Esenler'de Ramazan Bir Başka Yaşanacak - Son Dakika

Esenler'de Ramazan Bir Başka Yaşanacak

14.07.2012 13:59
Esenler'de Ramazan Bir Başka Yaşanacak

Ramazan ayı, Esenler'de bu sene de dolu dolu yaşanacak.

Ramazan ayının manevi ruhuna uygun etkinliklerin gerçekleşeceği Esenler'de Türkiye'nin İlk Çocuk İftarı'ndan Kadir Gecesi Özel Programı'na, Eve Teslim İftar'dan Alo İftar'a kadar çok sayıda proje hayata geçecek.

Esenler Belediyesi, on bir ayın sultanı Ramazan'ı karşılamak için tüm hazırlıklarını tamamladı. Ramazan ayı, her yıl olduğu gibi bu yıl da Esenler'de coşku ve heyecan içinde geçecek. "Şimdi kardeşliğin tam zamanı" sloganıyla Ramazan ayının ruhuna uygun etkinliklerin düzenleneceği Esenler'de vatandaşlar, 30 gün boyunca birbirinden farklı ve ilginç organizasyonlarla güzel bir Ramazan yaşamanın sevincine ortak olacaklar.

Türkiye'nin ilk Çocuk İftarı Esenler'de

Her yıl Ramazan ayında bir birinden özgün projeler yürüten Esenler Belediyesi, bu yıl yine bir ilke imza atarak Türkiye'nin ilk Çocuk İftarı'nı düzenleyecek. Esenler'de yaşayan binlerce çocuğun katılımıyla Ramazan'ın ilk günü Esenler Stadyumu'nda gerçekleşecek iftara; sadece çocuklar ve anneleri davetli olacak. İftar sonrasında ise, çocukları sürpriz hediyeler dağıtılacak.

Dualarda buluşuyoruz… 100 Bin Dua, 10 Bin Hatim

Esenler, Ramazan ayında çok özel bir programa daha ev sahipliği yapacak. Kadir Gecesi'nde düzenlenecek olan "Dualarda buluşuyoruz… 100 Bin Dua, 10 Bin Hatim" programında binlerce hatim, yüz binlerce salâvat-ı şerife, tevhit ve tekbirler okunarak Allah'a yakarılacak. Esenler Dörtyol Meydanı'nda gece saat 00.05'te başlayacak programda; gönüller, bereketi bol bu gecenin ruhani ikliminde huşu içinde bir kez daha dünya barışı ve mazlumlar için niyaz edecek.

Eve Teslim İftar

Esenler Belediyesi'nin başlattığı ve İstanbul'da bir model haline gelen 'Eve Teslim İftar' uygulaması Esenler'de bu sene de devam edecek. Uygulama ile önceden tespit edilen ihtiyaç sahibi ailelere her gün iftar saatinden önce 4 çeşit sıcak yemek ulaştırılacak. Esenler'de Ramazan bereketinin ulaşmadığı hane kalmayacak.

Alo İftar

Esenler Belediyesi'nin 2 yıldır uyguladığı ve herhangi bir sebeple iftar sofrası hazırlayamayanlar için başlattığı "Alo İftar" hattı bu sene de hizmette. 15.00 ile 17.00 saatleri arasında Esenler Belediyesi'nin 440 11 26 numaralı Alo İftar hattını arayan vatandaşlar bu hizmetten yararlanabilecek. Alo İftar ile her akşam binlerce aileye motorize ekiplerle 4 çeşit sıcak yemek evlerine kadar ulaştırılacak.

Alo Sahur

Esenler Belediyesi'nden Ramazan'a özgü bir proje de "Alo Sahur". Proje ile sahurda uyanma zorluğu yaşayan vatandaşlar, 440 12 89 numaralı telefona kayıt yaptırarak davul ve mani sesleri ile uyandırılıyor. Uygulamaya Esenler'in yanı sıra Türkiye'nin değişik illerinden de başvurular da değerlendiriliyor.

Konu komşu iftardayız

"Konu komşu iftardayız" sloganıyla Esenler Belediyesi'nin geçtiğimiz yıl başlattığı ''Mahalle İftarları'' bu yıl da devam ediyor. Esenler'deki tüm mahallelerde müsait alanlarda düzenlenecek iftar yemekleri ile aynı mahallede, aynı sokakta ya da aynı binada oturan komşuların iftar sofralarında buluşup kaynaşmaları ve dostluklarını pekiştirmeleri amaçlanıyor.

Geleneksel Esenler İftarı

Esenler Belediyesi'nin en ilginç uygulamalarından birisi de Geleneksel Esenler İftarı. "Bir sofra da sen kur" sloganıyla başlatılan ve her yıl on binlerce Esenlerlinin evinde hazırladıkları yemeklerle katıldığı Geleneksel Esenler İftarı, bu yıl da ilçenin trafiğe kapalı, alışveriş caddesi Davutpaşa Caddesi'nde düzenlenecek. Birlikteliğin, dayanışmanın, kaynaşmanın doruk yaptığı "Geleneksel Esenler İftarı" projesi ile on binlerce Esenlerli aynı sofrada buluşmanın sevincine ortak oluyor. İlçedeki tüm sivil toplum kuruluşlarının desteği ile kurulan Geleneksel Esenler İftar sofrasında zengini, fakiri, genci, yaşlısı, doğulusu ve batılısı aynı ekmeği paylaşarak birlik, beraberlik ve kardeşliğin en güzel örneğini sunuyor.

İftar Çeşmesi

Esenler Belediyesi tarafından sabah erken saatlerde işe giden vatandaşlar düşünülerek hazırlanan Esenler Çorba Çeşmesi, Ramazan ayında iftar çeşmesi olarak hizmet veriyor. İnsan sirkülâsyonunun yoğun yaşandığı Esenler Metro İstasyonu çıkışında ve Esenler Sondurak'ta kurulu bulunan Çorba Çeşmesi, iş çıkışı iftara yetişemeyen vatandaşlardan büyük ilgi görüyor. Evlerine geç kalanlar Çorba Çeşmesi'nden akan çorbayla iftarını açıyor.

Yetim İftarı

Esenler Belediyesi, Ramazan'da kutsal emanetlerimiz yetimleri de unutmuyor. Yetimlerin ellerinden tutmak, başlarını okşamak ve mahzun yüreklerini ısıtmanın hizmetin en güzeli olduğuna inanan Esenler Belediyesi, ilçenin yetimlerine Ramazan'da da şefkat kucağını açıyor ve onlar için özel iftar yemeği düzenliyor. Her yıl geleneksel olarak düzenlenen ve yetimler ile ailelerinin katıldığı Yetimler İftarı, bu yıl da Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu'nun ev sahipliğinde gerçekleştirilecek.

Bayramda Çocuk Olmak

Manevi değerlerin yaşatıldığı Esenler'de yetim, öksüz ve engelli çocukları unutmayan Esenler Belediyesi, her dini bayramda olduğu gibi Ramazan Bayramı'nda da onlara bayramlıklar hediye edecek.

İftar Dostları'ndan "Çat Kapı İftar"

"Kimsesizlerin Kimi" "Yalnız Değilsiniz" gibi projelerle ilçedeki kimsesiz yaşlıların her türlü ihtiyacını karşılayan Esenler Belediyesi, Ramazan ayında da onları yalnız bırakmıyor. Sosyal Yardım İşleri Müdürlüğü öncülüğünde belediye personelinden kurulan İftar Dostları, her akşam bir kimsesiz yaşlıyı evinde ziyaret ederek onunla iftar açıyor. Çat kapı iftar şeklinde gerçekleşen bu akşamlarda adeta bayram havası yaşayan yaşlılara, aynı mutluluğu yaşatmak ve hayır dualarını almak için İftar Dostları, bu yıl da aynı sosyal dayanışma örneğini sergileyecek.

Komşu Ben Geldim

Komşuluk geleneği Esenler'de devam ediyor. Esenler Belediyesi, Ramazan boyunca "Komşu ben geldim" deyip çat kapı iftar sofralarına misafir olacak. Medeniyetimizin temel bir parçası ve manevi bir miras olan komşuluk geleneği, Ramazan'ın şefkat ve merhamet ikliminde yepyeni bir anlayışla yaşatılacak.

Kimsesizlerin Kimi

Esenler Belediyesi rahmet ayı Ramazan'da da Kimsesizlerin Kimi olmaya devam ediyor. Esenler'de gerek yaşlı, gerekse yetim kimsesiz her kim varsa, onların kimsesi olmayı kendisine mukaddes bir vazife bilen Esenler Belediyesi, tüm hayırseverleri, verdiği ile mutlu olmaya, paylaştıkça sevinmeye, sevinçlere ortak olmaya çağırıyor. Sosyal belediyeciliğin en samimi uygulamalarından olan "Kimsesizlerin Kimi" projesi ile Kimsesizlerin Kimi gönüllülerine her gün yeni halkalar eklenerek veren ellerden alan ellere dalga dalga büyüyen bir dostluk zinciri kuruluyor.

Sahurdan Sehere Gönül Sohbetleri

Esenler Belediyesi Ramazan ayında sahurları da en iyi şekilde değerlendirecek. "Sahurdan Sehere" programlarıyla her gün açık havada çeşitli etkinlikler yapılacak. Prof. Dr. Nihat Hatipoğlu ve Ömer Döngeloğlu, ilçenin farklı noktalarında 'Sahur Sohbetleri' düzenleyecek. Saat 23.00'de başlayacak programlar, sabahın ilk ışıklarına kadar devam edecek.

Ramazan Etkinlikleri

Esenler Dörtyol Meydanı'nda Ramazan boyunca birbirinden güzel programlar ve konuklar, sanatçılar, yazarlar, Esenlerlilerle buluşacak.

Yeni yüzüyle hizmete giren Dörtyol Meydanı, Ramazan ayı boyunca birbirinden renkli ve öğretici etkinliklere sahne olacak. Ramazan Kültür Etkinlikleri çerçevesinde, hem çocuklar, hem de büyükler için gösterilerden, oyunlara, piyeslerden yarışmalara, konferanstan, söyleşilere, şiir dinletisinden anma programlarına kadar birçok faaliyet yer alacak. Ayrıca havai fişek gösterisi, kum gösterisi, Hat sanatı, Ney ve Sema gösterisi, Ebru gösterisi, Müzikal Tiyatro ve daha birçok özel gösteri sanatları Esenlerliler ile buluşacak.

Anadolu'yu Mayalayanlar

Yüzyıllar boyunca toplum üzerinde etkili olmuş manevi üstünlüklere sahip gönül mimarlarımız, Ramazan boyunca Esenler'de anılacak. Ramazan Etkinlikleri kapsamında; Abdulhakim Arvasi, Ahmet Hamdi Akseki, Ali Haydar Efendi, Gönenli Mehmed Efendi, Hz. Mevlana, Mahmud Sami Ramazanoğlu, Mehmet Akif Ersoy, Mehmet Zahit Kotku, Muhammed Raşid Erol, Muzaffer Özak, Said Nursi, Süleyman Hilmi Tunahan, Yahyalılı Hacı Hasan Efendi ve Yunus Emre gibi gönüllerin mayalanmasını sağlayan ariflerin her biri, biyografik belgesel ve konferanslarla, rehber kişilikleri ve öğretileri Esenlerlilere hatırlatılacak. Programlarda, gönül erlerimizi anmanın yanında, onları anlamanın önemine vurgu yapılacak.

YORUMLAR
500
Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu Türkiye, Akdeniz Oyunları'nın 8'inci gününde madalya sıralamasında liderliğini korudu 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi 2. Türkiye Denizcilik Zirvesi sona erdi Babacan, İkinci Mitingini Gebze'de Yaptı: 'Türkiye'nin Yıldızını Parlatacağız, Söz Veriyorum. Biz Söz Verince Tutarız' Babacan, İkinci Mitingini Gebze'de Yaptı: 'Türkiye'nin Yıldızını Parlatacağız, Söz Veriyorum. Biz Söz Verince Tutarız'
Kaynak: Bültenler

Son Dakika Güncel Esenler'de Ramazan Bir Başka Yaşanacak - Son Dakika

Bu haber Bültenler tarafından hazırlanmış olup habere Sondakika.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Bültenler tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Bültenler kurumudur.

Advertisement