Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı - Son Dakika

Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı

03.11.2019 09:33

Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı Kar kalınlığının 25 santimetreye ulaştığı Limni Gölü beyaz cennete döndüGÜMÜŞHANE - Zigana dağının yamacında denizden 2 bin 24 metre yükseklikte bulunan 'Huzur veren mekan' Limni Gölü, kar yağışının ardından beyaza büründü.

Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı

Kar kalınlığının 25 santimetreye ulaştığı Limni Gölü beyaz cennete döndü

GÜMÜŞHANE - Zigana dağının yamacında denizden 2 bin 24 metre yükseklikte bulunan 'Huzur veren mekan' Limni Gölü, kar yağışının ardından beyaza büründü. Kar kalınlığının 25 santimetreyi bulduğu bölge havadan görüntülendi.

Tarihin her döneminde önemli ve zorlu bir geçit olan Zigana dağının yamacında yer alan ve "Zigana'nın nazar boncuğu" ve ormanın içerisinde temiz havası, sıradışı coğrafyası ile kuş sesleri arasında "Huzur veren mekan" olarak bilinen Limni Gölü, önceki gün gece gerçekleşen kar yağışının ardından beyaza büründü.

Gümüşhane'nin Torul ilçesine bağlı Zigana köyü sınırlarında yer alan bölgeye kar yağışına rağmen kış lastiği bulunan araçlarla çok sayıda ziyaretçi geldi. Lastikleri yazlık olan bazı ziyaretçilerin geri dönmek zorunda kaldığı bölgeye yerli ve yabancı çok sayıda turist akın etti.

Son dönemde Doğu Karadeniz bölgesinin dikkat çeken turizm destinasyonlarından birisi olan Limni Gölü Tabiat Parkı, kar yağışının ardından beyaza bürünürken yağışın ardından güneşin yüzünü göstermesiyle ortaya seyrine doyumsuz kartpostallık manzaralar çıktı.

Trabzon'dan tur kafilesi getiren rehberlerden Feyzullah Çetinkaya, "Bugün misafirlerimizle birlikte Limni Gölü Tabiat Parkına geldik. Burası çok güzel bir yer. Karlı halini ilk defa gördüm. Çok ama çok güzel görüntüler var. Herkesin gelmesini isteriz" dedi.

Bir diğer tur rehberi Buse Eroskay ise yılın ilk kar yağışını burada görmenin nasip olduğunu belirterek, "Buraya sürekli turist getiriyor ve adeta buraya bayılıyoruz. Karlı hali çok daha güzelmiş. Misafirlerimiz de çok beğendi. Mükemmel manzaralar eşliğinde bol bol fotoğraf çektik. Burası gerçekten görülmeye değer bir yer, karlı halini görmek isteyen herkesi bekliyoruz" diye konuştu.

Antalya'dan gelen Cem Doğan ise "Yeşili ayrı güzel, beyazı ayrı güzel" diyerek duygularını paylaştı.

Limni Gölü Tabiat Parkı İşletmecilerinden Murat Eroğlu, denizden 2 bin 24 metre rakımlı Limni Gölünde dün gece gerçekleşen yağışın ardından kar kalınlığının 25 santimetreyi bulduğunu söyledi. Limni Gölünün beyaz örtüyle büründüğünü ifade eden Eroğlu, "Kar yağdığını duyan misafirlerimiz buraya akın akın gelmeye başladılar. 2019 yaz sezonu bitti. Artık sezonun son demlerindeyiz. Bundan sonra ki kar yağışında sezonu kapatmış olacağız" dedi.

Kar yağışının ardından adeta cenneti andıran bir bölge olduğunu kaydeden Eroğlu, "Ağaçların üzeri adeta gelinlik giymiş gibi karla kaplandı. Göl buz tutmadığı için harika görüntüler oluşturuyor. Fotoğrafçılar için çok güzel objeler ortaya çıktı. Konaklamayı kapattık ama restoranımız açık. Burada gelen misafirlerimize dünyanın en lezzetli işlenmemiş kuzu etlerinden birisi sayılan etleri ikram ediyoruz" şeklinde konuştu.

Semaver çayı, dünyanın en lezzetli işlenmemiş etlerinden birisi olarak kabul edilen Zigana dağının kuzu etinden yapılan pirzolası ve kuymağıyla bilinen Limni Gölü Tabiat Parkına hem Gümüşhane hem de Trabzon'dan yaklaşık 45 dakikada ulaşım sağlanabiliyor. Çevresindeki yaylalar ve doğal maden suları ile çok sayıda imkan sunulan Limni Gölü Tabiat Parkında oturma grupları, kamelyalar, seyir terası, yürüyüş yolları ve çocuklar için 4 ayrı oyun grubu yer alırken yapılan beton yol çalışmasının ardından tabiat parkına ulaşım daha rahat hale geldi.

Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı
Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı
Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı
Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı

Kaynak: İHA

Son Dakika Genel Doğa harikası Limni Gölü kar manzarasıyla hayran bıraktı - Son Dakika


YORUMLAR
500

Son Dakika

Milli Savunma Bakanlığı saat verip paylaştı: Gözünüz gökyüzünde olsun 23:46 Milli Savunma Bakanlığı saat verip paylaştı: Gözünüz gökyüzünde olsun Bakan Koca'dan aşılamayla ilgili müjdeli haber! Sarı risk kategorisinde sadece 10 il kaldı 23:30 Bakan Koca'dan aşılamayla ilgili müjdeli haber! Sarı risk kategorisinde sadece 10 il kaldı 23:05 "Canlı yayına sarhoş çıktı" iddialarına Bülent Ersoy'dan yanıt: Ağzıma bir yudum koymadım
Ustabaşının boğazına bıçak dayayarak 5 saat rehin alan garsonun ilk ifadesi ortaya çıktı 22:12 Ustabaşının boğazına bıçak dayayarak 5 saat rehin alan garsonun ilk ifadesi ortaya çıktı Kaybedilen Başakşehir maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlardan 21:40 Kaybedilen Başakşehir maçı sonrası Fenerbahçeli taraftarlardan "Caner" paylaşımı yağıyor Gelin adayı Solmaz, Seda Sayan'ın konserinde süper minisiyle kalça dansı yaptı 19:49 Gelin adayı Solmaz, Seda Sayan'ın konserinde süper minisiyle kalça dansı yaptı
10'uncu kattan atlayan tıp öğrencisi Beyzanur, yaşamını yitirdi 18:26 10'uncu kattan atlayan tıp öğrencisi Beyzanur, yaşamını yitirdi İngiltere'den dikkat çeken araştırma! Aşı olmayan herkes Delta varyantına yakalanacak 14:59 İngiltere'den dikkat çeken araştırma! Aşı olmayan herkes Delta varyantına yakalanacak
Advertisement