Edirne Yeniden "Gül" Kokacak - Son Dakika

Edirne Yeniden "Gül" Kokacak

16.03.2018 12:48
Edirne Yeniden

Trakya Üniversitesi Rektörü ErhanTabakoğlu, Sarayiçi yerleşkesinin Osmanlı döneminde sarayın Has Bahçesi olduğunu belirterek, hazırladıkları projenin onay alması durumunda bu alanın yeniden gül kokacağını söyledi.

Trakya Üniversitesi Rektörü ErhanTabakoğlu, Sarayiçi yerleşkesinin Osmanlı döneminde sarayın Has Bahçesi olduğunu belirterek, hazırladıkları projenin onay alması durumunda bu alanın yeniden gül kokacağını söyledi.

Tabakoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, gül bahçeleri oluşturmak için proje hazırladıklarını anlattı.

Üniversitenin Sarayiçi yerleşkesinin oldukça büyük bir alan olduğunu belirten Tabakoğlu, "Tunca Nehri yanından geçiyor bir de şelalesi var, biz burayı turizme kazandırmak istiyoruz, mesire alanı haline getireceğiz. Orman ve Su İşleri Bakanımız Veysel Eroğlu da destek verdi. Projemiz Anıtlar Yüksek Kurulu'nda onaylanınca bu alanda Edirne gülü, sümbülü ekeceğiz. Burada gül bahçeleri oluşturacağız. Sarayiçi yerleşkemiz eskiden sarayın Has Bahçesi'ydi projenin onay alması sonrası Has Bahçe yeniden gül kokacak." diye konuştu.

-Edirne'de gülcülük

Osmanlı dönemindeki sağlık uygulamalarının anlatıldığı Sağlık Müzesi'nde "Edirne'de gülcülük" bölümü yer alıyor. Bu bölümde, gülcülük faaliyetinin Edirne'den Bulgaristan ve Isparta'ya geçiş serüveni, tarihi kaynaklara dayandırılarak aktarılıyor.

Evliya Çelebi'nin, "Edirne'nin her tarafının gül ve sümbül kokuları yükselen, cennet bahçelerini andıran gülistanlarla örülü" olduğunu anlattığı belirtilen duvar bilgilendirme notlarında, tarihçi Abdurrahman Hibri'nin Enisül Müsamirin adlı eserinden de alıntılar yer alıyor.

Eserin Edirne'deki gülcülüğün anlatıldığı bölümlerinde, "Her yörenin ünlü bir ürünü olur. Bunların İstanbul'un ileri gelenlerine ve saygın kişilere armağan eder. Edirne yoksul bir şehir olduğu için değerli bir ürünü yoktur, bahar mevsimlerinde gül bahçelerinden elde edilen ve kokusu miske benzeyen gül suyu armağan olarak verilir. Sonbaharda da sarı ayvası meşhurdur." ifadeleri bulunuyor.

Kaynak: AA

Son Dakika Güncel Edirne Yeniden 'Gül' Kokacak - Son Dakika


Son Dakika

707 bin sağlık çalışanı aşılandı! Hafta içi engelli ve yaşlı bakım kuruluşlarında aşılama yapılacak Fenerbahçe'nin anlaşmaya vardığı Mesut Özil, İstanbul'a geldi Brezilya, Çin'in geliştirdiği koronavirüs aşısına acil kullanım onayı verdi Diagne ve Luyindama'yı eleştiren Terim'den Muslera müjdesi: Denizli maçında oynayacak Son Dakika! Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk: Yüz yüze eğitim kademeli olarak başlayacak "Yaza sağ çıkamayabilirim" diyen Seren Serengil sevgilisiyle kayağa gidince tepkilerin ardı arkası kesilmedi Takdir toplayan hareket! Belediye başkanı, eline kürek alıp vatandaşın kapısındaki karı küredi Şarkıcı İntizar'ın babası yaşamını yitirdi