Enver Paşa, Ölümünün 96. Yılında Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika
Güncel

Enver Paşa, Ölümünün 96. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Enver Paşa, Ölümünün 96. Yılında Mezarı Başında Anıldı

Enver Paşa, ölümünün 96. yılında Şişli Abide-i Hürriyet Parkı içindeki mezarı başında anıldı.

07.08.2018 13:05
Twitter'da Paylaş Facebook'da Paylaş WhatsApp'da Paylaş

Enver Paşa, ölümünün 96. yılında Şişli Abide-i Hürriyet Parkı içindeki mezarı başında anıldı.

Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanlığınca düzenlenen törende Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Remzi Özmen ve Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. İbrahim Öztek birer konuşma yaptı. Remzi Özmen, "Enver Paşa kimilerine göre bir hayalperestti. Ancak onun hayallerinde mal mülk, servet edinmeye yer yoktu. Hayallerinde hükmetme kibri, taht, saltanat aşkı yoktu. Hayallerinde eşi dostu makamlara tırmandırmak, mevki makam sahibi yapmak yoktu. Onun hayallerinde bütün Türk Dünyasını bir yapmak, iri yapmak diri yapmak vardı. Onun hayallerinde işte, dilde, fikirde birlik ülküsü vardı. Onun hayallerinde Ötüken'de otağ kurmak, Tanrı Dağlarında namaz kılmak, Yenisey'de kana kana su içmek, Orhun'da at koşturmak vardı. Onun hayallerinde Anadolu'yu hür ve bağımsız yaşatmak, Türklük dünyasının banisi kılmak Türk-İslam nizamını yeryüzüne hakim kılmak vardı.

Onun hayallerinde Turan vardı, Kızılelma vardı, Nizamı Alem vardı. Enver Paşanın hayallerinde Edirne den Orhun'a kadar geniş bir coğrafyanın tekliği ve Türk Milletinin birliği vardı.

Anadolu Coğrafyasında M.Kemal Atatürk özgürlük mücadelesini verirken Türkistan coğrafyasında da Enver Paşa mücadele ediyordu. Bu duygu ve düşüncelerle 96 yıl önce şehadet şerbetini içen Enver Paşa'yı rahmet ve minnetle anıyoruz" dedi.

Enver Paşa'nın her yönden iyi yetişmiş, vatansever bir devlet adamı olduğunu anlatan Prof.Dr. İbrahim Öztek ise şunları söyledi:

"93 harbi (1877-78 Osmanlı Rus savaşı) sonrası üst üste gelen Rus akınları, Avrupa'nın Osmanlı Devletine karşı oluşturduğu cephe, Balkan ülkelerinin milliyetçilik akımı ile kanlı isyanları, Kuzey Afrika'daki Osmanlı topraklarının İtalyanlarca işgali, Balkan savaşları ve I. Dünya savaşı imparatorluğun temellerini sarsmış ve çökmeye başlamıştı. Onu kurtaracak cesur, kahraman, fedakar, savaşçı ruha sahip, stratejiyi bilen, vatansever, Türklüğün kıymetini bilen milliyetçi komutan, siyasetçi devlet adamlarına ihtiyaç vardı. Bunlardan biri İsmail Enver'di. Her yönden iyi yetişmişti.

Enver Paşa Trablusgarp savaşının, Makedon, Arnavut, Bulgar, Rum çete savaşlarının gönüllü kahramanıydı. Padişah torunu ile evlenmiş olmanın avantajını iyi kullanarak, 33 yaşında Genelkurmay Başkanı ve Harbiye Nazırı olmuştu. Rusları ve Bulgarları İstanbul kapılarından uzaklaştırmış, Edirne'yi geri alarak Edirne kahramanı sıfatını kazanmış ve Batı Trakya'da ilk Türk Cumhuriyetini kurmuştu. Dört yıl süren I. Dünya savaşının her alanında görevi icabı Enver Paşa'yı görüyoruz.

Zamanında Sarıkamış harekatı Kanal Harekatı ve Filistin- Suriye cephesinde büyük kayıplar verildi. Yalnız Sarıkamış için teçhizat, mühimmat ve giyecek yüklü 3 gemimizin Ruslar tarafından batırılması ayrıca strateji noksanlığı bu savaşın hezimetini hazırladı. Askerimizin bir kısmı donarak ölmüştür. Fakat büyük bir kısmı Ruslarla sokak sokak çarpışarak hayatını kaybetmiştir. Bir bütünün içinde Çanakkale deniz savaşlarında Cevat Çobanlı, Gelibolu kara savaşlarında Mustafa Kemal, Kuttül Amare'de Enver Paşanın amcası Halil Paşa ve kardeşi Nuri Paşa Kafkas İslam Ordusu harekatı ile savaşın son günlerinde Ermeni Rus ve İngiliz birliklerini perişan etmiş ve gerçek destanlar yazmışlardır.

Her biri ayrı bir destansı kahraman olan ve bizlere bu güzel vatanı armağan eden aynı zamanda Enver Paşa'nın silah arkadaşları Başta Mareşal Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Mareşal Mustafa Fevzi, Cevat Çobanlı, Esat Bülgat, Vehip Bülgat, Kazım Karabekir ve İsmet İnönü gibi paşalarımızın ve vatan için seve seve kanını döken tüm şehitlerinizin ruhu şad olsun, Allah rahmet eylesin." - İSTANBUL

Kaynak: İHA

Son Dakika Güncel Enver Paşa, Ölümünün 96. Yılında Mezarı Başında Anıldı - Son Dakika

Sizin düşünceleriniz neler ?

 • Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok
  10:56 Ülkü ocakları Ayyüce Türkeş'i pankartla protesto etti: Adana'da ihanete geçit yok

  Alparslan Türkeş'in kızı ve İYİ Parti Adana Milletvekili Ayyüce Türkeş partisi tarafından Adana Büyükşehir Belediye başkan adayı olarak ilan edilirken, gelişme ülkü ocaklarını kızdırdı. Türkeş'in "Adana'nın hakkı daha fazlası" yazılı pankartının yanına kendi pankartlarını asan Adana Ülkü Ocakları, "Adana'da ihanete geçit yok" ifadesini kullandı. Ülkü ocaklarının "İhanet" kelimesini çevreleyen ok işaretiyle Ayyüce Türkeş'i göstermeleri dikkatlerden kaçmadı.

 • Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı
  10:33 Viyana'da bir genelevde 3 kadının cesedi bulundu, şüpheli yakalandı

  Avusturya'nın başkenti Viyana'da bir ihbarı değerlendiren polis ekipleri, genelev binası içinde 3 kadın cesedi buldu. Kadınların cansız bedenlerinde kesikler ve bıçak yaraları tespit eden polis olayla ilgili olarak 27 yaşındaki bir Afgan şüpheliyi gözaltına aldı. Saldırganın yerel medyaya son müşteri olarak geneleve girmek istediğini geri çevrilmesi üzerine gururu incindiği için böyle bir katliam yaptığını söylediği öğrenildi.

 • Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!
  10:12 Eşini öldüren adamdan korkunç itiraf!

  Çanakkale'nin Biga ilçesinde boşanma aşamasındaki eşi Saliha Gizem Yıldızhan'ı iple boğarak öldüren Fırat Yıldızhan, savcılık ifadesinde suçunu itiraf etti. Yıldızhan, eşinin direnmesi üzerine boğazını hareketsiz kalana kadar sıktığını ve ölmesini istediği için hastaneye götürmediğini söyledi. Cesedi kardeşiyle birlikte gömen şahıslar tutuklandı.

 • Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi
  10:00 Arkadaşını ziyaret eden genç kız feci şekilde can verdi

  Manisa'nın Alaşehir ilçesinde bir evde çıkan yangında, evde tek başına kalan genç kız hayatını kaybetti. Yangın sırasında apartman sakinleri tahliye edildi ve itfaiye ekipleri yangına müdahale etti. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.

 • KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı
  09:51 KKTC'de tuhaf işler oluyor! Eski bakanın ardından emekli Korgeneral Ömer Paç tütün kaçakçılığından tutuklandı

  KKTC'de yürütülen sahte diploma ve yolsuzluk soruşturması çerçevesinde KKTC'de 5 dönem bakanlık yapan Kemal Dürüst ve eşi Meray Dürüst'ün tutuklanmasının ardından bu kez de elektronik sigara tütünü kaçakçılığı yaptığı öne sürülen eski KKTC Barış Kuvvetleri Komutanı emekli Korgeneral Ömer Paç tutuklandı.

 • Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?
  08:58 Adalet Bakanı Yılmaz Tunç yanıtladı! Kirada yüzde 25 uygulaması devam edecek mi?

  Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, konut kiralarında yüzde 25 zam sınırının 1 Temmuz 2024'te sona ereceğini ve bu durumun devam etmeyeceğini açıkladı. Bakan Tunç, kira davalarında arabuluculuk döneminin başladığını ve fahiş artışların önüne geçmek için bu uygulamaya geçildiğini belirtti.

 • 4 ilde eş zamanlı operasyon!
  08:37 4 ilde eş zamanlı operasyon! "Çakar" isimli organize suç örgütü çökertildi, elebaşları dahil 8 kişi yakalandı

  Yalova merkezli 4 ilde eş zamanlı olarak düzenlenen "Kafes-47" operasyonlarında bölgede "Çakar" olarak bilinen organize suç örgütü çökertildi. Operasyonlarda örgütün elebaşlarından Yılmaz ve Erdem Çakar'ın da içerisinde bulunduğu 8 şüpheli gözaltına alındı. Operasyonlar sonucu çok miktarda Türk Lirası ile çok sayıda senet, çek, tapu ve dijital materyale el konuldu.

 • Kaza sonrası savrulan otomobil bariyerlere saplandı! Anne ve baba öldü, kızları yaralandı
  07:54 Kaza sonrası savrulan otomobil bariyerlere saplandı! Anne ve baba öldü, kızları yaralandı

  Ankara'nın çarpışan otomobillerden birinin savrularak bariyerlere saplandığı kazada anne ve baba hayatını kaybetti, kızları ise yaralandı.

 • AK Partili vekil Kurtcan Çelebi'ye TOKİ kurasından arsa çıktı! Tepkiler yükselince sessizliğini bozdu
  07:28 AK Partili vekil Kurtcan Çelebi'ye TOKİ kurasından arsa çıktı! Tepkiler yükselince sessizliğini bozdu

  AK Parti Ankara Milletvekili Kurtcan Çelebi, TOKİ'nin "İlk Evim Arsa Projesi" kampanyasından arsa sahibi oldu. Kampanyaya göre aylık gelirinin 16 bin TL'nin altında olması gereken Çelebi "Vekil olmadan önce başvurum vardı. Kendi şirketimde sigortalı olarak çalışıyorum. Şirket ortağımın üzerine. Ben sigortalı görünüyorum" dedi. TOKİ'yi de aradığını belirten Çelebi, "İlgili kişiler bana arsanın çıktığını söylediler. Bu haktan feragat ettiğimi kendilerine söyledim" ifadelerini kullandı.


Advertisement