- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük... - Son Dakika

- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük...

19.09.2019 17:53

- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük ilgi gördüANKARA - Ankara'nın turizmine katkı sağlamak ve yöresel ürünlerini dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen "Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" renkli görüntülere sahne oluyor.

- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük ilgi gördü

ANKARA - Ankara'nın turizmine katkı sağlamak ve yöresel ürünlerini dünyaya tanıtmak amacıyla bu yıl ikincisi düzenlenen "Coğrafi İşaretli Ürünler Zirvesi" renkli görüntülere sahne oluyor. Ankara Ticaret Odası'nın ev sahipliğinde ATO Congresium'da gerçekleşen ve Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin de katıldığı ve başkent'in kültürel ve tarihi değerlerini tanıtmak için kurduğu stant büyük ilgi görüyor.

Büyükşehir'in "Toyga" çorbası tam not aldı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin ilk kez patent başvurusunda bulunduğu "Toyga Çorbası", misafirlerden tam not aldı. Büyükşehir Belediyesi'nin standını ziyaret eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'a Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Özcan tarafından Toyga Çorbası ve Ankara Simidi ikram edildi. EGO mutfağında hazırlanan çorbanın çok güzel olduğunu belirterek, "elinize sağlık" diyen Emine Erdoğan'a, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Hüseyin Özcan tarafından ayrıca Beypazarı telkarisinden yapılan Ay-yıldız motifli kalem hediye edildi.

Büyükşehir Belediyesi zirveye damgasını vurdu

Büyükşehir Belediyesi, Türkiye'nin birçok ilinden gelen yöresel ürünlerin tanıtıldığı zirveye kurduğu stant ile damgasını vurdu. Ankara'nın yöresel ürünlerinin tek tek tanıtıldığı stantta; etli yaprak sarmasından Ankara simidine, Beypazarı kurusundan Kızılcahamam bazlamasına, keçi sütlü dondurmadan Toyga Çorbasına, Güdül leblebisinden Çubuk balına kadar 40'a yakın ürün misafirlerin beğenisine sunuldu. Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanı Yıldırım Şamil Özden, yerel değerlerin tanıtılması için atağa kalktıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Ankara'da bugüne kadar 12 ürün coğrafi işaretli olarak tescillendi, 9 tanesinin de başvurusu yapıldı. Bu süreçte 50 ürün de tescillenmeye aday, Ankara Toyga Çorbası için patent başvurumuzu yaptık. Bundan sonra devamı gelecek. Şu ana kadar 953 köyümüz, kırsal mahalle var. Biz bütün köyleri dolaşıp tüm değerleri ortaya çıkaracağız."

Başkent'in tanıtımının dışında ekonomisine de önemli katkı sağlamasının amaçlandığı zirveye, Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası ve FOMGET Halk Oyunları ekibi gösterileri ile renk kattı. ATO Başkanı Gürsel Baran, desteklerinden dolayı Ankara Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür ederken, zirveye EGO Genel Müdürü Nihat Alkaş, Kent Konseyi Başkanı Halil İbrahim Yılmaz, Meclis üyeleri ve çok sayıda davetli de katıldı.

- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük...
- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük...
- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük...
- Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük...

- Kaynak: İHA

Son Dakika Genel - Coğrafi İşaretler zirvesinde renkli görüntüler- Ankara Büyükşehir Belediyesi'nin stantı büyük... - Son Dakika


Son Dakika

Son Dakika: Yeni koronavirüs genelgesi! Derneklerin ve STK'ların her türlü etkinlikleri 3 ay süreyle yasaklandı Ekrem İmamoğlu'ndan Erdoğan'a Kanal İstanbul yanıtı: Çok net ifade edeyim ki; yapılmayacak İran, nükleer fizikçi Muhsin Fahrizade'nin ölümünden İsrail'i sorumlu tuttu Yılmaz Vural'ın doktorundan açıklama: Durumu ciddiyetini koruyor Taksici, oğlunu ziyarete gittiği cezaevi önünde 9 kurşunla öldürüldü Genelev kraliçesi Manukyan'ın mirası davasında, çocuğunun olmadığını gösteren belge mahkemeye verildi Genç kadının hazin sonu! Düğününden 4 gün sonra koronadan öldü Hijyen kurallarını hiçe sayıp sahte peynir üreten firma, 55 bin lira ceza kesilerek kapatıldı