Dışişleri, 'Esef'le Karşıladı - Son Dakika

Dışişleri, 'Esef'le Karşıladı

24.04.2013 21:25
Dışişleri, 'Esef'le Karşıladı

Bakanlığa göre, Barrack Obama tarihi gerçekleri çarpıtıyor.

Dışişleri Bakanlığı, ABD Başkanı Barack Obama'nın 24 Nisan açıklamasının, "tarihi gerçekleri çarpıtmasından" dolayı "esefle karşılandığını" belirtti.

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, ABD Başkanı Obama'nın, Türkler ile Ermenilerin ortak tarihlerinin acılı bölümüne ilişkin anlaşmazlıkta, bu sene de Ermeni görüşlerini yansıtan tek yanlı bir yaklaşım sergilediği vurgulandı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Tarihi gerçekleri çarpıtan bu açıklamayı her bakımdan sorunlu buluyor ve esefle karşılıyoruz. Tartışmalı tarihi olayları iç siyaset dinamiklerinin etkisiyle tek taraflı bilgi ve seçici bir adalet duygusuyla yorumlayan bu tür açıklamalar Türk-Amerikan ilişkilerine zarar verdikleri gibi, Türkler ile Ermenilerin adil hafızaya ulaşmalarını da zorlaştırmaktadır.

ABD gibi önemli bir müttefikimizden beklentimiz, sorunu daha da derinleştirmek değil, çözüme yönelik yapıcı katkılar sunmak ve konunun tarafsız ve bilimsel şekilde araştırılmasından kaçınan Ermeni tarafını daha gerçekçi ve uzlaşmacı olmaya cesaretlendirmektir."

Birinci Dünya Savaşı sırasında yaşanan acıların ortak olduğunun ve döneme ilişkin hatıraların en az Ermeniler kadar Türk halkı bakımından da hassasiyet taşıdığının bilinmesi gerektiğine işaret edilen açıklamada, "Tarihin doğru anlaşılmasını engellemeye çalışan önyargılı müdahalelere rağmen Türkiye, konuya özgüvenle ve açık fikirlilikle bakmakta, gerçeğin tüm yönleriyle araştırılmasını istemektedir" ifadesi kullanıldı.

Kaynak: AA
YORUMLAR
500
Libya, Girit'in güneyinde sismik araştırma girişimi nedeniyle Yunanistan'ı kınadı Libya, Girit'in güneyinde sismik araştırma girişimi nedeniyle Yunanistan'ı kınadı Çin, Japonya'nın savunma bütçesindeki artışı 'tehlikeli' görüyor Çin, Japonya'nın savunma bütçesindeki artışı 'tehlikeli' görüyor Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Çin'in Dış Politikası Dünya Barışı ve Ortak Kalkınmayı Savunuyor Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü: Çin'in Dış Politikası Dünya Barışı ve Ortak Kalkınmayı Savunuyor

Son Dakika Güncel Dışişleri, 'Esef'le Karşıladı - Son Dakika

Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.

Advertisement