Ergenekon Sanığına İftiraya Hapis Cezası - Son Dakika

Ergenekon Sanığına İftiraya Hapis Cezası

5 yıl önce

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği'ne yönelik suikast düzenleyeceğini belirtip kendisini ihbar eden ve suikastin azmettiricisi olarak da eski avukatı Ergenekon Davası sanığı Yusuf Erikel'in adını vererek "suç uydurduğu" ve "iftira" attığı iddia edilen tutuksuz sanık Hacı Ali Hamurcu'nun yargılandığı dava karara bağlandı.

Ergenekon Sanığına İftiraya Hapis Cezası, System.String[]

Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği'ne yönelik suikast düzenleyeceğini belirtip kendisini ihbar eden ve suikastin azmettiricisi olarak da eski avukatı Ergenekon Davası sanığı Yusuf Erikel'in adını vererek "suç uydurduğu" ve "iftira" attığı iddia edilen tutuksuz sanık Hacı Ali Hamurcu'nun yargılandığı dava karara bağlandı.


İstanbul Adalet Sarayı'nda bulunan 20. Asliye Ceza Mahkemesi'nde görülen karar duruşmasına tutuksuz sanık Hacı Ali Hamurcu ve ile katılan Avukat Kemal Kerinçsiz duruşmada hazır bulundu. Öte yandan şikayetçiler Yusuf Erikel ve Emekli Orgeneral Hurşit Tolon'u ise duruşmada avukatları temsil etti.


"SANIĞIN CEZALANDIRILMASINA KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDERİM"


Katılan emekli Orgeneral Hurşit Tolon'un avukatı İlkay Sezer "Deliller toplanmıştır. Sanığın suçu sabit olmuştur. Sanığın cezalandırılmasına karar verilmesini talep ederim" dedi. Katılan Avukat Kemal Kerinçsiz ise "Sanık suçunu kabul etmiştir. Sanıktan şikayetçiyim. Sanığın cezalandırılmasına karar verilsin" diye konuştu. Şikayetçi Yusuf Erikel'in Avukatı da Mahmut Hekim de sanıktan şikayetçi olduklarını söyledi.


"BEN SUÇSUZUM BERAATİME KARAR VERİLMESİNİ TALEP EDERİM"


Sanık Hacı Ali Hamurcu ise "Ben suçsuzum, beraatime karar verilmesini talep ederim" dedi. Sanığın "Suç uydurma" suçundan 1 yıl 3 ay hapis cezasına veren mahkeme, sanığın "iftira" suçundan ise 2 yıl 1 ay hapis cezasına çarptırdı. Mahkeme sanığın cezasının ertelenmesi halinde suç işlemekten çekineceği kanaatinin oluşmadığını belirterek, hapis cezasını ertelemedi.


OLAYIN GEÇMİŞİ


İstanbul Cumhuriyet Başsavılığı'nca hazırlanan iddianamedeye göre olay şöyle gelişti:


Şüpheli Hacı Ali Hamurcu, 16 Mart 2010 günü İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü'nü telefonla aradı. Hamurcu, Taksimde bulunan Hür ve Kabul Edilmiş Masonlar Derneği Baskanı Mustafa Asım Akın isimli şahsı, Ali isimli bir şahsın vuracağını söyleyerek kendini ihbar etti. İhbar üzerine polis Hamurcu'yu 16 Mart 2010 günü saat 11.10 sıralarında yakaladı. Hamurcu polislere Mustafa Asım Akın ve Kaya Paşakay isimli şahıslardan birini öldürmek için geldiğini, eylemde bir bıçak kullanacağını, bu bıçağı da yakındaki bir sokağa sakladığını söyledi. Polis söz konusu bıçağı, Saka Selim Çıkmazı Oda Kule İş Merkezi duvarı önünde saman kağıda sarılı buldu. Hamurcu polise verdiği ifadesinde kendisini müşteki Yusuf Erikel'in azmettirdiğini, Ergenekon olarak iddia olunan terör örgütüne verilmek üzere boş senedin 10 trilyon TL olarak doldurulduğunu iddia etti. Ergenekon Davası'nda yargılanan bir kısım tanınmış gazeteci, hukukçu ve asker kişinin isimlerini verip, müştekiler Yusuf ve Yakup Erikel'le ilişkilendirmeye çalıştı. Yapılan soruşturmada ise Hacı Ali Hamurcu'nun, Kayseri 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde "dolandırıcılık" ve "resmi evrakta sahtecilik" suçundan yargılandığı, Hamurcu'nın müşteki Yusuf'a vekaletname verdiği, diğer Müşteki Yakup'un davada şüpheli Hamurcu'yu savunduğu, Hamurcu'nun "dolandırıcılık" ve "resmi evrakda sahtecilik" suçlarından 47 ay gün hapis cezası aldığı, Hamurcu ve Yusuf Erikel'in arası açıldığı ortaya çıktı. Soruşturmaya bakan İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı (CMK 'nun 250 .maddesi ile Görevli Birimi) 21 Şubat 2011 tarihinde Yusuf Erikel ve Yakup Erikel hakkında takipsizlik kararı verdi. Öte yandan Erikel kardeşlerin şikayetin üzerine savcılık şüpheli Hamurcu hakkında "Suç Uydurma" ve " İftira" suçlarından 1 yıldan 7 yıla kadar hapsi istemiyle yargılanması için dava açtı. Tolon ve Kerinçsiz de dava açıldıktan sonra mahkemeye dilekçe sunarak suçtan zarar gördüklerini gerekçesiyle müdahil olmuşlardı. - İstanbul

Haber Yayın Tarihi: 18.06.2015 01:18 Kaynak: DHASon Dakika

Burun ameliyatı olmaya gitti, kalbinin doğuştan delik olduğunu öğrendi
Katar, Libya'nın doğusunda petrol üretiminin durdurulmasını şiddetle kınadı Silahlı saldırıda hayatını kaybeden kanaat önderinin cenazesine 10 bin kişi katıldı

Son Dakika Haberleri