Cizre Ulu Camii'nin restorasyonu ŞIRNAK - Son Dakika

Cizre Ulu Camii'nin restorasyonu ŞIRNAK

Son Güncelleme: 24.09.2013 12:09

Cizre Ulu Camii'nin restorasyonu ŞIRNAK

Cizre Ulu Camii'nin restorasyonu - ŞIRNAK

Cizre Ulu Camii'nin restorasyonu

- Vakıflar Genel Müdürlüğü Bitlis Bölge Müdür Vekili Sancar: - "Son 5-6 yıl içerisinde, bu tarihi yerde oluşan tahribatları en kısa sürede gidererek yeniden ibadete açmayı amaçlıyoruz"

ŞIRNAK (AA) - Vakıflar Genel Müdürlüğü Bitlis Bölge Müdür Vekili Sait Sancar, Cizre Kaymakamlığı "Şehr-i Nuh Diriliyor" projesi kapsamında restorasyonu devam eden tarihi Ulu Camii'de incelemelerde bulundu.

Sancar, beraberinde mimar Özgür Timuroğlu, inşaat mühendisleri Sinan Çolak, Mehmet Atlı ve Hüseyin Araz ile restorasyon çalışmalarını inceleyerek, yetkililerden bilgi aldı.

Ulu Camii'deki bazı derz ve sıvaların yanlış uygulamalardan dolayı zarar görmesi üzerine Kaymakam Şenol Koca'nın daveti üzerine ilçeye geldiklerini belirten Sancar, Koca'nın tarihi eseri sahiplenmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Sancar, Vakıflar Genel Müdürlüğü veya Bölge Müdürlüğünün Koruma Kurulundan geçmeyen hiçbir projeyi uygulamaya koymadığını ifade ederek, şunları aktardı:

"Bu proje, 2005-2006 yılında koruma kurulundan geçmiş 2007 yılında eser restore edilerek ibadete açılmıştır. Bu süre zarfında da bazı yerlerdeki çatlaklar, derzlerdeki ve sıvadaki bazı sıkıntılardan dolayı bir çalışma başlatmayı düşünüyoruz. Fakat şu bilinmelidir ki buradaki asıl sıkıntının sebebi drenaj kanallarıdır. Çünkü caminin etrafındaki drenaj kanallarında ciddi sıkıntılar var. 2007 yılında yapılan çalışma esnasında ekiplerimiz bir metrenin altına inemedi. Bu da belediyeden kaynaklı bir mesele oldu. Çünkü daha aşağıya inilseydi kanalizasyon şehir kodunun aşağısında kalacağından bu mümkün olmadı. Buna herhangi bir çıkış verilmedi. Bizim temennimiz odur ki son 5-6 yıl içerisinde bu tarihi yerde oluşan tahribatları en kısa sürede gidererek yeniden ibadete açmayı amaçlıyoruz."

Camide yaptıkları incelemelerde caminin dış duvarındaki drenajında ciddi olarak şehir kotunun altında kaldığı için nemlenme meydana geldiği kanaatine vardıklarını belirten Sancar, bu nemlenmeden dolayı cami duvarlarında, derzlerde ve sıvalarda da tahribat oluştuğunu belirlediklerini anlattı.

Sancar, tahribatla ilgili gerekli verileri derlediklerini belirterek, Cizre Kaymakamlığı, Koruma Uygulama ve Denetim Bürosu (KUDEP) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü ile yapılacak istişarelerin ardından çalışmalarına devam edeceklerini kaydetti.

Vakıflar Genel Müdürlüğünce 2007 yılında yapılan restorasyon çalışmalarının aslına uygun yapılmadığının belirlenmesi üzerine valilikçe hazırlanan "Şehr-i Nuh Diriliyor" projesi kapsamında restorasyon çalışmalarına yeniden başlanmıştı.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Cizre Ulu Camii'nin restorasyonu ŞIRNAK - Son Dakika


Advertisement