E-ticaretteki hareketlilik yazılım sektörünün işgücünü artırdı - Son Dakika
Güncel

E-ticaretteki hareketlilik yazılım sektörünün işgücünü artırdı

E-ticaretteki hareketlilik yazılım sektörünün işgücünü artırdı

Pandeminin de etkisiyle 220 milyar liraya ulaşan e-ticaret ekosisteminin oyun kurucusu konumunda yer alan yazılım sektörü, ihracat yolculuğunda gaza bastı.

07.01.2022 09:42  Güncelleme: 09:52
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Pandeminin de etkisiyle 220 milyar liraya ulaşan e-ticaret ekosisteminin oyun kurucusu konumunda yer alan yazılım sektörü, ihracat yolculuğunda gaza bastı. E-ticaretteki hareketliliğin yazılım sektörünün işgücünü artırdığını belirten Byte Dijital Kurucu Ortağı Hakan Sancak, "2021'de 300'den fazla işletmeye yazılım ve dijital pazarlama çözümleri sunduk. Bu sürede ihracat odaklı e-ticaret çözümlerimizi 4 kat artırdık" dedi.

Pandeminin getirdiği yeni çalışma düzeni tüm sektörlerin dijital dönüşümünde stratejik öneme sahip yazılımın bilişim ve iletişim teknolojilerindeki (BT) payını artırdı. TÜBİSAD'ın (Bilişim Sanayicileri Derneği) verilerine göre, yazılım sektörü 2020'de yüzde 22 büyümeyle 189 milyar dolara ulaşan BT sektöründen 25,2 milyar dolarlık bir pay aldı. Yerli ürünlerin oranının yüzde 71'e ulaştığı sektör, ihracatta elde ettiği yüzde 70'lik artışla BT sektörünün ihracat lideri olarak yaklaşık 9 milyon liralık dış satım gerçekleştirdi. Yazılımın e-ticaret ekosisteminde oyun kurucu bir aktör olduğunu belirten Byte Dijital Kurucu Ortağı Hakan Sancak, "Pandemide yaklaşık yüzde 165 artışla 220 milyar liraya ulaşan e-ticaret sektöründeki büyümede, yazılımın büyük rolü bulunuyor. Diğer sektörlere kıyasla düşük maliyetlerle yüksek katma değerli ürün üreten sektör, e-ticaret ekosistemindeki işletmelere verimlilik ve rekabet avantajı getiriyor" dedi.

GİRİŞİMCİ VE İŞLETMELERE E-TİCARET YOL HARİTASI

Sancak, "Sahip olduğumuz tecrübeli ekibimiz ile dijital pazarlama, mobil uygulama ve e-ticaret yazılımları hizmetlerimizle farklı dinamikleri olan e-ticaret sektöründe yer almak isteyen girişimci ve işletmelere etkili bir yol haritası çıkartıyoruz. Dünyanın en çok kullanılan e-ticaret yazılım altyapısı Shopify'ın Türkiye partneri olarak son 1 yılda 300'den fazla işletmeyi yazılım, dijital pazarlama ve ihracat odaklı e-ticaret çözümlerimizle buluşturduk. İhracat odaklı e-ticaret yazılımlarımıza yönelik taleplerde geçmişe nazaran 4 kat artış yaşandı. Yeni nesil teknolojiler kullanarak geliştirdiğimiz çözümlerimizle yazılım sektörünün ihracat yolculuğunu destekledik" diye konuştu.

İŞLETMELERLE İŞ ORTAKLIĞI KURUYOR

İşletmelerle e-ticaret, web yazılım ve dijital pazarlama odaklı iş ortaklığı kurduklarını söyleyen Sancak, "E-ticaret alanında öncelikle markaların ihtiyaç ve sorunlarını tespit ederek raporlandırıyoruz. Bu rapordan yola çıkarak özel yazılımlar geliştiriyor ya da Shopify, OpenCart gibi yazılım altyapılarını kullanarak ihtiyaca cevap veren çözümler üretiyoruz. iOS ve Android cihazlar için geliştirdiğimiz uygulamalarla işletmelerin e-ticaretteki kimliklerine değer kazandırıyoruz. Başta dijitalleşme yolundaki KOBİ'ler olmak üzere, kurumsal işletmelerin başarı hikayelerine yenilerini ekliyoruz" ifadelerini kullandı.

DİJİTAL PLATFORMLARI ETKİLİ REKLAM ARACINA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ

İşletmelerin değişen tüketici davranışlarına göre iş modellerini dijitalleştirdiklerini kaydeden Sancak, " Instagram, Facebook, Google, TikTok ve Criteo gibi platformlar da dijital pazarlamanın temel enstrümanı haline geldi. Sunduğumuz dijital pazarlama danışmanlığı kapsamında bu platformları işletmeler için etkili bir reklam aracına dönüştürüyor, iş ortaklarımızın hikaye anlatıcılığını üstleniyoruz. Performans odaklı fiyatlama üzerinden geliştirdiğimiz kazan kazan modeliyle işletmelere maliyet avantajı sunuyoruz" diyerek sözlerini noktaladı.


Kaynak: DHA

Son Dakika Güncel E-ticaretteki hareketlilik yazılım sektörünün işgücünü artırdı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Gün gelecek CHP'de parti grubunun yarısı kadın, yarısı erkek olacak
  18:05 CHP Genel Başkanı Özgür Özel: Gün gelecek CHP'de parti grubunun yarısı kadın, yarısı erkek olacak

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan adayı Candan Yüceer'in proje tanıtım toplantısında yaptığı konuşmada, CHP'nin kadın adayları ve gençleri önemsediğini belirtti. Özel, ayrıca tarımın küçülmesini kabul edilemez bulduğunu ve ekonomi politikasını eleştirdi. CHP'nin gelecekte parti grubunun yarısı kadın, yarısı erkek olacağını ve belediye başkanlarının da yarısı kadın, yarısı erkek olacağını söyledi.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  18:01 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Başkanlığının internet sitesinde yer alan bilgiye göre, merkez üssü Doğanşehir ilçesi olan 4,4 büyüklüğündeki sarsıntının 7,31 kilometre derinlikte meydana geldiği belirlendi.

 • Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları Sonuçlandı
  18:01 Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları Sonuçlandı

  Türkiye Oryantiring Federasyonu tarafından düzenlenen Ordu Oksijen Oryantiring Yarışları, Ordu Üniversitesi Cumhuriyet Yerleşkesi'nde gerçekleştirildi. 17 ilden 310 sporcu katıldığı yarışlarda, 24 kategoride 72 sporcu ödül aldı. Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Celal Tezcan, yarışmaya katılan tüm sporcuları kutladı ve Türkiye Oryantiring Federasyonu Başkanı Tekin Çolakoğlu'na teşekkür etti.

 • DEVA Partisi Üyeleri AK Parti'ye Katıldı
  18:00 DEVA Partisi Üyeleri AK Parti'ye Katıldı

  Diyarbakır'da DEVA Partisi Bağlar ilçe teşkilatı üyeleri, partiden istifa ederek AK Parti'ye katıldı. AK Parti'nin seçim koordinasyon merkezinde düzenlenen törene, parti yöneticileri ve adaylar da katıldı.

 • Markus Gisdol: İlk 30 dakika çok iyi bir performans gösterdik
  17:54 Markus Gisdol: İlk 30 dakika çok iyi bir performans gösterdik

  Samsunspor Teknik Direktörü Markus Gisdol, 1-0 yenildikleri RAMS Başakşehir karşılaşmasında ilk 30 dakika çok iyi bir performans sergilediklerini ancak kırmızı kartın tüm planlarını bozduğunu söyledi. Gisdol, maçla ilgili hakem kararlarını da değerlendirdi ve takımının gösterdiği mücadeleden gurur duyduğunu belirtti.

 • CHP Genel Başkanı Özgür Özel Tekirdağ'da partililere seslendi
  17:52 CHP Genel Başkanı Özgür Özel Tekirdağ'da partililere seslendi

  CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Tekirdağ'da adayının proje toplantısına katıldı ve kadınların siyasette daha fazla yer alması gerektiğini vurguladı.

 • Tokat'ın yüksek kesimlerine kar yağdı
  17:52 Tokat'ın yüksek kesimlerine kar yağdı

  Tokat'ın Başçiftlik ilçesinde kar etkili oldu.

 • Beşiktaş derbi için stada ulaştı
  17:52 Beşiktaş derbi için stada ulaştı

  Beşiktaş, Trendyol Süper Lig'in 28. haftasında evinde oynayacağı Galatasaray maçı için stada geldi.

 • Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi
  17:52 Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde 4,4 büyüklüğünde deprem meydana geldi

  Malatya'nın Doğanşehir ilçesinde saat 17.43'te 4,4 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı'ndan (AFAD) yapılan açıklamaya göre deprem yerin 7.31 kilometre derinliğinde oluştu. Merkez üssü Doğanşehir olan deprem, Malatya'nın yanı sıra Adıyaman, Kahramanmaraş ve Gaziantep'te de hissedildi.


Advertisement