Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü - Son Dakika

Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü

02.01.2012 15:23
Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü, System.String[]

Avrupa'da çalıştıkları ülkelerden vatani görevlerini döviz bedelli olarak yerine getirmek üzere Burdur'a gelen yaklaşık 200 kişi, yürürlüğe giren Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca askere alınmadı.

Avrupa'da çalıştıkları ülkelerden vatani görevlerini döviz bedelli olarak yerine getirmek üzere Burdur'a gelen yaklaşık 200 kişi, yürürlüğe giren Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca askere alınmadı.

Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden vatani görevlerini yapmak üzere Burdur'a gelen yaklaşık 200 kişi, yeniden düzenlenen Döviz Bedelli Askerlik Yasası uyarınca, 21 günlük temel askerlik eğitiminin kaldırılması üzerine, üniforma giyemedi. Yeni yasa yürürlüğe girmeden önce vatani görevlerini yerine getirmek üzere başvuran yurt dışında yaşayan Türkler, bu sabah saatlerinde Burdur'a geldi. İlk olarak Burdur Askerlik Şubesi'ne gelerek işlemlerini başlatmak isteyen bu kişiler, askere alınmayacaklarını öğrenince Burdur'daki 58'inci Piyade Er Eğitim Alayı'na gitti. Burada da askere alınmayacaklarını öğrenen bu kişiler şehir merkezindeki fotoğraf stüdyolarına giderek, komando üniformasıyla hatıra fotoğrafı çektirdikten sonra Burdur'dan ayrıldı.

TEPKİ GÖSTERDİLER

Askerliğini yapmak için Almanya'dan geldiğini anlatan Yücel Aydın, "Bu bize yapılan bir zulümdür. Bize, 'Temel askerlik eğitimini yapmak üzere 2-4 Ocak arasında Burdur'daki askeri birliğe teslim olmalısınız' yazılı mektup geldi. Konsolosluk açıklama yapmadı. Biz de yatırdığımız paramız yanmasın diye buraya geldik. Şimdi de 'Gerek kalmadı evinize dönün' diyorlar. Bir açıklama bekliyoruz" diye konuştu.

Atilla Deniş ise Burdur'a vatani görevimi yerine getirmek için Almanya'dan geldiğini anlatırken, "Bir hafta önce Ağrı Eleşkirt Askerlik Şubesi'ni aradım ve şube müdürüyle görüştüm. Şube müdürü, ellerine ulaşan bir bilgi olmadığını, ama gitmemiz gerektiğini belirtti. İşimi bıraktım geldim. Hepimiz mağdur olduk. Bir sürü para harcadık. Bize bir açıklama yapılsın? dedi.

ASKERLİK ŞUBESİ YÖNLENDİRDİ

Askerlik görevini tamamlamak için İsviçre'den gelen Gürsoy Atik ise şu iddialarda bulundu.

"Bana mektup geldikten sonra bağlı olduğum askerlik şubesini aradım. Şu an bilgileri olmadığını, gelmem gerektiğini söylediler. Şimdi de 'pardon' deyip geri gönderiyorlar. İşyerimden 1 ay izin aldım. Ben bu sürede Türkiye'de ne yaparım? Hemen açıklama yapılsın. Başkaları da boşuna gelmesin. Askerlik şubesini bizzat aradım. 'Gitmek zorundasınız' denildi. Binlerce insanımız yollara düşüp mağdur olmasın. Acil açıklama yapılsın ve mağduriyet giderilsin."

Parayı ödedikleri halde gelmemeleri gerektiği bildirilmeyen dövizli asker adayları çok üzüldüklerini kaydetti. Karardan haberi olmayan dövizli asker adayları Burdur'a gelmeye devam ediyor.

Onur ÖZKAN/Burdur,(DHA)

(Tür: Yurt)

Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü
Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü
Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü

Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel Dövizli Askerlik İçin Gelenler Nizamiyeden Döndü - Son Dakika


Son Dakika

Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak 00:54 Avrupa Birliği'den gönderilen yangın söndürme uçakları sabah saatlerinde çalışmalara katılacak Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti 00:22 Adana Demirspor, Shkodran Mustafi'yi transfer etmek için harekete geçti Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı 23:40 Milas'taki yangının bölgedeki termik santrallere yaklaşması büyük panik yarattı
Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 23:01 Bizim çocuklar tarih yazmaya devam ediyor! PSG'yi deviren Lille, Fransa Süper Kupası'nın sahibi oldu 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü 22:57 2 yıl önce babasını öldürüp daha sonra serbest kalan şahıs, bu sefer de kardeşini öldürdü Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü 21:09 Milyon takipçisi olan TikTok fenomeni Anthony Barajas, kız arkadaşıyla gittiği sinemada gözünden vurularak öldürüldü
Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi 19:56 Norveç'ten sonra Fransa Plaj Hentbolu Kadın Milli Takımı da bikini giyme zorunluluğuna tepki gösterdi Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi 17:49 Şeyma Subaşı'nın Türk bayraklı paylaşımı büyük tepki topladı! Deniz Akkaya verdi veriştirdi
Advertisement