Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin İşsizlik Verilerini Yorumladı - Son Dakika

Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin İşsizlik Verilerini Yorumladı

EKONOMİST Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'nin kalıcı ve kaliteli istihdam için marka, tasarım, inovasyon, ar-ge, teknoloji, satış-pazarlama, tahsilat, lojistik, reklam gibi alanlara eğilmesi gerektiğini vurguladı.

Ekonomist Prof. Dr. Emre Alkin İşsizlik Verilerini Yorumladı, System.String[]

EKONOMİST Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye'nin kalıcı ve kaliteli istihdam için marka, tasarım, inovasyon, ar-ge, teknoloji, satış-pazarlama, tahsilat, lojistik, reklam gibi alanlara eğilmesi gerektiğini vurguladı.


Altınbaş Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Emre Alkin, Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan işsizlik verilerini değerlendirirken mevsimsellikten arındırılmış işsizlik oranının (yüzde 16.8) Kasım 2009 tarihinden bu yana ulaşılan en yüksek seviyeyi gösterdiğine dikkat çekti.


BEYAZ VE MAVİ YAKALI İSTİHDAMI AZALIYOR


Türkiye ekonomisinin hem işsizlik, hem de iş yaratma sıkıntısı yaşadığını kaydeden Alkin, "Açıklanan rakamlar gösteriyor ki, istihdamda üst üste kayıplar var. Bu işsizlik verileri, hem kayıt dışı istihdamın arttığına hem de işsizliğin de gözle görülür derecede yükseldiğine işaret ediyor. Biz çoğunlukla tarım dışı istihdama bakıyoruz çoğunlukla. Tarım dışı istihdam rakamı gösteriyor ki, beyaz ve mavi yakalı çalıştıran sektörlerde işsizlik giderek artıyor" dedi.


NEGATİF BÜYÜME VE İSTİHDAM KALİTESİ


Genel işsizlik oranının yüzde 14.7 olarak açıklandığını hatırlatan Prof. Dr. Emre Alkin, burada birincisi büyüme diğeri istihdam kalitesiyle ilgili iki önemli tehlikenin göze çarptığını vurguladı. Alkin şöyle devam etti:


"Burada iki önemli tehlike var. Birincisi büyümeyle ilgili. 2018 yılının dördüncü çeyreğinde negatif büyüme yaşadık. Şimdi ortaya çıkan işsizlik rakamları bize 2019'un ilk çeyreğinde de negatif büyüme yaşayacağımızı söylüyor. İkinci önemli tehlike ise sağlanan istihdamın kalitesiyle ilgili. Tüm dünya mavi yakalıların yerini yapay zeka ve robotların alacağı bir yere doğru koşarken Türkiye'nin rekabette olduğu ülkelere göre oldukça konvansiyonel kalmış sektörleriyle yola devam edemeyeceği gerçeği son işsizlik verileriyle bir kere önümüze koyulmuş oldu."


MARKA, TASARIM VE ARGE'NİN ÖNEMİ


Tüm dünyanın binlerce işçi veya beyaz yakalı çalıştıran firmalardan daha az sayıda ama etkin elemanlarla çalışan, dijital altyapısı güçlü firmalara doğru yol aldığını vurgulayan Prof. Dr. Emre Alkin "Bu kadar işsizle Türkiye'nin hangi çözümü üreteceği ise çok belli değil" dedi. Türkiye'nin istihdam alanındaki küresel değişime adapte olabilmek ve bir daha yüksek işsizlikle karşılaşmamak için marka, tasarım, inovasyon, ar-ge, teknoloji, satış-pazarlama, tahsilat, lojistik, reklam gibi alanlara eğilmesi gerektiğini vurgulayan Alkin "Bu unsurlar ise ancak ve ancak, özgür düşüncenin, adaletin ve yüksek eğitim seviyesinin konuşlandırılmış olduğu bir ortamda gelişebilir. Enflasyondan işsizliğe, faizlerden döviz kurlarına kadar istikrarı yakalamak istiyorsak, yapısal reformları bir an önce gerçekleştirmemiz şart. Artık deniz bitti" değerlendirmesinde bulundu.


- İstanbul


Son Dakika

İkinci el araç alacaklara uyarı: Fiyatlar artmaya devam edecek Normalleşmenin etkileri piyasalara yansıdı! Dolar düşüyor, borsa yükseliyor Evde bakım yardımı ve engelli aylığı alanların raporları ikinci bir duyuruya kadar geçerli olacak 48 gün sonra açılan Meclis'te bekçilerin maaş artışı ve yeni yetkileri ele alındı Dışişleri Bakanlığı, Doğu Akdeniz'de yeni ruhsat başvurusu yapılan sahaları gösteren haritayı paylaştı Üç kamu bankasının başlattığı düşük faizli kredi paketine Ziraat Katılım ve Vakıf Katılım da dahil oldu Taşıt kredisi çekmeyi düşünenler dikkat! İşte %0,49 - %0,69 faiz oranlarının geçerli olacağı markalar Son dakika: EPDK: Akaryakıt fiyatları yüksek, şirketler indirim yapmazsa biz fiyatları makul seviyeye çekeriz Son Dakika: THY yurt dışı uçuşlarına 18 Haziran'da başlayacak Üzüm yaprağı, meyvesinden 10 kat daha fazla kazandırıyor Giresun'da ilk defa salep üretimi yapıldı, kilosu 1.400 TL'den satılıyor Turizm cenneti Bodrum'da şezlongların günlük kirası, ortalama bir evin aylık kirasından daha yüksek Kamu bankalarının düşük faizli kredi paketinden fırsatçı firmalar yararlanamayacak Normalleşme sürecinde kamuda alınacak tedbirler belirlendi! Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak Ukraynalı turistler 1 Temmuz'dan itibaren Türkiye'ye gelecek