün kiraladığı alana tel örgü çekti. Tahsise baştan beri karşı çıkan ve yaptıkları eylemlerle seslerini duyurmaya çalışan Çıralı Köyü sakinleri ile çevreciler, dün önce eylem yaptı, gece ise bölgede çadır kurup tel örgü çekilmesini engellemek için nöbet tuttu.

SLOGAN ATTILAR

'Çıralı'da eylemdeyiz' 'Çıralı'yı bekliyoruz', 'Çıralı'yı vermeyeceğiz' şeklinde slogan atan eylemciler, tepkilerini dile getirdi. Caretta carettaların üreme alanı olan 3.2 kilometre uzunluğundaki Çıralı Plajı'nın 2.4 kilometrelik bölümünü tel örgüyle kapatmak isteyen turizm firmasına tepki gösteren köylüler, uygulamanın durdurulması gerektiğini savundu.

'TAHSİSE İZİN VERMEYECEĞİZ'

Türkiye Tabiatını Koruma Derneği Antalya Şube Başkanı Hediye Gündüz, tahsisin iptali için mücadele edeceklerini söyledi. Burada bir açıklama yapan Gündüz, şunları söyledi

Çıralı Türkiye'de doğal alan denildiği zaman ilk akla gelen bir yer. Dünyaca da bilinir, Çıralı'yı dünyaya tanıtan doğal güzellikleridir, caretta carettalarıdır, tarihi yapısıdır. Biz Çıralı'da küçücük bir çıtırtı dahi duysak gece gündüz demeden hemen geliriz. Çünkü Çıralı Türkiye'nin çevre sembollerinden biridir. İnsan eliyle oluşturulan turizm de ekolojik değerlere dayanıyor. Bizim doğal yerleri korusun diye görevlendirilmiş bakanlığımız bu alanı satıyor. Bu konu mahkemeye de intikal edecektir. Hukuksal süreci takip edeceğiz. Hukuka uymayan, vicdanlara uymayan, kamu yararı taşımayan bir tahsis verilemez. Bölge halkı ve çevreciler olarak Çıralı'nın tahsisine izin vermeyeceğiz.

Açıklamanın ardından çevreciler ve köylüler, Çıralı Plajı'nda çadır kurarak nöbet tuttu.

Kaynak: DHA
Manavgat'ta Nevruz Bayramı kutlandı Manavgat'ta Nevruz Bayramı kutlandı Finike'de ramazan hazırlıkları tamamlandı Finike'de ramazan hazırlıkları tamamlandı Manavgat'ta 5 bin defne ve ardıç fidanı dağıtıldı Manavgat'ta 5 bin defne ve ardıç fidanı dağıtıldı

Son Dakika Güncel Çıralı Plajı'nda Çadırlı Nöbet - Son Dakika


Advertisement